Genel Sağlık

Ameliyatsız Mide Küçültme YöntemleriKarın bölgesinde biriken yağlar günümüzde pek çok kişinin sorunu haline geldi. Her ne kadar bu bölgeye yönelik egzersizler bize yardımcı olsa da asıl çözüm daha küçük bir mideye sahip olmaktan geçiyor.

Genelde mide küçültmek denince akla bariyatrik cerrahi ameliyatı geliyor. Yalnız bazı bilimsel araştırmalar sonucunda mide kapasitesinin yeme alışkanlıklarımıza bağlı olduğu bulunmuş.

Mideyi vücudunuzdaki herhangi bir kas gibi düşünün. Normalden fazla yeme alışkanlığına sahipseniz mide o ölçüde genişleyecektir. Tıpkı hergün ağırlık kaldırdığınızda bisepslerinizin genişleyeceği gibi mideniz de değişim gösterir.

Aynı durum az yediğiniz zaman da geçerlidir. Yaklaşık bir buçuk ay boyunca alıştığınız miktardan daha azını yediğinizde mide küçülmeye başlar. Daha az yiyecekle doygun hissedersiniz ve mide daha erken doyma sinyali gönderir. Bir başka deyişle düzenli olarak az yada çok yiyerek mide boyutunu değiştirebilirsiniz. Midenizin boyutu sizin boyunuzdan bağımsızdır. Yemek yediğinizde mide duvarındaki sinirler beyine sinyal göndererek midenin %70 oranında gerildiğini bildirir. Dolayısıyla mideniz ne kadar geniş ise beyne bu sinyalin gitmesi o kadar zaman alır.

Gıdalar sindirildikçe mide normal boyuna geri döner ve girelin hormonu üretilmeye başlar. Bu hormon beyine yeniden acıktığımızı bildirir. Midenin doygunluğunu beyine bildirmesi yaklaşık 20 dakika sürer. Bu nedenle eğer hızlı yemek yiyorsak büyük olasılıkla fazla yiyoruz demektir.Yeme alışkanlıklarını değiştirerek mideyi küçültmek mümkündür. Az yemeye alıştıkça daha hızlı doygunluk hisseder ve daha az acıkırsınız.

Mide kapasitesini ve açlık sinyallerini değiştirmenin en iyi yöntemlerinden biri bilinçli yeme alışkanlığı edinmektir. Tam olarak ne kadar aç olduğumuzu, açlık hissinin fiziksel mi yoksa psikolojik mi olduğunu anlamak için bedenimizle temas halinde kalmalıyız.
Bilinçli yeme alışkanlığı edinmek için yemeğe sanki bir gurme gibi yaklaşmak gerekir. Tadını çıkararak yenen yemek daha uzun sürer. Doyma sinyali beyine 20 dakika sonra gönderildiğinden yavaş yemek önemlidir.

Ne yiyeceğinize karar verirken yemeğin sadece lezzetine değil kokusuna, dokusuna ve görünüşüne odaklanın. Meyve, sebze, baklagiller ve tam tahıllar gibi besleyici özelliği fazla olan gıdaları tercih edin. Sebzeler midede bolca yer kapladığı halde diğer gıdalardan daha az kaloriye sahiptir. Böylece daha az kaloriyle daha çok doygunluk elde edersiniz.

Sağlıklı gıdalara yönelmek ve küçük porsiyonlarda yemek midenizi şekle sokacaktır. Böylece sağlıklı ve doğal biçimde kilo vereceksiniz.

Kaynakça:

(http://www.huffingtonpost.com.au/2016/07/21/we-found-out-if-you-can-actually-shrink-your-stomach-through-d_a_21436038/)
(https://greatist.com/grow/stomach-size-eating-habits)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.