Ev Reçeteleri

Burun Tıkanıklığını Gidermenin YollarıBurun tıkanıklığından dolayı rahat nefes alamamak son derece rahatsız edici bir histir. Sinüslerdeki damarlar iltihaplandığında burnumuzda doluluk hissi oluşur. Burun tıkanıklığı tedavi edilmezse kulak veya sinüs enfeksiyonu gibi daha ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

Neyse ki tıkalı burnu açmak için evde yapabileceğiniz doğal tedaviler mevcut. İsterseniz bu doğal tedavi yöntemlerine hep birlikte göz atalım.

1. Buhar banyosu

Özellikle sinüs tıkanıklığı yaşıyorsanız buhar solumak tıkalı burnu hızlı bir şekilde açacaktır. Bunu yapmanın en pratik yolu ise başınızı kaynayan bir tencerenin üstünde tutarak derin nefes almaktır. Kaynayan suya ekleyeceğiniz birkaç damla okaliptüs yağı nefesinizi hızla açarak rahatlamanızı sağlar.

Bu yağ sinüslerdeki akıntıyı hızlandırır ve iltihabı azaltır. Ayrıca nane ve limon yağlarını da kullanabilirsiniz. Bazen bu iş için okaliptüs ve mentol içeren Vicks merhemi kullanılsa da bu maddeler sümük salgılanmasını arttırdığından yeniden tıkanıklığa yol açabilir.

Bu metot iki yaşından küçük bebekler ve astım hastalarında kullanılmamalıdır. Bebekler ve küçük çocukların bu şekilde buhar solumasını sağlamak oldukça güçtür. Bu nedenle onları banyoya sokup sıcak su akarken önüne oturtmak işe yarayacaktır. Buharlı banyo ortamıyla aynı etkiyi sağlayabilirsiniz.

2. Elma sirkesi

Elma sirkesi antibakteriyel özelliği sayesinde sinüsleri temizlemek ve sinüs enfeksiyonlarını tedavi etmede çok etkilidir. Elma sirkesi yüksek pH seviyesi sayesinde sümüksü yapıyı ayrıştırır ve bakterileri öldürerek enfeksiyonun ilerlemesini durdurur.

Elma sirkesi ile buhar banyosu yaparak tıkalı burnu açabilirsiniz. Yarım bardak elma sirkesini yarım bardak suyla karıştırın. Karışımı kaynatın. Başınıza genişçe bir havlu yerleştirerek buharın tamamının yüzünüze gelmesini sağlayın. Buharı 5 dakika kadar soluyun. Bu işlemi günde iki kere uygulayabilirsiniz.3. Sıcak kompres

Sinüs tıkanıklığı alın, burun ve elmacık kemiklerinin üstüne koyacağınız sıcak bir havluyla tedavi edilebilir. Sıcak suyla ıslattığınız havluyu bu bölgelere koyduğunuzda sıcaklık sinüslerde akıntı yapacak ve tıkanıklığı açacaktır. Ayrıca kullandığınız sıcak suya tuz atmak faydalı olacaktır. Tuzlu solüsyonun etkili olabilmesi için yoğunluğunun yüksek olması önerilir.

4. Biberli ballı sıcak çay

Sıcak çay içmek burun tıkanıklığını gideren bir başka yöntemdir. Sıcak bir sıvı içtiğinizde sıcak buharı burnunuza çekmiş olursunuz. Bu sırada çayınızdaki biyoaktif bileşenler de burnunuzun açılmasına yardım edecektir. Çaydaki flavanoidler çok güçlü iltihap giderici özelliğe sahiptir. Karabiber ve bal da bu etkiyi arttıran besin maddeleridir. Yeşil çayda bulunan iltihap gidericiler daha fazladır. Ama siyah çayın da gayet etkili olduğu bilinmektedir.

5. Tavuk suyuna çorba

Soğuk algınlıklarını ve tıkalı bir burnu tedavi etmenin en iyi ilacı şüphesiz ki tavuk suyu çorbasıdır. Tavuk suyu son derece besleyicidir ve kolayca sindirilebilir. İçerdiği besin maddeleriyle mikroplara karşı koruma sağlar. Ama burun tıkanıklığına iyi gelen asıl şey çorbanın içine koyacağınız baharatlardır. Soğan, zencefil ve kara biber bu çorbada muhakkak olmalıdır. Ayrıca kekik, karanfil ve kırmızı biber de kullanabilirsiniz. Bu baharatlar sinüs iltihabını gideren biyoaktif bileşenler içerir. Özellikle zerdeçal iltihap giderici özelliği çok yüksek bir baharattır. Tüm tavuk suyu çorbalarında bol bol kullanarak kısa zamanda hem soğuk algınlığı hem de burun tıkanıklığından kurtulabilirsiniz.Kaynakça:

(http://www.naturallivingideas.com/7-science-backed-home-remedies-to-clear-a-stuffy-nose-instantly/)

(https://www.livestrong.com/article/41406-dry-out-sinus-congested-mucus/)

(http://www.healthy-holistic-living.com/17-home-remedies-blocked-nose-stuffy-nose.html)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.