Genel Sağlık

Etkili kolon temizliği için sağlık tavsiyeleriKalın bağırsak olarak da bilinen kolon sindirim sisteminin son durağıdır. Kolon sayesinde beden toksin ve atık maddelerden kurtulur. Kolon ayrıca ince bağırsakta sindirilemeyen gıdalarda kalan su ve elektrolitleri emerek vücuda geri kazandırır.

Düzenli tuvalete çıkmak bedendeki atık madde ve toksinlerden kurtulmanızı sağlar. Yalnız bazı faktörler kolonun etkin biçimde çalışmasına engel olabilir. Normalde gıdaların bedene girmesi ve çıkması arasında geçen süre 24 saattir. Yeterli lif ve enzim içermeyen işlenmiş gıdalar ve sedanter yaşam tarzı nedeniyle bu süre 70 saate kadar uzamaktadır. Uzun süre kolonda hapsolmuş atıklar bedende zehirlenme etkisi yapmaya başlar.

Uzmanlar bir insanın kolonunda ortalama 2 ila 8 kilo arası atık madde olduğunu söylüyorlar. Bazı özel vakalarda bu rakam 18 kiloya kadar çıkabiliyor.

Kolon tam olarak temizlenmediğinde kolon duvarlarına yapışıp kalan toksinler ishal, kabızlık, baş ağrısı, halsizlik, eklem ağrısı, alerji, stres ve göz bozukluğuna sebep olmaktadır.

Bağırsaklarda hapsolan bu toksinleri attığınızda sağlığınız çok daha iyi olacaktır. İyi bir kolon temizliğiyle daha enerji dolu ve hastalıklara karşı dirençli olursunuz. Ayrıca kolon temizliği daha kolay kilo vermenizi sağlayacaktır.

İsterseniz kolonu temiz tutmayı sağlayan sağlık tavsiyelerine hep birlikte göz atalım.

1. Bol lifli meyve ve sebzeler

Bol lif içeren sebze ve meyveler yemek kolonda hapsolmuş toksinlerin atılması açısından faydalıdır. Düzenli olarak lifli gıda yediğinizde kalın bağırsaklarınız temiz kalacaktır. Elma, armut, ahududu, kuru erik gibi meyveler ve brokoli, ıspanak, bezelye ve enginar gibi sebzeleri diyetinizden eksik etmeyin.

Bunları yiyerek toksinleri çok biriktirmeden vücudunuzdan atmış olursunuz.

2. Triphala kürü

İki bin yıldan fazla zamandır kullanılan triphala Hint kökenli Ayurveda tıbbının önemli bir parçasıdır. Triphala bitkisel formüllerin en etkilisi olarak kabul görmektedir. Kurutularak tozu çıkarılan üç farklı bitkinin karışımından elde edilen triphala doğal bir müshildir. Triphala’da bulunan linoleik asit, C vitamini ve fosfolipidler bağırsakları çalıştırır. Böylece toksinlerin vücudunuzdan atılmasını sağlar.
Sabahları yarım yemek kaşığı triphala tozunu bir bardak suda karıştırıp içmeniz vücuttaki toksinleri atmada fayda sağlayacaktır.3. Keten tohumu

Keten tohumu bol miktarda Omega 3 yağ asidi, antioksidan ve doğal lif içerir. Su, meyve suyu veya yoğurtla birlikte alacağınız keten tohumu ıslanınca şişer. Şişen tohumlar kolondan geçiş sırasında birikmiş toksik maddeleri süpürecektir.

Bir yemek kaşığı keten tohumunu her sabah kahvaltıdan yarım saat önce ve gece yatmadan önce bir bardak suyla için.

4. Zencefil

Zencefil şişkinliği azaltan ve bağırsakları çalıştıran bir bitkidir. Zencefil sindirim sıvılarını arttırarak sindirme sürecini hızlandırır ve bedenin toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Zencefili doğranmış, rendelenmiş veya suyu sıkılmış olarak kullanabilirsiniz. Meyve suyu sıkarken karışıma küçük bir parça zencefil atabilirsiniz. Ayrıca bitki çaylarına toz zencefil ekleyebilirsiniz.

Yalnız zencefil hamile kadınlara önerilmemektedir.

5. Su

Kolon temizliği için yapabileceğiniz en iyi şey şüphesiz bol su içmektir. Günde ortalama 10-12 bardak su içmek hem kolon temizliği hem de genel sağlık için gereklidir. Düzenli su içtiğinizde bedeniniz toksinleri atmaya yetecek suyu almış olur.

Bol su içmek ayrıca bağırsaklarda hareketlilik sağlayarak gıdaların sindirim sisteminde hızlı ilerlemesini sağlar. Suyun yanı sıra elma suyu, limonlu su veya taze sıkılmış sebze suları da kolon temizliği için faydalıdır.Kaynakça:

(http://www.puristat.com/coloncleansing/colonfunction.aspx)
(http://www.drnatura.com/cleanse/colon-cleansing/)
(http://www.colon-cleanse-information.com/toxic-colon.html)
(https://articles.perfectorigins.com/much-poop-trapped-body/)
(https://draxe.com/triphala/)
(https://www.top10homeremedies.com/home-remedies/home-remedies-for-colon-cleansing.html)
(https://www.livestrong.com/article/302106-will-a-high-fiber-diet-cleanse-your-colon/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.