Faydalar ve Zararlar

AĞZINI TUZLU SU İLE ÇALKALA! FAYDALARI İNANILMAZ!
Ağzınızı sağlıklı tutmanın çok kolay bir yolunu öğrenmek ister misiniz? Bu videoda ağzı tuzlu su ile çalkalamanın faydalarından ve doğru oranda tuzlu su karışımının nasıl hazırlandığından bahsedeceğiz. Haydi başlayalım:

AĞZI TUZLU SU İLE ÇALKALAMANIN FAYDALARI

1. BAKTERİLERİ ÖLDÜRÜR

Tuzlu su gargarası ağızdaki bakterilerin çoğalmasını önler. Tuzlu su kullandığınızda ağzınızdaki pH dengesi düzene girer ve ağzınız çok daha alkalik bir ortama dönüşür. Asitli ortamlar zararlı bakterilerin gelişmesi için uygun bir zemin hazırlar. PH dengesini sağladığınızda ağzınızda enfeksiyon çıkma riski azalacaktır.

2. DİŞLERİ KORUR

Dengeli bir pH seviyesi sadece ağızdaki bakterileri öldürmekle kalmaz. Dişlerinizin üstündeki koruyucu diş mineleri de sağlıklı kalmak için dengeli bir pH seviyesine ihtiyaç duyar. Ağzınızdaki pH seviyesi çok asidik ise diş minelerinde aşınmaya yol açar. Diş minelerinin aşınması her zaman diş ve ağız sağlığını tehdit eden rahatsızlıklar yaratır. Örneğin: Çok sıcak veya soğuk gıda ve içeceklere karşı hassasiyet, dişte lekeler, sararma ve çürükler.3. NEFESİN KÖTÜ KOKMASINI ENGELLER

Nefeste kötü kokunun sebebi çürük bir diş, enfeksiyonlu diş eti veya yetersiz ağız hijyeni olabilir. Ama temelde tek bir neden yatmaktadır: Kötü bakteriler! Eğer marketlerde satılan ağız gargarasını kullanmak istemiyorsanız veya ucuz ve kolayca hazırlayabileceğiniz bir tarif arıyorsanız tuzlu su tam size göredir. Tuzlu suyla kötü bakterilerden kurtulduğunuzda ağzınızın ne kadar iyi koktuğunu fark edeceksiniz.

4. KANAMAYI DURDURUR

Diş fırçalarken veya diş ipi kullanırken dişetleriniz kanıyorsa, evet doğru tahmin ettiniz, bundan kötü bakteriler sorumlu. Tuzlu suyla düzenli olarak ağzı çalkalamak ağız sağlığınızı iyileştirir ve kanamaları durdurur. Kanamanın nedeni yaralanma veya travmaysa tuzlu suyla çalkaladığınızda ağzı bakterilerden arındırdığınız için yaraların enfeksiyon kapmasını da önlemiş olursunuz.

5. SOĞUK ALGINLIĞINA İYİ GELİR

Tuzlu suyun sağlığa faydalı olduğunu gösteren bilimsel deliller bulunmaktadır. Tuzlu su gargarası bilinen en eski anane reçetelerinden biri olmasına rağmen hala doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Tuzlu su boğaza yayılmış balgamı söker ve iltihabı azaltır.

Tuzlu su özellikle hafif boğaz ağrısına neden olan soğuk algınlıklarında etkilidir. İlaç takviyesi ile daha ağır bir soğuk algınlığının tedavisinde de kullanılabilir.

VİDEOYU SEVDİNİZ Mİ? VİDEO HOŞUNUZA GİTTİYSE VE HENÜZ ABONE OLMAMIŞSANIZ KANALA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN. AYRICA ZİL TUŞUNA BASARSANIZ YENİ VİDEO YÜKLEDİĞİMİZDE BİLDİRİM ALABİLİRSİNİZ.6. COVID-19 BELİRTİLERİNİ AZALTIR

Tuzlu suyun covid belirtileri ve hastalığın süresini azaltmakta kullanılıp kullanılamayacağı üzerine bir takım bilimsel araştırmalar mevcuttur. Edinburg Üniversitesindeki bilim insanları tuzlu su gargarasının covid-19 belirtilerini ne kadar azalttığını bulmak için kolları sıvadı.

Birçok soğuk algınlığı türü üzerinde araştırma yapıldı. Görünüşe göre soğuk algınlığına pek çok farklı virüs sebep olmaktadır. Bunlardan en sık görüleni insan rinovirüsüdür. Ancak soğuk algınlığına neden olabilecek yaklaşık 200 farklı virüs tipi vardır ve covid de bunlardan birisidir.

Araştırma bulgularına göre tuzlu su covid-19’u tedavi etmiyor veya virüsü vücuttan atmıyor. Ancak tuzlu su gargarası veya genze tuzlu su çekmek belirtilerin azalmasına yardımcı oluyor. Tuzlu su iltihaplı dokulardaki sıvıyı çeker ve şişliği azaltır. Aynı zamanda balgamı sökerek boğazda birikmiş olan bakteri, mantar ve diğer tahriş edici unsurları temizler.TUZLU SU NASIL KULLANILIR

Ağız çalkalamada kullanılmak üzere tuzlu su hazırlamak için bir su bardağına yarım çay kaşığı tuz atın ve karıştırın. On ila on iki saniye kadar suyu dişlerinizin arasından geçirin ve tükürün.

Suyu yutmamaya dikkat edin çünkü tuz kurutucu özelliğe sahiptir ve içilmesi sağlık açısından sakıncalı olabilir.

Diş fırçaladıktan veya diş ipi kullandıktan sonra tuzlu su ile çalkalama yapabilirsiniz. Haftada 3-4 kere yapmanız yeterlidir. Bundan daha çok yapmanız önerilmez. Çünkü fazla sodyum diş minelerine zarar verebilir.Kaynakça:

https://www.guardiandirect.com/dental-care/how-saltwater-rinse-improve-your-oral-health

https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/salt-water-rinse

https://www.healthline.com/health/salt-water-gargle#benefits

https://applewooddental.ca/5-reasons-salt-water-rinses-good-health/

https://www.sutherlanddental.com.au/blog/benefits-of-saltwater-rinse-for-oral-health/

https://espiredental.com/ca/why-is-salt-water-mouth-rinse-good-for-my-oral-health/

https://www.biospace.com/article/salt-water-vs-covid-19-scottish-researchers-launch-study-to-lessen-symptoms-and-duration-of-illness/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.