Genel Sağlık

En fazla alkali içeren sekiz gıdaSağlık ve beslenme ile ilgili konularında bilgi alırken en sık duyduğumuz ifadelerden biri de PH dengesi ama bunun tam olarak ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Herhangi bir şeyin asit veya alkali seviyesini ölçmek için pH cetveli kullanılır. Yediğimiz gıdalar bedenimizin pH seviyesini belirler. Bu nedenle pH seviyesini sağlıklı sınırlar içinde tutan besinler tüketmek büyük önem taşır.

pH, 0 ile 14 aralığında bir cetvelle ölçülür. 0 tamamen asidik, 7 orta değer, 14 ise tamamen alkalidir. Kanınızın pH derecesi ortanın biraz üstünde, yani 7.35 ile 7.45 arasında olmalıdır. Normal şartlarda beden kanın pH değerini otomatik olarak bu sınırların arasında tutmaya çalışır. Maalesef ki günümüzde işlenmiş gıdalarının birçoğunun asit oranı yüksektir.

Asitliği yüksek gıdalar tüketmek bedende yorgunluk, diş problemleri, bağışıklık sisteminde zayıflama, ağrı ve erken yaşlanmaya neden olur. Alkali içeren gıdalar tüketerek, sürekli pH seviyesini dengelemeye çalışan bedeninize yardımcı olursunuz.

Gıdalar sindirilme sürecine girdiğinde pH seviyeleri değişiklik gösterebilir. Bilimadamları gıdaların beden içinde nasıl tepki vereceğini öğrenmek için gıdaları yüksek ısıda yakar ve küllerin mineral içeriğini inceler. Eğer mineral içeriği yüksek alkali içeriyorsa bu gıda sindirilirken bedeninizin alkali seviyesini arttıracak demektir.Bedeni, gıdaları yakarak enerjiye dönüştüren bir fırın gibi düşündüğümüzde bu inceleme yöntemi anlam kazanır.

Örneğin limon doğası gereği asitli bir yapıya sahiptir ama sindirildikten sonra bedende alkali oluşturur. Aynı şekilde süt beden dışında alkali özelliğe sahipken sindirildikten sonra asit oluşturur.

İşte size en çok alkali içeren sekiz gıda

1. Kök sebzeler

Kök sebzeler diğer sebzelere göre mineral yönünden çok zengindir. Siyah, kırmızı veya beyaz, her renkte turp, pancar, havuç, yaban turpu ve şalgam gibi kök sebzeler alkali içerir.

2. Lahanagiller

Bunlar, brokoli, lahana, brüksel lahanası ve karnıbahardır. Alkali içeren bu sebzeler ayrıca demir, kalsiyum, A ve C vitamini yönünden zengin gıdalardır.

3. Yeşil yapraklı sebzeler

Bunlar kara lahana, pazı, ıspanak gibi sebzelerdir. Özellikle ıspanak, K vitamini ve folat yönünden zengin olması ile ön plana çıkar. Pek çok vitamin, mineral, antioksidan ve lif içeren ıspanak sindirime yardımcı olur ve gözlere iyi gelir.

4. Elma

Elma yaklaşık 8.0 pH seviyesiyle yüksek alkali içerir. Lif yönünden zengin bir gıda olan elma sindirime iyi gelir.5. Limon

Belki de en çok alkali içeren gıdalardan biri olan limonun bedene birçok faydası vardır. Güne bir bardak limonlu suyla başlamak pH seviyenizi dengeleyecektir. Limon asidik yapıya sahip olmasına rağmen sindirim sırasında alkali oluşturur.

6. Karpuz

Bir başka alkali içeren gıda olan karpuz idrar söktürücü yapıya sahiptir. Karpuz ayrıca kilo vermeye yardımcıdır, kalp sağlığına iyi gelir ve tansiyonu düşürür.

7. Acı biber

Yüksek anti oksidanlara sahip bu gıda bedenin asit seviyesini düşürür. Ayrıca kalp sağlığına iyi gelir ve yüksek kollestrolü düşürür. A ve E vitamini yönünden zengin acı biber gözlere iyi gelir, sinir sistemini güçlendirir ve metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi sağlar.

8. Sarımsak

Yüksek alkali içeren sarımsak tam bir sağlık deposudur. Yüksek miktarda manganez, selenyum B6 ve C vitamini içeren sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirir, tansiyonu ve kolestrolü düşürür.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir