Cilt Bakımı ve Güzellik

EN UCUZ ve EN KOLAY CİLT GERME Yöntemi YÜZE BUZ SÜRMEK
Güzellik sırları söz konusu olduğunda en az dikkat çeken ürünlerden biri de buzdur. Öyle ki onu bir güzellik ürünü olarak bile görmeyiz. Kolayca yapılan, hemen her evin buzluğunda bulunan bu muhteşem malzeme yüzünüz için çok faydalı.

İsterseniz yüze buz sürmenin faydalarına hep birlikte göz atalım:

1. Sivilce ve iltihabı giderir.

Buz sürdüğünüzde sivilce ve akneler küçülmeye başlar. En nihayetinde sivilce küçük boyutlu bir cilt yarasıdır. Buz özellikle kistik aknelere karşı çok faydalıdır. Buz kızarıklığı ve şişkinliği alır. Aynı zamanda ağrılı bölgeyi uyuşturur.Buz uygulamasını gül hastalığı veya alerjik reaksiyonlara karşı da kullanabilirsiniz. Sebep ne olursa olsun buz iltihaplanmayı azaltacaktır.

2. Yüzdeki solgunluğu giderir.

Solgun yüze buz sürdüğünüzde soğuğun etkisiyle ciltteki kan damarları büzüşür. Bu durumda önce cilde giden kan akışı azaltır. Ama daha sonra beden bu durumu dengelemek için yüzünüze daha fazla kan pompalamaya başlar. Böylece cildiniz ışıltılı ve parlak bir görünüme kavuşur.

3. Cilt ürünlerinin etkisini arttırır.

Cilt bakım uzmanlarının çok iyi bildiği bu hile ile cildinize sürdüğünüz ürünlerin etkisini artırabilirsiniz. Yüzünüze gece kremi veya cilt serumu sürdükten sonra bir parça buz ile üzerinden geçin. Böylece yüzünüzdeki kılcal damarlar büzüşür. Ardından daha güçlü açılan damarlar yüzünüzdeki ürünü daha kuvvetli emecektir.4. Peeling etkisi vardır.

Sütü dondurarak yapacağınız süt buzlarıyla yüzünüze muhteşem bir peeling yapabileceğinizi biliyor musunuz? Buz cildinizi canlandırırken sütün içindeki laktik asit ölü hücreleri ayrıştırır. İsterseniz karışıma salatalık püresi ekleyerek son derece doğal ve ucuz bir cilt bakım ürünü elde edebilirsiniz.

5. Kırışıklıkları giderir.

Yaş aldıkça belirginleşen kırışıklıkların belirmesini buz sürerek geciktirebilirsiniz. Buzun damarları büzüştürme etkisi nemi hapseder ve cildi sıkılaştırır.

Ayrıca yeşil çayı dondurarak yapacağınız buz küpleri de fayda sağlar. Yeşil çayın içindeki antioksidanlar cildinizi onaracaktır.

Buzu cilt üzerinde kullanırken bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekir.

* Buz uygulamadan önce yüzünüzü iyice yıkayın.

* Yüzünüze süreceğiniz buz için özel bir buz kalıbı kullanın. Böylece buzlara bakteri bulaşma riskini en aza indirmiş olursunuz.

* Buzun hassas ciltlere doğrudan uygulanması asla önerilmez. Bu durumda cildin hemen altındaki kılcal damarlar hasar görür. Bu nedenle cilt türünüze uygun biçimde bir uygulama yapmanız gerekir.

* Eğer buzu doğrudan cilde uygulamayı seçtiyseniz buzluktan çıkarır çıkarmaz kullanmayın.

* Buzu çıplak elle uzun süre tutamayacağınız için hazırda temiz bir havlu veya eldiven bulundurun. Ayrıca yüzünüzden akan suyu almak için kağıt havluya ihtiyacınız vardır.

* Buzu bir beze sararak kullanacaksanız buzun biraz erimesini bekleyin. Bez hafif ıslandıktan sonra uygulamaya başlayın. * Eğer yüzünüzde çatlamış kılcal damarlar varsa o bölgeye buz uygulaması yapmayın. 4-5 gün bekleyerek damarların iyileşmesini bekleyin.

* Buzu aynı bölgeye 15 dakikadan fazla uygulamayın.

*  Buz uygulamasını bitirdiğinizde nemin kendiliğinden kurumasına izin verin.

* Eğer buzu sivilceler üzerinde kullanıyorsanız uygulamayı gece yatmadan önce yapın. Cildiniz siz uyurken kendini toparlayacaktır.

* Uygulamayı kışın sık sık yapmaktan kaçının. Kan damarlarının fazla büzüşmesi ciltte kuruluğa ve pul pul dökülmelere sebep olabilir.Kaynakça:

(https://www.curejoy.com/content/benefits-of-ice-cubes-on-skin/)

(https://www.stylecraze.com/articles/beauty-with-ice-cubes/#gref)

(https://www.femina.in/beauty/skin/skin-icing-can-be-beneficial-to-the-body-97421.html)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir