Cilt Bakımı ve Güzellik

Cildi Pürüzsüz ve Sağlıklı Tutmanın Beş YoluGüzel bir biçimde yaş almak hepimizin istediği bir şey.

Yaşlı görünmek ile ilerlemiş yaşların verdiği olgunluk ve karizmayı taşımak arasında ciddi fark var.

Bu görünümü sağlamak için cildin bakımlı kalması çok önemli.

Yaşlanmanın yanısıra dengesiz beslenme, güneş ışınlarına aşırı maruz kalma, yüksek sigara ve alkol tüketimi, hızlı kilo kaybı, yanlış cilt bakım ürünlerinin kullanılması ve susuz kalmak da cildin yapısını değişikliğe uğratır.

Güneşte fazla kalmayarak veya güneş kremi kullanarak kırışıklıkları azaltmanız mümkün. Ayrıca gün içinde bol miktarda su içmeye özen gösterin. Susuz kalmak cildin düzgün görünümüne zarar verir.

İşte size cildinizi pürüzsüz ve sağlıklı halde tutmanın beş yolu.

1. Yumurta akı

Yumurta akı cildin üstünde hidro lipid adı verilen bir koruyucu tabaka oluşturur. Bu tabaka cildi mikroplara karşı güçlendirir ve esnekliğini korumasını sağlar.

Tarif: 2 yumurtanın akı
1 çorba kaşığı organik yoğurt

Dikkat: Fabrika yoğurtlarında cilde zarar verebilecek kimyasallar olduğundan organik yoğurt kullanmanızı öneririz.

iki adet yumurta akını yoğurtla çırpın. Uygulama yapacağınız bölgeyi temizleyin. Karışımı ince bir tabaka şeklinde cilde uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra durulayabilirsiniz. bu karışımı haftada üçden fazla kullanmamanızı öneririz.

2. Aloe Vera

Aloe Vera kırışıklıkları azaltır. Ciltteki yara izlerinin ve lekelerin zaman içinde silinmesine yardımcı olur.

Tarif: 1 çorba kaşığı aloe vera jeli
1 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı
1 çorba kaşığı bal

Tüm malzemeleri karıştırın. Cilde yayın ve yirmi dakika bekleyin. Ardından soğuk suyla durulayın. Bu formülü gün aşırı uygulayabilirsiniz.

3. Salatalık

Salatalık %90 su ihtiva eder ve cilde zarar veren etkileri azaltır. Yüksek su içeriğiyle ciltteki fazla yağı giderir ve ölü deri hücrelerininden kurtulmanızı sağlar.

Tarif: 1 adet küçük boy salatalık
1 çorba kaşığı ekşi krema (organik olması önerilir)

Salatalığı iyice parçalara ayırıp süzgeçten geçirerek suyunu çıkarın. Ekşi kremayla karıştırın. Macun kıvamındaki karışımı yüze ve boyuna sürerek onbeş dakika bekleyin. Sonrasında ılık suyla durulayın. Bu formülü haftada üç kere uygulayabilirsiniz.4. Bal

Balda yüksek mineral ve vitamin bulunur. Ayrıca bal her cilde uygulanabilen doğal bir nemlendiricidir.

Cildinizi nemlendirmek için balı şu şekilde kullanabilirsiniz:

Tarif: 3 çorba kaşığı bal
Çeyrek limon suyu
2 çorba kaşığı zeytin yağı

Tüm malzemeleri bir kapta karıştırın. Karışımı önceden temizlediğiniz yüzünüze yayıp kurumasını bekleyin. Onbeş dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz. Bu formülü alerjik bir durum yoksa hergün kullanabilirsiniz.

5. Gül suyu

Gül suyu cildin kırışmasını ve sarkmasını önler. Ayrıca siyah noktaları ve ölü deri hücrelerini giderir. Gece yatmadan önce yüzünüzü gül suyu ile silmeniz faydalı bir alışkanlıktır. Bu uygulama gözeneklerin kapanmasını sağlar ve erken yaşlanma belirtilerini geciktirir.

Tarif: Yarım çay kaşığı badem yağı
2 çay kaşığı gül suyu
Pamuk

Malzemeleri bir kase içerisinde karıştırın ve hazırladığınız karışımı pamuğa dökerek cildinize uygulayın. Cildi canlandıracak bu karışımı haftada 2 kez cildinize uygulayabilirsiniz.

Tüm bu tarifler cildi güzelleştirmede işe yarayacaktır. Henüz cildinizde sarkma veya kırışıklık belirtileri olmasa bile bu doğal tarifleri önlem amaçlı kullanabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.