Pratik Egzersizler

BOYUN AĞRISINI GİDEREN EGZERSİZLER




Boyun ağrısı çok yaygın görülen sağlık sorunlarından birisidir. Boyun ağrılarının büyük çoğunluğu hafif şiddette ve geçici özelliktedir. Bu tarz ağrılar özellikle masa başında çalışanlarda, bilgisayar kullananlarda çok yaygındır. Boyun ağrısı görülme sıklığı yaşın ilerlemesiyle birlikte artar. Günlük yaşamdaki gerilimler ve iş stresi boyun ağrısını arttırır. Boyun ağrısıyla birlikte sırt-omuz ağrısı, ellerde uyuşma, baş dönmesi, dengesizlik ve baş ağrısı görülebilir. Boyun problemleri bir kazadan sonra aniden de ortaya çıkabilir.

Eğer boyun ağrınız kolunuza veya elinize vuruyor ve uyuşukluk hissi veriyorsa, gittikçe daha da kötü hale geliyorsa, beraberinde ateş, kilo kaybı gibi belirtiler de varsa mutlaka doktora görünmeniz gerekir. Burada vereceğimiz hareketler yanlış durmadan, stresten ve uzun süreler masa başı çalışmadan kaynaklı boyun ağrılarına iyi gelmektedir. Daha önceden teşhis edilmiş bir boyun rahatsızlığınız varsa doktorunuza mutlaka danışmanızı öneririz.



Hazırsanız boyun ağrısına iyi gelen egzersizlere hep birlikte  göz atalım:

BOYUN ÇEVİRME EGZERSİZLERİ:

1- BOYNU SAĞA SOLA ÇEVİRME

Bu egzersizi ister ayakta isterseniz oturarak yapabilirsiniz. Sırtınız dik durmalıdır. Yavaşça başınızı sağa çevirin. Burada 1-2 saniye bekleyin ve normal pozisyona dönün. Ardından yavaşça başınızı sola çevirin. Bu hareketi yaparken omuzlarınız sabit durmalı, sadece boynunuz dönmelidir. Bu hareketi 5 kere tekrar edin.



2- BOYNU ÖNE ARKAYA ÇEVİRME:

Bu egzersizi ister ayakta isterseniz oturarak yapabilirsiniz. Sırtınız dik durmalıdır. Yavaşça çenenizi göğsünüze doğru indirin. Burada 1-2 saniye bekledikten sonra normal pozisyona dönün. Şimdi yavaşça ve boynunuzu zorlamadan başınızı yukarı kaldırın ve tavana bakın. Bu şekilde de 1-2 saniye bekledikten sonra ilk pozisyona geri dönün. Bu egzersizi 5 kere tekrar edin.

3- BOYNU YANLARA EĞME:

Bu egzersizi ister ayakta isterseniz oturarak yapabilirsiniz. Sırtınız dik durmalıdır. Yavaşça başınızı sağ omzunuza doğru eğin. Eğilmiş vaziyette 1-2 saniye bekledikten sonra yavaşça ilk pozisyona geri dönün. Ardından başınızı aynı şekilde sol omzunuza doğru eğin. Başınızı eğerken düz ileri bakar vaziyette olun ve egzersizi boynunuzu acıtmadan yavaş yapın. Bu egzersizi 5 kere tekrar edin.

4- OMUZ SİLKELEME HAREKETİ:

Bu egzersizi ister ayakta isterseniz oturarak yapabilirsiniz. İki omzunuzu da aynı anda kasarak yukarı kaldırın. Kasılı vaziyette 2-3 saniye bekleyin ve rahatlayın. Bu hareketi yaparken omuzlarınızı kulak hizasında yukarı kaldırın; öne veya arkaya doğru germeyin. Sırtınızın dik olmasına ve ileriye doğru bakmaya özen gösterin. Hareketi 8 kere tekrar edin.



5- TENİS TOPU MASAJI:

Bu masaj için tenis topu veya çocuk oyuncakları satan bir mağazadan satın alabileceğiniz tırtıklı top kullanabilirsiniz. Topu boynunuzla duvar arasına yerleştirin ve yavaşça aşağı yukarı hareket ettirin. Bu masajı yaparken boynun ortasından başlayıp yanlarına doğru topu kaydırarak devam edebilirsiniz. Masajı yaklaşık 2-3 dakika boyunca yapmaya devam edin.

6- KÖŞEYE DAYANARAK GERME EGZERSİZİ:

Bu egzersiz için iki duvarın birleştiği bir köşe bulmalısınız. Kollarınızı 90 derece açıyla bükerek duvara yaslayın ve bedeninizi öne doğru eğin. Bu sırada sırtınız dik olsun. Kollarınızdan güç alın ve ayaklarınızı yerden kaldırmayın. Eğilmiş vaziyette 5-6 saniye bekleyin ve ilk pozisyona geri dönün. Bu germe egzersizi boyun kaslarınızı rahatlatırken aynı zamanda sırt ve omuz kaslarınızı da çalıştırarak kambur durma etkilerini gidermeye yardımcı olur.



Kaynakça: 1. https://brightside.me/inspiration-health/7-effective-ways-to-get-rid-of-neck-pain-632410/

  1. https://www.epainassist.com/manual-therapy/physical-therapy/mckenzie-exercises-for-neck

  2. https://www.askdoctorjo.com/category/categories/neck-shoulder-pain

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.