Cilt Bakımı ve Güzellik Ev Reçeteleri

ELMA SİRKESİ Saçı Hem UZATIR Hem de GÜZELLEŞTİRİR!
Dolgun, canlı ve parlak saçlar hemen herkesin sahip olmak istediği bir güzellik. Maalesef pek çoğumuz yorgunluk, stres, doğru saç bakımı uygulamama gibi sebeplerden dolayı cansız ve mat görünen saçlarla beraberiz. Buna ek olarak özellikle mevsim dönemlerinde saç dökülmesi sorunuyla yüzleşmek zorunda kalıyoruz.

Oysa tüm bu sorunlardan hemen kurtulmanızı sağlayacak çok doğal ve kolay bir yöntem var. Bu yöntem yıkandıktan sonra son durulama suyunda organik elma sirkesi kullanmak. Bu şekilde saçlarınızda mucizeler yaratabilirsiniz. Videomuzda ilk önce elma sirkesinin saçlar için faydasına ardından nasıl uygulanması gerektiğine değindik.

İlk önce organik elma sirkesinin saçlarda ne gibi olumlu sonuçlar doğurduğuna hep beraber göz atalım:1- Kafa derisini temizler ve kepeği yok eder:

Sağlık saçlara sahip olmak için sağlıklı ve temiz bir kafa derisine sahip olmanız gerekir. Saça elma sirkesini uyguladığınızda anti bakteriyel özelliğiyle kafa derinizi arındıracak ve gözenekleri açacaktır. Gözenekler açıldığında saç folikülleri hava alır ve saç sağlıklı bir yapıya kavuşur. Ayrıca, kafa derisinde kurumayla oluşan deri parçalarını ve mantarı temizleyerek kepek sorunundan kurtulmanızı sağlar.

2- Saçları yumuşak ve parlak yapar:

Organik elma sirkesiyle saç kremi kullanmanıza gerek kalmaz. Saçları sirkeyle durulayınca saçlar yumuşar ve düğümlenme sorunu ortadan kalkar. Buna ek olarak saçlarınızda daha ilk kullanımda fark edebileceğiniz bir parlaklık görürsünüz. Bu da saçlarınızın hemen sağlıklı ve güzel görünmesini sağlayacaktır.

3- Saçı hızla uzatır:

Organik elma sirkesi kafa derisini arındırırken aynı zamanda kan dolaşımını da hızlandırır. Kan dolaşımının hızlanması saç köklerinin güçlenmesi demektir. Kökler güçlendiğinde saçlar çok daha hızlı uzayacaktır. Yalnız bunun için düzenli kullanım şarttır. Buna ek olarak saç uzatma özelliğinin bir nedeni de elma sirkesindeki zengin potasyum içeriğidir. Potasyum saç uzatmada etkili bir mineraldir.4- Yıpranmış saçları tamir eder:

Sirkenin pH değeri insan saçına çok yakındır. Bu nedenle saçınızın pH dengesini kazanmasına yardımcı olur. Özellikle güneşte fazla kalmaktan ve fazla işlem görmekten yıpranmış saçları bu özelliğiyle onaracaktır.

Şimdi de bu kadar faydası olan organik elma sirkesini saçlarımız için nasıl kullanacağımıza bakalım.

Elma Sirkesi Karışımının Hazırlanması: Elma sirkesi mutlaka suyla karıştırılarak kullanılmalıdır. 1 bardak suya (250ml) 2 yemek kaşığı (30 ml.) organik elma sirkesi koyun ve karıştırın. Karışımı sprey şişeye aktarın. Yıkandıktan sonra saçlarınız ıslak iken saç derinizin her yerine gelecek şekilde sıkın. Ellerinizle saç derinize masaj yaparak yedirin. Bundan sonra 1-2 saat saçınızda bekletin. Eğer kokudan rahatsız oluyorsanız tekrar durulayarak saçı son kez yıkayabilirsiniz. Aslında koku 1 saat içinde yok olacaktır ve tekrar durulamanıza gerek yoktur. Yine de daha güzel kokması için şişenin içine bir kaç damla lavanta yağı damlatabilirsiniz.Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

1- En doğrusu elma sirkesi kullanmaktır ve saç için en uygun olanlar organik elma sirkeleridir.

2- Bu durulama haftada sadece 2 gün yapılabilir. Daha sık kullanmak saç derisinin fazla kurumasına yol açabilir.

3- Saçlarınız yağlı ise 2 yemek kaşığı yerine 3 yemek kaşığı kullanabilirsiniz; böylece yağlanma sorunu ortadan kalkacaktır.

4- Elma sirkesi kullandığınızda saç kremi kullanmanıza gerek yoktur. Elma sirkesi saçı yeterince yumuşak yapacaktır.

5- Karışımdaki suyun sıcağa yakın ılık olması sirkenin daha rahat karışmasını sağlayacaktır.

6- Saçınızı taradığınız fırça ve tarakları da elma sirkeli suyla yıkayarak temizleyebilirsiniz. Ayrıca, saç derinizde kaşıntı varsa sıcak bir tasa elma sirkesi koyup tarağı bu suya daldırarak saçlarınızı tarayın. Kaşıntıyı alacaktır.Kaynakça:

  1. https://www.kadinveblog.com/elma-sirkesi-kullanarak-sac-bakimi-yapmak/

  2. https://www.healthline.com/health/apple-cider-vinegar-hair#takeaway

  3. https://sagligabiradim.com/saclarinizi-organik-elma-sirkesi-ile-durulayin/

  4. https://www.faydalarizararlari.org/elma-sirkesinin-saca-faydalari/

  5. https://www.onikibilgi.com/sirkeyle-sac-uzatma-ve-sirkeyle-sac-yikamak/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir