Genel Sağlık

Altı Adımda BEDENİNİZDEKİ TOKSİNLERDEN KURTULUN!
Modern çağda maalesef gıda, su ve hava yoluyla eskisine göre daha fazla toksine maruz kalıyoruz. Ayrıca kullandığımız kozmetiklerden tutun da ev temizlik gereçlerine kadar hemen her ürün kimyasallarla dolu. Tüm bu kimyasallar kronik yorgunluk, kabızlık, kas ağrıları, konsantrasyon bozukluğu ve obezite gibi pek çok sağlık problemine yol açabilir. Şimdi vereceğimiz tavsiyelerle detoks yaparak tüm bu etkilerden kurtulabilirsiniz.

İsterseniz bedendeki toksinleri atan sağlık tavsiyelerine hep birlikte göz atalım.

1. Bol bol su için.

Organların sağlıklı çalışması için bol su içmek önemlidir. Su, bedende oluşan tüm metabolik işlemlerde kullanılır.Su bedendeki toksinlerin atılmasını sağlar. Toksin yüklü atık maddeler bol su içildiğinde daha hızlı atılır. Bağırsakları ve sindirim sistemini sağlıklı tuttuğunuzda tuvalete gittiğiniz her seferde toksin atarsınız.

Bu nedenle günde 8 ila 10 bardak su içmeye çalışın. Bu sayı bulunduğunuz yerin iklimine ve mevsime göre azalabilir veya çoğalabilir.

En iyi detoks için her sabah aç karnına bakır bir kapta tutulan bir bardak su için. Böylece bağırsaklarınız çok daha iyi çalışacaktır.

2. Güne limonlu su ile başlayın.

Bedeninizdeki toksin miktarını azaltmak için güne limonlu su içerek başlayabilirsiniz. Limonda bulunan sitrik asit toksin atmanıza yardımcı olur. Limon suyu mide öz suyuna benzer bir yapıya sahiptir ve karaciğerin safra yapmasına yardımcı olur. Safra fazlalaştığında gıdalar daha kolay sindirilir.

Limon ayrıca bedenin alkali seviyesini arttırır.  Böylece bedeniniz hastalıklara karşı daha dayanıklı olur. Limonlu suyu kahvaltıdan yarım saat önce içmenizi tavsiye ederiz.3. Doğru nefes almayı öğrenin.

Eğer hayatınıza yayılmış çok etkili ve zahmetsiz bir detoks yöntemi isterseniz doğru nefes almayı öğrenebilirsiniz. Nefesle aldığımız oksijen, bedenin vitamin ve besin maddelerini emebilmesinde hayati rol oynar. Derin nefes almak oksijen miktarını arttırarak lenfatik sistemi uyarır. Böylece bedenin doğal olarak detoks yapması sağlanır.

Nefes almak otomatik yapılan bir eylem olmasına rağmen biraz eğitimle daha etkili nefes alma yöntemleri öğrenilebilir. Her gün bir kaç dakika derin nefes almaya zaman ayırarak daha sağlıklı olabilirsiniz.

4. Detoks orucu tutun.

Oruç pek çok kültürde fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığı güçlendirmek amacıyla kullanılmıştır. Oruç tutulduğunda besin maddeleri, enerji ve yeni doku oluşturmak yerine toksin atmakta kullanılır.

Detoks amaçlı orucu çok farklı biçimlerde uygulayabilirsiniz. Sadece su içerek yapılan oruçlar olduğu gibi başka içeceklere izin veren veya sadece bitkisel ürünlerin yendiği oruç programları mevcuttur.

Basit ve etkili bir oruç programı olarak bir gün boyunca sadece meyve ve sebze yemeyi deneyebilirsiniz. Böylece sindirim sisteminiz bir mola vermiş olacak ve gün sonunda çok daha hafif hissedeceksiniz.5. Lifli gıdalar yiyin.

Toksinler ince ve kalın bağırsaklara yapışmaya meyillidir. Gıdalardaki lifler bağırsağın iç çeperlerini süpürerek toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Bedende toksin birikimi kilo almanın belli başlı nedenlerinden biridir. Araştırmalar lifli gıdaları tercih eden kişilerin daha ince olduğunu ve daha zor kilo aldığını göstermektedir.

6. Toksik maddelerden uzak durun.

Detoks yapmak istiyorsanız yaşam biçiminizi bedeninizde toksin bırakan maddelerden uzak durarak yeniden düzenleyebilirsiniz. Fazla kahve, tütün ürünleri ve alkol uzak durmanız gereken maddelerdir. Alkolden tamamen uzak durmak ve kahveyi de sınırlı sayıda içmek doğal olarak detoks yapmanızı sağlar. Tütün mamulleri de yoğun toksin barındırdığı için uzak durulması gereken maddelerdir.

Paketlenmiş ürünler, koruyucu içeren ve işlenmiş gıdalar toksinler açısından pek de masum değildir. Ayrıca şeker ve tatlandırıcılarda sinir sistemi ve beyinde toksin birikmesine neden olan ve uzak durulması gereken maddelerdir.Kaynakça:

(https://www.thankyourbody.com/detox-your-body/)

(https://www.thelifeco.com/en/water-fasting-programs/)

(https://www.practo.com/healthfeed/5-effective-ways-to-detoxify-your-body-at-home-naturally-26384/post)

(https://www.mindbodygreen.com/0-12713/10-easy-ways-to-detox-your-body-today.html)

(https://www.theactivetimes.com/healthy-living/9-simple-ways-detox-your-body/slide-7)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.