Diyet

Bu BAHARATLAR KİLO VERMEYE Yardımcı Oluyor!Yaptığınız diyet istediğiniz sonucu vermiyor mu? Uzun bir hafta sonu kahvaltısı ile sil baştan yine kilo mu alıyorsunuz. Yalnız değilsiniz. Kilo verirken hemen hepimiz buna benzer iniş çıkışlar yaşıyoruz. Diyeti sabote eden unsurlardan biri de diyet yemeklerinin çok sıkıcı olması. Salatalar, yağsız tavuk göğsü, diyetik yoğurtlar zaten pek az olan cazibelerini yitirdiğinde diyetin sonu gelmiş demektir.

Peki böyle olmak zorunda mı? Baharatlar en gösterişsiz yemeği bile muhteşem lezzetleriyle tatlandıran gıdalardır. Bunun yanı sıra baharatlar kilo verdirir, iltihap giderir, kan şekerini ve kolesterolü düşürür. Hatta bunama rahatsızlığına bile iyi gelen baharatlar bulunmaktadır. Yemeklerinizi tatlandırırken daha az tuz ve daha fazla baharat kullanmayı alışkanlık haline getirdiğinizde kalp sağlığı ve felç riskini ciddi oranda azaltırsınız.

İsterseniz kilo vermeyi sağlayan baharatlara hep birlikte göz atalım.

1. Çemen otu

Çemen otu Hindistan,  Kuzey Afrika ve Orta Doğu coğrafyasında bol miktarda kullanılan bir baharattır. Çemen otu iştahı kontrol altına alarak daha az yemenizi sağlar.

Çemen otu ayrıca kan şekerini düzenler. Bu baharat insülin üretimini tetikleyerek şekerin midede emilimini yavaşlatır. Bu nedenle diyabet rahatsızlığı olan kişilere tavsiye edilir.

2. Kakule

Kakule, Hint tıbbı Ayruveda’da sıklıkla kullanılan bir baharattır. Beden ısısını yükselten kakule metabolizmayı hızlandırır ve yağların yakılmasını kolaylaştırır.

Kakule ayrıca vücutta ödem oluşmasını önler ve gaz şişkinliğine iyi gelir. Böylece sadece kilo vermeye değil kilolu görünmenize de engel olur.

Sindirimin düzgün olması kilo vermede büyük önem taşır. Sindirim sistemi iyi çalışmazsa beden besin maddelerini iyi özümseyemez ve atık maddelerin atılması yavaşlar. Kakule sindirime çok iyi geldiği için kilo vermenizi sağlar. Kakule ayrıca toksinlerin atılmasını hızlandırır.

Yalnız dikkat; kakule bazı kişilerde iştah açıcı etki yapabilir.3. Zerdeçal

İçerdiği kürkümin maddesi ile yağ yakımına yardımcı olan bir baharattır. Zerdeçal beden ısısını arttırarak metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Ayrıca mide ve karaciğerde biriken yağın miktarını azaltır.

Zerdeçalı karabiber ile birlikte yemenizi tavsiye ederiz. Karabiber yardımıyla zerdeçal çok daha güçlü etki gösterecektir.

4. Zencefil

Zencefil yağ yakımını kolaylaştırır ve mideyi rahatlatır. Zencefil doğal olarak iştahı kapadığı için daha az yemenizi sağlar. Beden ısısını arttıran bir baharat olarak metabolizmayı hızlandırır. Mide üzerindeki olumlu etkileri sayesinde çay olarak tüketilir.

Kan şekerini de düzenleyen zencefil yoğun karbonhidratlı bir yemek sonrasında kan şekerinin artmasını önleyecektir.5. Tarçın

Antioksidanlarla yüklü tarçının sağlığa pek çok faydası bulunur. Tarçın en çok kilo vermekte ve kan şekerini düzenlemekte kullanılır. Tarçında bulunan bir bileşen insülin gibi davranarak kandaki şekeri hücrelere taşır ve yakılmasını sağlar.

Tarçın aynı zamanda enerji verir ve sindirim sistemini çalıştırır. Sadece çeyrek çay kaşığı tarçın yemek bile metabolizmanızı harekete geçirmeye yetecektir.

6. Kara biber

Kara biberin beden ısısını ve metabolizmayı arttırdığı bilinmektedir. Kara bibere acılığını veren piperin maddesi yağ hücrelerinin oluşmasını daha başlamadan engelleme özelliğine sahiptir.

Karabiber ayrıca pek çok baharatın biyoelverişliliğini arttırır. Yani bu baharatların faydalı özelliklerini daha da güçlendirir. Örneğin kırmızı biberde bulunan kapsaisin ile birleştiğinde kara biber neredeyse 20 dakikalık bir yürüyüş kadar kalori yakabilir.

7. Kırmızı biber

Kırmızı biber içerdiği kapsaisin maddesi sayesinde yemek yerken alınan kaloriyi azaltır, yağ hücrelerinin küçülmesini sağlar ve kandaki yağ seviyesini düşürür.

Kapsaisin vücut ısısını arttıran bir maddedir. Alındığında yağ hücrelerini yakar ve metabolizmayı hızlandırır.

Araştırmalara göre vücut ısısını arttıran baharatlar metabolizmayı %5 oranında, yağ yakımını ise %16’a varan oranlarda hızlandırmaktadır.

Kilo vermeye çalıştığımızda başlangıçta hızlı kilo veririz ama sonradan kilo vermek zorlaşabilir. Metabolizma hızının düşmesi ve istenilen miktarda kilo verememek sık rastlanan bir durumdur. Özellikle bu dönemde beden ısısını arttıran baharatlar yemek faydalıdır.Kaynakça:

(https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2012/11/26/herbs-and-spices.aspx)

(https://www.healthline.com/nutrition/weight-loss-herbs#section8)

(https://www.spicesinc.com/p-474-8-spices-to-help-you-lose-weight.aspx)

(https://www.thealternativedaily.com/8-common-spices-that-help-you-lose-weight/)

(http://www.patriciabannan.com/blog/nutrition/5-herbs-and-spices-to-help-you-lose-weight/)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir