Ev Reçeteleri

Çatlamış topuklarınızı bu yöntemle iyileştirinAyak deriniz sürekli kuruyor mu?

Topuklarınızdaki kuruluk çatlaklara yol açıyor ve artık acı vermeye başlıyorsa yalnız değilsiniz.

Deriniz kuruysa ve aynı zamanda deride kalınlaşma varsa topuk çatlakları görülür. Bazen bu bölgeler normal cilt rengininden farklı bir renge dönüşür. Böyle durumlarda tedavi edilmediğinde enfeksiyon oluşur. Eğer çatlaklar derinse kanama yapabilir. Bu nedenle bu belirtiler görülmeye başlamadan önce önlem almak faydalıdır.

Eğer çatlaklar oluşmuşsa ama henüz tıbbi yardım almanızı gerektirecek bir enfeksiyon yoksa şimdi vereceğimiz ev reçetelerini uygulayabilirsiniz.

1. Vazelin ve limon suyu

Limon suyu ile vazelin karışımı çatlayan topuklarınızı hızla iyileştirecektir. Öncelikle ayaklarınızı ılık suda 20 dakika bekletin. Ardından iyice kurulayın.

3 çay kaşığı limon suyu ile bir çay kaşığı vazelini karıştırın. Çatlamış bölgeye masaj yaparak yedirin ve bir saat bekleyin.

Eğer isterseniz karışım ayağınızdayken geceyi geçirebilirsiniz. Yalnız çarşaflarınızı korumak için ayağınıza kalın çorap giymenizi öneririz.

Bir hafta her gün uyguladıktan sonra olumlu sonuçları göreceksiniz.

2. Elma sirkesi, bal ve pirinç unu karışımı

Topuk çatlaklarını gidermenin bir başka yolu da elma sirkesi, bal ve pirinç unu karışımıdır.

Her birinden üç çay kaşığı alarak karıştırın. Ayaklarınızın temiz ve kuru olduğundan emin olduktan sonra karışımı uygulayın. İlk reçetede anlatıldığı gibi ayağınıza çorap giyerek karışımı tüm gece ayağınızda tutabilirsiniz.

Ertesi gün bol suyla durulayarak temizleyebilirsiniz. Birkaç gün içinde sonuç almaya başlayacaksınız.

3. Zeytinyağı Masajı

Zeytinyağı cilde en iyi gelen yağlardan biridir. İnsanlar yüzlerce yıldır zeytin yağını banyolarından eksik etmemişlerdir. Zeytinyağı çok iyi bir nemlendiricidir ve cildi pürüzsüz yapar.

Tek yapmanız gereken çatlamış topuklarınıza zeytinyağıyla masaj yapmak. Zeytinyağı sadece topuk çatlaklarını iyileştirmekle kalmayacak, kan dolaşımına da yardımcı olacaktır.

Aynı etkiyi almak için badem yağı ve hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz.

Sonrasında silikon destek giyerek çatlamış topukları sürekli nemli tutabilirsiniz. FOTOĞRAFA TIKLAYIN!

4. Bal Kürü

Balın en faydalı özelliklerinden biri de antibakteriyel olmasıdır. Balı damak zevki kadar cildi besleme konusunda da kullanabilirsiniz. Üstelik kullanımı son derece kolay.

Yarım bardak balı bir kova ılık suya döküp yirmi dakika bekleyin. Ayaklarınız iyice nemlendikten sonra bir banyo lifi ile ovun. İstediğiniz sonucu alana kadar bu kürü uygulayın.

5. Muz Kürü

Pek çok başka kürde kullanılan muzu topuk çatlaklarını iyileştirmede de kullanabilirsiniz. Birkaç muzu ezerek püre haline getirin. Muz püresini topuklarınıza sürün ve yirmi dakika bekleyin.

Uygulamadan sonra çorap giyerek püreyi tüm gece topuklarınızda tutarsanız daha etkili bir sonuç elde edersiniz.
Buna alternatif olarak avokado püresiyle hindistancevizi yağı karışımını kullanabilirsiniz.

6. Yulaf ezmesi ve zeytinyağı karışımı

İyileştirici özellikleri yüksek olan bu iki malzemeyi karıştırarak topuklara iyi gelen bir karışım hazırlayabilirsiniz. Yulaf ezmesi tahriş olmuş ve iltihaplanmış cilde iyi gelir. Su çiçeği çıkaran veya güneş yanığı olan çocukların banyo suyuna yulaf ezmesi ekleyerek kaşıntıyı azaltabilirsiniz.

Bir yemek kaşığı yulaf ezmesi ile bir yemek kaşığı zeytinyağını karıştırarak macun kıvamına getirin. İsterseniz zeytinyağı yerine badem yağı kullanabilirsiniz.

Macunu sorunlu bölgeye uygulayarak 30 dakika bekleyin ve ardından yıkayın. Bu kürü haftada birkaç gün uyguladığınızda topuklarınız iyileşecektir.

Topuk yumuşatan silikon desteklerle çatlamış topukları iyileştirin. FOTOĞRAFA TIKLAYIN!

Kaynakça:

(http://www.myhealthtips.in/2013/09/how-to-heal-cracked-feet-quickly.html)
(http://www.stylecraze.com/articles/simple-home-remedies-for-cracked-heels/#gref)
(http://beautybargainista.com/blog/get-rid-of-cracked-heels-now/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.