Genel Sağlık

Doğal Kolon Temizliği için 9 ÖneriKolon alarak da adlandırılan kalın bağırsak sindirim sisteminin önemli bir kısmıdır. Kalın bağırsağın görevi sindirilemeyen su, tuz, vitamin ve diğer besleyici maddeleri gıdadan ayrıştırmak, ince bağırsakta sindirilememiş gıdaları parçalamak ve katı dışkının bedenden atılmasıdır.

Uyarı: Düzenli kullandığınız ilaçlar veya herhangi bir sağlık sorununuz varsa temizlik kürüne başlamadan önce doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

1. Su

Bağırsak temizliğinin en önemli öğesi bol bol su içmektir. Günde ortalama 8 ila 10 bardak su içmeniz önerilir. Böylece bedendeki zararlı toksinleri doğal yollarla atabilirsiniz.

Bol bol su içmek yiyeceklerin sindirim sisteminde daha kolay ilerlemesini sağlar. Ayrıca bedeni susuz bırakmamak genel sağlığınız için çok faydalıdır.

2. Elma Suyu

Kolon temizliği sağlayan bir başka içecek de elma suyudur. Düzenli elma suyu içmek bağırsakların iyi çalışmasını sağlar, zehirli maddeleri parçalar ayrıca karaciğer ve sindirim sisteminin sağlıklı tutar.

3. Limon Suyu

Limon, antioksidan özellikleri ve taşıdığı C vitaminiyle sindirim sistemine iyi gelir. Limon aynı zamanda kolon temizliğinde kullanılan en önemli gıdalardan biridir.

Tarif: Bir limonun suyunu bir tutam deniz tuzu ve bir çay kaşığı organik balla ılık suda karıştırın. Bu karışımı sabahları aç karnına için. Bu size enerji verecek, bağırsaklarınızı çalıştıracak ve cildinizi iyileştirecektir.

4. Çiğ Sebze Suyu

Kolon temizliği için en azından bir iki gün işlenmiş gıdalardan uzak durmak çok faydalıdır. Katı gıdalar yerine günde birkaç kez taze sebze suyu tüketin. Yeşil sebzeler taşıdıkları klorofillerle bedenden toksin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca bedeninizi sağlıklı ve enerjik tutacak vitamin, mineral, amino asit ve enzimleri içerir. Buna ek olarak bitki çayları da tüketebilirsiniz.

5. Lifli Gıdalar

Lifli gıdalar tüketmek kalın bağırsaktaki toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olur. Lifler dışkının yumuşak kalmasını sağlar ve bağırsaklardaki hareketi hızlandırır. Ayrıca lifli gıdaların tüketilmesi bağırsak sorunlarının giderilmesinde yardımcı olur.

Ahududu, armut, elma gibi meyvelerle; enginar, bezelye, brokoli gibi sebzeler tüketerek yemeklerinize bolca lif ekleyebilirsiniz. Ayrıca tam tahıllar, fındık, tohumlar ve taneli gıdalar da lif yönünden zengindir.6. Yoğurt

Kolon temizliği için her gün bir fincan yoğurt tüketebilirsiniz. Yoğurt canlı kültürler içerir. Bu içeriği ile bağırsaklardaki zararlı bakterileri giderir. Ayrıca yoğurt kalsiyum açısından zengindir ve kalın bağırsak astarındaki hücrelerin büyümesini teşvik eder. Bir kase yoğurda bir fincan kadar elma, kiraz ve muz eklenerek tüketebilirsiniz. Şişkinlik ve hazımsızlık gibi sorunlarda da yoğurt tüketilebilir.

7. Keten Tohumu

Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan keten tohumu kolon temizliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Zengin lif içeriği ile keten tohumu suyu emer ve toksinler ile birlikte mukusun kolon iç duvarlarından atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kolonları genişletir.

8. Aloe Vera

Aloe Vera cilde iyi gelmesinin yanısıra toksin giderici özelliğiyle de bilinen bir bitkidir. Ayrıca doğal bir müshil görevi gördüğü için kolon temizliğinde çok faydalıdır. Aloe Vera jeli aynı zamanda baş ağrısı, cilt enfeksiyonları, mide ağrısı ve kabızlığa iyi gelir.

Tarif: Bitki yapraklarını sıkarak bir miktar Aloe Vera jelini çıkarın. Bir limonun suyuna ekleyerek karıştırın ve buzdolabında bekletin. Dilerseniz içerisine biraz da bal eklediğiniz karışımı günde 1 kez içebilirsiniz.

9. Zencefil

Zencefil şişkinliği önleyen, kalın bağırsağın düzenli çalışmasını ve toksinlerin atılmasını sağlayan bir bitkidir. Mide özsuyunun akışını arttırarak sindirime yardımcı olur.

Kolon temizliği için zencefili isterseniz rendelenmiş, doğranmış veya suyu çıkarılmış olarak her şekilde kullanabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.