Faydalar ve Zararlar

Bu bitkilerle sivrisinek ve haşereleri evinizden uzaklaştırın!Sivrisinek ve sinekler evimize giren ve bizi rahatsız eden böceklerin başında geliyor. Bu da yetmiş gibi bu böceklerin hastalık taşıma riski bulunuyor. Genelde haşerelere karşı ilk tepkimiz böcek ilacını üstlerine boca etmek oluyor. Yalnız bu kimyasallar oldukça zehirli. Dolayısıyla bu ürünlerden önce doğal yöntemlere yönelmek daha sağlıklı bir çözüm olabilir.

Haşerelerin yaklaşmak istemediği bazı bitkiler olduğunu biliyor muydunuz? Bitkilerle haşereden kurtulmanın en güzel yanı doğal ve sağlıklı olmaları. Bu bitkilerin kendine has kokuları ortamınızın güzel kokmasını sağlarken böcekleri kovar. Bahçenizde bu bitkilerden varsa sinek ve böceklerin sayıca daha az olduğunu görebilirsiniz.

İsterseniz böcekleri uzak tutma özelliği olan bitkilere hep birlikte göz atalım.

1. Fesleğen

Fesleğen sivrisinek ve kara sinekleri uzak tutmada harika bir bitkidir. Fesleğen gün ışığı seven bir bitki olduğu için pencere kenarlarında veya açık havada tutulması gerekir.

Ayrıca fesleğeninizden küçük parçalar koparıp yemeklerinize atabilirsiniz. Salatalar, zeytinyağlılar, sarımsaklı ekmekler ve pizzaların tadı fesleğenle daha da zenginleşecektir.

2. Kadife çiçeği

Son derece dekoratif bu bitki göze hitap etmesinin yanı sıra böcekleri uzaklaştırmasıyla da bilinir. Aynı fesleğen gibi kadife çiçeğinin bize hoş gelen kokusu böcekler için o kadar da çekici değildir.

3. Kedi otu

Kedi otu veya kedi nanesi kedi severlerin yakından bildiği bir bitkidir. Kedilere keyif verse de sivri sinekleri kaçırdığı ortaya çıkmıştır. Bir araştırmaya göre kedi otu sivri sinekleri marketlerdeki sivrisinek kovucu ilaçlardan on kat daha fazla uzak tutma özelliğine sahiptir. Ezilmiş kedi otu yapraklarını vücudunuza sürdüğünüzde oldukça etkili bir koruma sağlar.

4. Biberiye

Biberiye sağlığa faydalarıyla ön plana çıkan bir bitkidir. Düzenli yendiğinde hafızayı güçlendirir, sindirime iyi gelir ve yaşlanma etkilerini geciktirir. Biberiyenin bir özelliği de sivri sinekleri ve diğer uçan haşereleri uzak tutmasıdır.  Aynı fesleğen gibi biberiye de muhteşem lezzeti nedeniyle evinizde tutmak isteyeceğiniz bir bitkidir. Güneş seven bu bitkiyi cam kenarı ve açık hava gibi düzenli güneş alabileceği yerlerde tutabilirsiniz. Biberiye et yemekleri, çorbalar, salatalar ve üzerine kaşar rendelenmiş patates ve karnabaharı muhteşem bir tat katacaktır.5. Kasımpatı

Kasımpatı veya diğer adıyla krizantem sivrisinekler üzerinde çok etkili olmasa da hamam böceği, yaprak piresi, fidan biti, kırmızı örümcek  ve keneleri kaçırır. Kasımpatı çiçekleri kurutulup ezilerek suyla karıştırılınca doğal bir böcek kovucu elde edilebilir.

6. Yarpuz otu

Yabani nane olarak da bilinen yarpuz otu aynı nane gibi yemeklerde kullanılır. Bu ot haşereleri uzak tutmakta en çok işe yarayan bitkilerden biridir. Yarpuz otu sivrisinek, tatarcık, kene ve pireleri uzak tutar. Öyle ki sinek kovucu krem ve spreylerin bir çoğunda yarpuz otu bulunmaktadır. Yarpuz otu ekildiği bölgeden sivrisineği uzaklaştırır. Ancak en iyi etki cilde doğrudan uygulandığında görülür. Yapraklarını ezip cildinize sürdüğünüzde sivrisinekler uzak durur. Ayrıca otun sapını ezip cep ve çantalarınıza koyduğunuzda doğal bir koruma sağlayacaktır.

Eğer köpek besliyorsanız ezilmiş yarpuz yaprağı ve saplarını köpeğinizin üstüne sürerek onu bit ve kenelere karşı koruyabilirsiniz.

7. Lavanta

Lavantanın rahatlatıcı kokusu sivrisinekleri uzak tutan kokulardan biridir. Cam kenarında ve güneş alan diğer yerlere yerleştireceğiniz lavanta saksıları sizi sivrisineklerden koruyacaktır. Ayrıca lavanta yapraklarını cildinize sürerek korunabilirsiniz. Doğal sivrisinek kovucu spreylerin bir çoğunda lavanta kullanılmaktadır.Kaynakça:

(https://www.sciencedaily.com/releases/2001/08/010828075659.htm)

(https://knowledgeweighsnothing.com/six-insect-repellent-plants-to-grow/)

(http://www.naturallivingideas.com/11-plants-that-repel-mosquitoes/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.