Faydalar ve Zararlar

Bakır Kaptan Su İçmenin FaydalarıHer gün bol miktarda ve temiz su tüketmek sağlığımız açısından son derece gerekli. Günümüzde pek çok modern su arıtma yöntemleri olsa da bunlar pahalı ve herkesin erişimi dahilinde olmayabilir. Bu nedenle eski bir su saklama yöntemi yeniden gündeme geliyor: Suyu bakır kapta saklamak.

Suyu bakır kapta saklandığında doğal olarak temizleniyor. Sudaki küf, mantar ve bakteriler bakır kaba aktarıldığında ölmeye başlıyor. Bir süre sonra su güvenli bir şekilde içmeye uygun hale geliyor. Suyun temizlenmesi için en azından dört saat, tercihen bir gece boyunca bakır kapta kalması gerekli.

Bakır bedenimizin ihtiyaç duyduğu minerallerden biri. Bakır mikropları öldürür, toksinleri atar ve şişkinliği giderir. Bedenimiz bu önemli minerali üretemez.

Şu gıdaları tüketerek bakır ihtiyacımızı karşılayabiliriz:

– Deniz ürünleri

– Sakatat

– tam tahıllar

– mercimek

– tahıllı gevrekler

– patates

– bezelye ve koyu yeşil yapraklı sebzeler

Bir gece bakır kapta beklemiş sudan üç bardak içtiğinizde yeterli miktarda bakır almış olursunuz.

İşte size bakır kapta beklemiş suyu içmenin faydaları:

1. Su yoluyla bulaşan hastalıklara karşı korur

Bakır su yoluyla bulaşan hastalıkların kaynağı bakterileri etkili bir şekilde öldürür. Özellikle ishal, dizanteri ve sarılık hastalığına yol açan bakterilere karşı çok etkili olduğu ispatlanmıştır. Araştırmalar sonucunda bakır kabın hastalığın bulaşma riskini azaltarak salgın hastalıklara karşı koruduğu gözlemlenmiştir.

2. Sindirim sistemini korur

Mide asidi, gaz, kabızlık veya hazımsızlık gibi her türlü sindirim sistemi sorununa karşı bakırlı su içebilirsiniz. Bakır midenize detoks yaparak dışkının en uygun şekilde atılmasını sağlar. Ayrıca karaciğer ve böbreklerin çalışmasını düzenleyerek gıdalardaki besinin emilmesini kolaylaştırır.

Her türlü mide enfeksiyonu için bakır kapta beklemiş su içmenizi öneririz.

Her sabah aç karnına bakır kapta beklemiş su içmek sindirim sisteminizi düzene sokacaktır.

3. Kilo verdirir

Sindirim sisteminin iyi çalışmasını sağlayan bakır, yağ hücrelerinin parçalanması ve giderilmesini kolaylaştırır. Böylece vücudunuzdan fazla yağın atılmasını sağlar.

Yüksek kalorili veya şekerli içecekler yerine bakırlı su içme alışkanlığı edinmeniz kilo vermenize faydalı olacaktır.

4. Kalp sağlığını korur

Bakır minerali kalp sağlığını korumada önemli bir role sahip. Bakır tansiyonu ve kalp ritmini düzenler. Ayrıca kötü kolesterolü ve trigliseriti düşürür.

Yapılan araştırmalar sonucu bakırın kalp sağlığına faydalı olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Buna ek olarak bakır arterlerde plak birikimini önleyerek kanın kalbe rahat akmasını sağlar. Öte yandan bakır eksikliği kolesterol, tansiyon, homosistein ve ürik aside neden olur.

Eğer kalp hastalığı riskiniz yüksek ise bakırlı su içmek fayda sağlayacaktır.5. Cilde sağlık kazandırır

Göz, saç ve cildinize rengini veren melanin maddesini n üretilmesinde bakırın rolü büyüktür. Melanin aynı zamanda cildi güneşin verdiği hasarlara karşı korur ve yaraların iyileşmesini sağlar. Bedenin bakır ihtiyacını karşıladığınızda cildiniz her zaman sağlıklı kalacaktır.

Ayrıca bakırlı su içmek vitiligo hastalığına iyi gelir ve ciltteki beyaz bölgelerin yeniden renk kazanmasını sağlar.

6. Anemiye iyi gelir

Bir diğer adı kansızlık olan anemi hastalığından muzdaripseniz bakırlı su kullanabilirsiniz. Anemiye karşı en gerekli mineral demirdir. Bakır ise bedenin demiri daha kolay almasını sağlayacaktır.

Bakırlı su içmenin yanı sıra demir yönünden zengin gıdalar tüketmeli ve doktorunuza danışarak demir takviyesi almalısınız.

7. Yaşlanmayı geciktirir

Bakır erken yaşlanma belirtilerini azaltan çok güçlü bir antioksidandır. Cildi hücre bozulmalarına karşı koruyarak kırışıklıkları, yaşlılıkta beliren cilt noktalarını ve sarkmaları azaltır. Ayrıca yeni ve sağlıklı deri hücrelerinin üretilmesinde yardımcı olur.

8. Hamilelik sürecinde faydalıdır

Bağışıklık sistemi hamilelik sırasında hem sizi hem de bebeğinizi hastalıklardan korumak için daha yoğun çalışır. Hamilelik sırasında bakırlı su içmek enfeksiyon ve hastalıklara karşı ekstra koruma sağlar.

Ayrıca bakır, beyinde, nöronların iletişiminde kilit rol oynayan fosfolipitleri arttırır. Bu nedenle hamilelik sırasında yeterli bakır almak doğmamış bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

9. Tiroit bezinin düzgün çalışmasını sağlar

Tiroit bezinin etkin çalışmasında en önemli mineral bakırdır. Bakır eksikliği tiroitle ilgili sorunların çıkmasına yol açar. Bu da kalp, beyin, karaciğer, böbrekler ve cilt gibi bir çok organın çalışmasını olumsuz yönde etkiler.

Yemeklerden önce içeceğiniz bir bardak bakırlı su dengeyi sağlayarak tiroit problemlerini gidermede yardımcı olacaktır.Kaynakça:

(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3312355/)
(http://www.top10homeremedies.com/news-facts/drink-water-stored-in-a-copper-vessel-to-reap-numerous-health-benefits.html/3)
(http://www.boldsky.com/health/wellness/2014/ten-benefits-of-drinking-water-from-copper-vessel/cures-arthritis-pain-pf45567-043507.html)
(http://www.reportpanda.com/drink-copper-vessel-water-health-benefits.html?69cccc)
(http://www.simpleorganiclife.org/it-may-seem-strange-but-this-is-why-you-should-drink-water-from-copper-1796294422.html)
(https://fractalenlightenment.com/29827/culture/the-healing-properties-of-water-stored-in-copper)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.