Cilt Bakımı ve Güzellik

Cilt ve Saç Bakımında Yoğurt KullanımıYoğurt, sağlıklı yiyecekler listesinin en üst sıralarında haklı bir yere sahip.

Yoğurt temel proteinler, kalsiyum, D vitamini, B2, B5 ve B 12 vitaminleri içerir. Ayrıca sindirime faydası olan sağlıklı bakteriler de yoğurtta bulunmaktadır. Bu bakterilere probiyotik adı verilmektedir.

Besin değeri yönünden sağlıklı olmasının yanı sıra tatlandırıcı içermeyen, organik yoğurt saç ve cildinize faydalıdır. İçerdiği laktik asit, çinko ve B vitaminleri ile yoğurt güzelliğinize güzellik katacaktır.

Katkı maddesi içermeyen, doğal yoğurt tüketerek tüm bu sağlıklı özelliklerden faydalanmanız mümkün.

İşte size yoğurdu cilt ve saç için kullanma önerileri:

1. Cilt kuruluğunu ve kaşıntıyı önler

Yoğurt cilt kuruluğunu önleyen doğal bir nemlendiricidir. Ölü hücrelerden kurtulmanızı sağlayan yoğurt kurumuş cildi soyarken alttaki yeni cildi nemlendirir.

Yoğurtta bulunan laktik asit ciltteki bakteri ve mikropları öldürür. İltihap giderici ve antioksidan etkisiyle yıpranmış cildi rahatlatır.

Her gün yüzünüze katkısız, organik yoğurt sürüp on dakika bekleterek faydalı bir kür yapabilirsiniz.

2. Güneş yanığına iyi gelir

Bu protein yüklü doğal ürün güneş yanıklarınıza iyi gelecektir.

Nemlendirici yapısıyla UV ışınlarının zarar verdiği cildinizi iyileştirecek ve ayrıca yanık bölgedeki acı hissini azaltacaktır. Yoğurtta bulunan çinko cildin acısını alma özelliğine sahiptir.

3. Kepeği önler

Kuru bir cilt, bazı saç bakım ürünleri ve bir tür cilt mantarı kepeğe neden olabilir. Nedeni ne olursa olsun kepek probleminizi yoğurt kullanarak çözebilirsiniz. Yoğurt ayrıca saç diplerindeki kaşıntı hislerini de giderecektir.

Yoğurdun içine birkaç damla limon sıkarak kafa derinize uygulayın. Bu şekilde kırk beş dakika bekledikten sonra durulayın. Bu uygulamayı haftada üç kez yaparak kepekten kurtulabilirsiniz.

4. Saç kremi olarak kullanılır

Yoğurdu saç kremi gibi kullanarak saçınızı yumuşak ve parlak bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca anti-bakteriyel özelliği sayesinde yoğurt kafa derinizi temiz tutacak ve enfeksiyon oluşumunu önleyecektir.

Organik yoğurdu ıslak saçınıza sürerek yirmi dakika bekleyin. Sonra ılık suyla durulayın. Bu saç bakımını haftada bir kere uygulayabilirsiniz.

5. Cilt lekelerini azaltır

Yoğurt ciltteki koyu tonlu kısımların rengini açar. Böylece lekeleri azaltır ve varsa yara izlerini silikleştirir.
Yoğurtta bulunan laktik asit doğal bir temizleyicidir. Ayrıca ciltteki ölü deri hücrelerinin dökülmesini sağlar. Düzenli kullanımla cilde kaybettiği ışıltıyı geri kazandırır.

Üç yemek kaşığı yoğurtla bir tam limonun suyunu karıştırın. Yüzünüze uygulayarak yirmi dakika bekleyin. Ardından ılık suyla durulayın. Bu uygulamayı günde bir kez, istediğiniz sonucu alana kadar yapabilirsiniz.

6) Ciltteki gözenekleri sıkılaştırır

Geniş gözenekli bir cilt yapısına sahip kişilerde sık sık akne ve siyah nokta sorunu görülür. Yoğurt kullanarak cildinizi sıkılaştırdığınızda bu problem ortadan kalkacaktır.

Yoğurdun sıkılaştırıcı yapısı ayrıca cildi esnekleştirecektir.

Yüzünüze süreceğiniz bir tatlı kaşığı yoğurdu yirmi dakika bekleterek bu kürü uygulayabilirsiniz. İstediğiniz sonucu alana kadar bunu günde bir kere uygulayabilirsiniz.7. Akne tedavisinde kullanılır

Anti-bakteriyel özelliği sayesinde yoğurt cildinizdeki aknelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Ayrıca yoğurtta bulunan çinko ciltteki şişkinlik ve iltihabı giderir.

Cildinizde akne bulunan yerlere bir pamukla yoğurt sürerek bir gece boyunca bekleyin. Sabah cildinizi soğuk suyla yıkayın. Bu uygulamayı sonuç alana kadar her gece yapın.

8. Kırışıklıkları azaltır

Yoğurtta bulunan laktik asit kırışıklıkları önler ve düzenli uygulandığında eski kırışıklıkların azalmasını sağlar.
Laktik asit ayrıca ölü deri hücrelerini gidererek gözenekleri sıkılaştırır.

Günlük uygulama için bir yemek kaşığı sızma zeytinyağı ile dört kaşık yoğurdu karıştırın. Yüzünüze uygulayın ve yarım saat bekleyin. Sonra ılık suyla durulayın.

9. Çatlamış topukları yumuşatır

Yoğurtla sertleşmiş ve çatlamış topuklarınıza bakım yapabilirsiniz. Yoğurttaki laktik asit ölü deri hücrelerinden kurtulmanızı sağlar. Çatlakların başlıca nedeni cilt kuruluğudur. Yoğurt nemlendirici etkisiyle çatlamış deriye bakım yapar ve cildin kolay iyileşmesini sağlar.

Ayaklarınızı on beş dakika sıcak suda bekletin. Ponza taşıyla topuklarınızdaki ölü deriyi temizleyin. Ardında topuklarınıza yoğurtla masaj yapın. On beş dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. İyice kurulayın ve çorap giyin.

10. El ve tırnak bakımında kullanılır

Doğal nemlendirici özelliğe sahip yoğurtla kurumuş ve sertleşmiş ellerinize bakım yapabilirsiniz. Laktik asit doğal temizleyici özelliğiyle ellerinizdeki ölü hücreleri giderir.

Ayrıca yoğurdun iltihap giderici özelliği sayesinde batık tırnakların neden olduğu iltihaplanmayı iyileştirebilirsiniz.

Dairesel hareketlerle beş dakika boyunca ellerinize yoğurtla masaj yapın. On dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Bu kürü her gün uygulayabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.