Faydalar ve Zararlar Genel Sağlık

DÜNYANIN EN FAYDALI İÇECEĞİ İŞTE BU! CANAN KARATAY AÇIKLADI: KAYA TUZU VE LİMONLU SU
Vücudumuzun sağlıklı ve dengeli olması için en temel ve en önemli içeceğimiz sudur. Günde yaklaşık 1,5 ile 2 litre arası içilmesi gereken su organların doğru çalışması ve hücrelerin yapısının korunması için çok önemlidir. Her gün içtiğimiz suya katacağımız iki çok faydalı gıda ile bağışıklık sistemimizi güçlendirirken aynı zamanda her türlü virüs ve bakteriyi yok eden dünyanın en sağlıklı içeceğini oluşturacağız. Bu iki gıda limon ve kristal kaya tuzu. Belki limonlu suyu duymuşsunuzdur ama tuz deyince şaşkınlık oluşabiliyor. Oysa Prof. Dr. Canan Karatay suyun sade değil de özellikle kaya tuzu katılarak içilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Hazırsanız kaya tuzlu ve limonlu suyun faydalarına ve neden bu kadar faydalı olduğuna tek tek bakalım.

 

1- VİRÜS VE BAKTERİLERİ ÖLDÜRÜR: Karatay’a göre kristal kaya tuzu, sodyum bikarbonat, hakiki fermantasyon sirke ve limon vücutta alkali etki yapar. Her türlü virüs ve bakteriye karşı koruma sağlar. Kristal kaya tuzu katılmış limonlu su ağız, burun ve boğaz mukozasını alkali yapar. Bu ise her türlü virüs ve enfeksiyondan korunmanın en doğal ve ucuz yöntemidir. Bu su özellikle tükürüğümüzde bulunan patojen virüs ve bakterileri öldürmede çok etkilidir.2- VÜCUDU DİNÇ TUTARAK BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR: Limonun suyu karaciğeri toksinlerden temizlerken içeriğindeki kalsiyum, magnezyum, folik asit, c vitamini ve B6 gibi besinler sayesinde bağışıklığı güçlendirir. Bunun yanı sıra kristal doğal kaya tuzu hiçbir kimyasal içermediği ve çevresel kirlenmeye maruz kalmadığı için vücudu güçlendiren çok önemli mineraller içerir. Prof. Dr. Canan Karatay’ın söylediği gibi kaya tuzu bilinenin aksine tuz değildir ve tansiyonu yükseltmez. Asıl zararlı tuz rafine edilmiş ve kimyasal işlemlerden geçirilmiş sofra tuzudur. Tansiyonu yükselten tuz bu tuzdur. Kristal kaya tuzu insan vücudunun çalışması için gereken 92 elementten 84’ünü bozulmamış bir şekilde barındırır. Bu elementler vücuda güç ve kuvvet kazandırmasının yanı sıra bağışıklığı da her türlü hastalığa karşı güçlendirir.

3- YAĞ YAKMAYI DESTEKLEYEREK KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR:

Obezite ve fazla kilo sağlık için en büyük tehditlerin başında geliyor. Vücutta yağlanma durumunda pek çok insanın en büyük şikayetçi olduğu bölgeler göbek ve bacaklardır. Canan Karatay kilo sandığımız şiş görünümün bazen farkında olmadığımız ödemden kaynaklandığını söylüyor. Bu durumdan kurtulmanın en kolay yöntemi ise kaya tuzu içeren limonlu su içmek. Karatay’a göre bu su karışımı bağırsakların çalışasına yardımcı olarak sindirimi kolaylaştırıyor. Düzenli içildiğinde ise yağ yakma özelliği gösteriyor. Birikmiş ödemler vücuttan atılırken aynı zamanda metabolizma hızlandığı için fazla yağlardan kurtulmanıza yardımcı oluyor.4- BÖBREKTEKİ TAŞLARIN PARÇALANMASINA YARDIMCI OLUR: Limonun bileşenlerinden biri olan sitrat idrarda çoğalarak böbrekte oluşan küçük taşların parçalanmasını sağlar. Ayrıca yeterli miktarda içilen su böbrekler için çok faydalıdır. Böbrek taşlarının vücuttan atılımını kolaylaştırmak için bol su içilmesi önerilmektedir. Yalnız eğer böbrek yetmezliği veya diyaliz hastası iseniz tuz tüketimine dikkat etmelisiniz. Eğer böyle sorunlarınız varsa sadece limonlu su içmeniz daha doğru olacaktır.

5- BAĞIRSAKLARI TEMİZLER VE KABIZLIĞI GİDERİR: Doğal kaya tuzu bağırsakları hareketlendirmesiyle bilinir. Limonla birlikte sabah aç karnına içildiğinde bağırsakların boşaltılmasına yardımcı olur. Karışımı içtikten bir müddet sonra tuvalete gitmek için doğal bir ihtiyaç ortaya çıkacaktır. Bu sebeple bağırsak tembelliği yaşayanlara ve kabızlık çekenlere çok iyi gelir. Vücuttaki ağır metalleri de atmaya yarayan bu karışım midenizdeki şişkinlik hissinin azalmasına ve kendinizi daha hafif hissetmenize de yardımcı olacaktır.6- UYKU SORUNU ÇEKİYORSANIZ İYİ GELECEKTİR: Yapılan araştırmalar düşük sodyum içeren bir diyetle beslenenlerin uyku sorunları yaşadığını gösteriyor. Kristal kaya tuzu içeren limonlu su yeterli miktarda sodyum almanıza yardımcı olarak uyku düzeninizin normale dönmesine yardımcı olur. Kristal kaya tuzunda sofra tuzuna oranla yarı miktarda sodyum vardır. Yine de gün boyu aldığınız tuz oranına dikkat etmelisiniz. Normalde 6 gr. tuz herkesin alması gereken tuz miktarıdır. Eğer kaya tuzlu limonlu su içerseniz bu miktarı göz önünde bulundurmanız gerekir. Limon rahatlatıcı ve sakinlik veren bir etkiye sahiptir. Günlük olarak bu karışımı içmek hem rahatlatıcı bir etki hem de kaliteli bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır.

NASIL HAZIRLANIR VE NASIL İÇİLİR?

Bir litrelik su şişesinin 4/1’ine kaya tuzu koyun. Üzerine su ekleyin. Şişeyi çalkalayın ve bir gece bekletin. Bu tuzlu suyu günlük hazırlayacağınız karışım için sürekli kullanacaksınız. Bitince tekrar hazırlayabilirsiniz.

Sabahları aç karnına bir bardak suya 1 yemek kaşığı limon suyu ve bir yemek kaşığı önceden hazırladığınız tuzlu suyu ekleyin. İyice karıştırın ve için. İsterseniz suyu ılık seçebilirsiniz veya bir tatlı kaşığı balla tatlandırabilirsiniz.DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:

Midesinde hassasiyet olanlar ve mide yanmasında şikayetçi olanlar aç karnına bu karışımı içmemeliler. Bu durumda kahvaltıdan yarım saat sonra içebilirsiniz. Yüksek tansiyon sorununuz varsa sabah bu karışımı içtiğiniz için gün boyu aldığınız sodyum miktarına dikkat etmelisiniz. Böbrek yetmezliği ve diyaliz hastalarının potasyuma dikkat etmeleri gerekir; bu sebeple bu karışımı onlara önermiyoruz.

Doğal kristal kaya tuzunu seçerken lütfen dikkatli olun. Gerçekten doğal olmasına özen gösterin. Bu karışımın faydalarını görebilmek için düzenli içilmesi gerektiğini aklınızda bulundurun.KAYNAKÇA:

1-  https://www.ntv.com.tr/saglik/canan-karatay-kristal-kaya-tuzu-omru-uzatir,TqjnFPPChkuL7hq0AZwACQ

2- https://www.yasemin.com/diyet/haber/2977543-canan-karatayin-limonlu-su-sirri-limonlu-su-kilo-verdirir-mi

3- https://www.yasemin.com/saglik/haber/2750306-canan-karataydan-su-tuketilmesine-dair-ilginc-aciklama#:~:text=Karatay%20yeterli%20miktarda%20saf%20su,Karatay’da%20konuk%20olarak%20kat%C4%B1ld%C4%B1.

4- https://www.memurlar.net/album/15459/karatay-saf-su-degil-tuzlu-su-icin.html

5- https://www.hurriyet.com.tr/aile/canan-karatay-vucudunuza-dogal-kaya-tuzu-girsin-421832

6- https://www.turkiyegazetesi.com.tr/saglik/canan-karatay-bagisikliginizi-celik-gibi-yapacak-sirri-verdi-sirke-limon-kristal-kaya-tuzunu-evinizden-eksik-etmeyin-847443

7- https://www.yeniakit.com.tr/haber/limonlu-su-icerken-dikkat-edin-canan-karatay-o-sirri-acikladi-kucuk-buyuk-herkes-icin-iceceklere-tavsiyeler-1729999.html

8- https://dreremkaanbasok.com/bobrek-tasi-icin-oneriler

9- https://www.nefisyemektarifleri.com/blog/kristal-tuz/

10- https://www.haberturk.com/saglik/haber/1272722-bobrek-tasinin-onune-limonla-gecin

11- https://draxe.com/beauty/salt-water-flush-recipe/

12- https://www.webmd.com/diet/health-benefits-sole-water

13- https://www.healthline.com/nutrition/sole-water#supposed-benefits

14- https://www.youtube.com/watch?v=m4syRsM8pXY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.