Genel Sağlık

Beş Doğal Yöntemle Stresten KurtulunStres hemen herkesin hayatında bir dönem yaşadığı, yakından tanıdığımız bir kavram. İlişkiler, para veya travmatik olaylar gibi pek çok şey stres yaratabilir. Stres, baş ağrısı, kas veya göğüs ağrısı, yorgunluk, mide bozukluğu ve uykusuzluk gibi yan etkiler gösterebilir.

Stres, ruh halinizi ve davranışlarınızı büyük ölçüde etkiler. Gerginlik, huzursuzluk ve asosyalliğe neden olabilir.
Neyse ki bir kaç basit yöntemle stresle baş etmek mümkün. Bu yöntemlerden bazıları pozitif düşünmek ve doğru nefes almayı öğrenmek gibi kişisel gelişimle ilgiliyken bazılar da doğru beslenme ve bitki çayları gibi küçük hayat değişikliklerini içerir.

İşte size stresten kurtulmanızı sağlayacak en iyi beş yöntem

1. Yavaş ve derin nefes alma

Stresli bir haldeyken uygulayabileceğiniz en etkili yöntemlerden biri de yavaş ve derin nefes almaktır. Derin nefes almak zihni ve bedeni rahatlatacağı için oturur vaziyette on beş yirmi dakika boyunca derin ve sakin nefes alarak stres seviyenizi düşürebilirsiniz. Ayrıca daha çok oksijen aldığınızda zihniniz berraklaşacak ve daha net biçimde düşünmeye başlayacaksınız.

O halde kendinizi stresli hissettiğiniz zamanlarda gözlerinizi kapatın ve zihninizden beşe kadar sayarken nefes alın. Sonra nefesinizi tutun ve beşe kadar sayarak nefes verin. Kendinizi sakinleşmiş hissedene dek bu şekilde altı yedi kere nefes alın.

2. Epsom tuzu

Stresten kurtulmanızı sağlayacak bir başka yöntem de epsom tuzu kullanmaktır. Stres bedendeki magnezyum seviyesini düşürür ve adrenalin seviyesini arttırır. Magnezyum ruh halini düzenleyen ve mutluluk veren seratonin hormonunu arttırır. Epsom tuzu magnezyum yönünden zengin olduğu için stresi azaltır, rahatlama sağlar ve zihni rahatlatarak anksiyete, uykusuzluk ve kalp ritmi düzensizliğini giderir.

Sıcak suyla doldurduğunuz küvete bir bardak epsom tuzu ve birkaç damla aromatik yağ dökün. Tuz tanecikleri tamamen çözülene kadar suyu karıştırın. Bu suyun içinde yaklaşık yirmi dakika kadar yatın. Stres seviyenizi en aza indirmek için kendinize haftada iki kez epsom tuzuyla banyo hazırlayın.3. Papatya çayı

Bazı bitkileri çay olarak tüketmek strese iyi gelir. Bunlardan biri de papatyadır. Papatya sakinleştirici etkisiyle sinir sistemini rahatlatır. Papatya kasları rahatlatır, gerginliği alır ve rahat uyumanızı sağlar. Günde üç bardak papatya çayı içebilirsiniz.

4. Yeşil çay

Çok faydalı antioksidanlara sahip yeşil çay ayrıca stresi giderir. Yeşil çayda L-teanin adlı bir amino asit beynin alfa dalgaları üretmesini sağlar. Alfa dalgaları rahatlama sağlar, dikkati ve odaklanmayı arttırır.
Ayrıca L-teanin maddesi bedende kısa adı GABA olan gama aminobütrik asitin üretilmesini sağlar. GABA beyinde stresle ilgili mesajların merkezi sinir sistemindeki reseptörlere ulaşmasını önleyen bir nörotransmitterdir. Nöronlar aşırı tahrik edildiğinde oluşan korku ve endişe durumlarını baskılayan GABA bir emniyet sübabı vazifesi görmektedir.

5. Çarkıfelek çiçeği çayı

Pasiflora çiçeği olarak da bilinen çarkıfelek de stresi azaltan bir bitkidir. Çarkıfelek çiçeği çayı sakinleştirici etkileri ile uykusuzluğa karşı faydalıdır. Aynı yeşil çay gibi beyinde GABA kimyasalını arttırarak gerginliği ve endişeyi azaltan çarkıfelek çayı ayrıca panik atağa karşı kullanılabilir.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir