Ev Reçeteleri

Doğal ağrı kesici iki bitki iki tarifGünümüzde neremiz ağrısa hemen ağzımıza bir ağrı kesici atıyoruz. Bu ağrı kesiciler bedenimize faydadan çok zarar veriyor ve özellikle kronik ağrılarda gereğinden fazla kullanılabiliyor. Ağrı kesicilerin karaciğere, böbreklere ve bağırsaklara verdiği zararın farkına varan bilinçli insanlar gitgide daha fazla bitkisel çözümlere başvuruyor.
İsterseniz ağrı kesici özelliği olan doğa mucizesi iki bitkiye hep birlikte göz atalım.

1. Zencefil

Zencefil iltihap giderici özellikleri son derece yüksek bir bitkidir. Zencefilde bulunan kimyasallar karın, göğüs, eklem, kas ağrıları ve adet dönemi sancılarına iyi gelmektedir.

Danimarkalı bilim adamlarının yaptığı bir araştırmada ağrı çeken insanlara yemeklerine zencefil eklemeleri söylenmiş. İki ay sonra katılımcıların kas ve eklem ağrılarında %63’lük bir düşüş saptanmıştır. Uzmanlara göre zencefilde bulunan gingerol bileşeni acıyı tetikleyen hormonları baskılamaktadır.

Zencefil çok farklı biçimlerde kullanılabilir. Taze, toz halinde veya kurutulmuş zencefili yemeklerde kullanabilir, zencefil suyu veya çayı içebilir, ağrılı bölgeye taze kesilmiş zencefil bastırarak ağrıları giderebilirsiniz.

İşte size pratik bir zencefil çayı tarifi.

Malzemeler:

 • 2 bardak su

 • 2 çay kaşığı kurutulmuş siyah çay

 • Baş parmağın yarısı büyüklüğünde soyulmuş ve öğütülmüş zencefil

 • 2 adet kakule kabuğu

 • Çeyrek çay kaşığı toz tarçın

 • Yarım su bardağı süt

 • 2 çay kaşığı bal

Hazırlanışı:

Suyun içine zencefil, tarçın ve kakuleyi atarak on dakika kaynatın. Çay yapraklarını ekleyin ve 2 dakika daha kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Ardından ocağın altını kapayın ve sürekli karıştırarak süt ekleyin. Karışımı süzün ve bal ekleyerek servis yapın.2. Zerdeçal

Hindistan’ın doğal şifa sistemi olan Ayurveda’ya göre zerdeçal enfeksiyonlarla savaşma, detoks yapma, dokuları tamir etme ve ağrı kesmede kullanılabilecek çok faydalı bir bitkidir. Zerdeçalın ağrı kesici özelliğinin aspirinden üç kat daha fazla olduğu iddia edilmektedir.

Zerdeçal yemeklerde, bitki çayları ve ev yapımı meyve sularında sıklıkla kullanılır. Bir bilimsel araştırmada zerdeçalın romatizmal eklem ağrılarına iyi geldiği bulunmuştur. Zerdeçalın ayrıca Alzheimer hastalığı ve çeşitli kanser türlerine karşı koruma sağladığı da bilinmektedir.

Zerdeçalın içindeki aktif bileşenin daha etkili olması için her zaman kara biberle birlikte kullanmanızı öneririz.
İşte size pratik bir zerdeçal çayı tarifi:

Malzemeler:

 • İki bardak su

 • Yarım çay kaşığı toz zerdeçal

 • Bir çay kaşığı organik bal

 • Bir çay kaşığı limon

 • Çay kaşığının ucu kadar, az miktarda kara biber

Hazırlanışı:

İki bardak suyu kaynatın. Zerdeçal ekledikten sonra ocağın altını kısarak 10 dakika hafif ateşte kaynatmaya devam edin. Ateşten aldığınız karışıma bal, limon ve karabiber ekleyin.Kaynakça:

(http://www.healthy-holistic-living.com/10-powerful-natural-painkillers-found-pantry-pain-relieving-tea-recipe.html)
(http://www.searchhomeremedy.com/top-14-natural-painkillers-in-your-kitchen/)
(https://www.drweil.com/health-wellness/balanced-living/turmeric-tea-benefits/)
(http://antranik.org/food-is-medicine-20-natural-painkillers-in-your-kitchen/)
(http://www.ba-bamail.com/content.aspx?emailid=19006)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.