Ev Reçeteleri

Aspirin ve limon karışımı ile nasırdan kurtulun!Ayaklar gün boyu vücut ağırlığımızı taşıyan ve her adımda büyük bir basınca göğüs geren bir organımızdır. Tüm bu zorluklar zaman zaman beraberinde bazı rahatsızlıklar getirebilir. Nasır en çok görülen ayak sorunlarının başında geliyor. Ayağınızın belirli bir kısmı sürekli sürtünmeye maruz kalıyorsa bu rahatsızlığı görebiliriz. Ayrıca nasır ayağın görünümünü bozar ve keyfinizi kaçırabilir.

Neyse ki hem uygulaması kolay hem de ucuz ev reçeteleriyle nasırlardan kurtulmak mümkün.

Bu kürlerin içinde en işe yarayanı aspirin ve limon suyu karışımıdır. Aspirin ve limon cilde dost malzemelerdir.

Aspirin ve limon suyu karışımı cildin sertleşmiş bölgelerinde biriken ölü deriden kurtulmanızı sağlar. Nasırlı bölge aspirinle temas ettiğinde yumuşar. Limon ise peeling etkisiyle ayaktaki ölü derileri soyar.

Aspirin kimyasal yapısı gereği antiseptik özelliğe sahiptir. Aspirin mantarı ve kaşıntı veren bakterileri ortadan kaldırır. Bu şekilde ayaktaki kötü kokulara son verir. Aspirinin iltihap giderici özellikleri acıyı azaltır ve ayağı rahatlatır. Özellikle çok ayakta durmak zorunda kaldığınız yorucu bir günün sonunda bu aspirin kürü ayaklarınıza iyi gelecektir.Malzemeler:

– 5 aspirin tableti

– 1 tam limonun suyu

– ponza taşı

– 2 adet havlu

Yapılışı:

Aspirinleri kaşığın arkasıyla bastırarak ezin. Limon suyunu aspirin tozuna dökün ve macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Daha çok veya daha az limon suyu ekleyerek karışımın yoğunluğunu isteğiniz gibi ayarlabilirsiniz.

Karışımımız hazır olduğuna göre uygulamaya geçebiliriz. Ayaklarınızı iyice yıkayın. Ayaklarınızdaki sertleşmiş bölgelere yedirin. Sonra ayaklarınızı havluyla sarın ve yarım saat bekleyin.

Yarım saat sonra havluları açın. Ayaklarınız iyice yumuşamış olacaktır.  Artık nasırlı bölgeyi ponza taşıyla ovabilirsiniz. Ölü deriyi nazikçe soyun. Ardından ayaklarınızı yıkayın.

Kürün etkili olabilmesi için haftada iki kez uygulayın.Kaynakça:

(http://www.thehealthsite.com/diseases-conditions/get-rid-of-corn-and-calluses-with-aspirin-it-works-b815/)

(https://www.allure.com/story/asprin-foot-soak-beauty-hack)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.