Faydalar ve Zararlar

FAZLA MAKYAJ Yapmanın Zararları
Günümüzde makyaj yapmak kadınların güzelliğini arttıran ve özgüvenini tazeleyen bir rutine dönüşmüş durumda.  Kusurları kapatan ve güzelliği gözle görülür bir biçimde arttıran makyajın öyle bir cazibesi var ki ondan vazgeçmek oldukça güç.

Peki, aşırı makyajın ne gibi bir zararı olabilir?  İsterseniz bu sorunun yanıtına hep birlikte göz atalım.

1. Gözenekleri kapatır

Makyaj malzemelerinin içinde doğal hindistan cevizi yağından petrokimyasallara ve sentetik silikonlara kadar pek çok farklı malzeme bulunur. Bunların ortak özelliği gözenekleri tıkamasıdır. Çok makyaj yapmak daha çok gözeneğin kapanması anlamına gelir. Bu durumda gözeneklerin içinde kir ve bakteriler hapis kalır. Gözeneklerin uzun süre kapalı kalması durumunda cilt tahriş olur ve iltihaplanma görülür.2. Alerjiye yol açabilir

 Bedenin bağışıklık sistemi cilde temas eden bazı maddelere tepki verebilir. Özellikle ciltte hâlihazırda bir zayıflama varsa alerjen maddelerin etkisi çok daha hızlı baş gösterir.

Alerji ciltte kızarıklık, kaşıntılı kabarıklıklar veya pul pul dökülmeye neden olabilir. Bu durumda öncelikle söz konusu malzemenin kullanımına ara verin. Cildi dinlendirmek ve kaşıntı giderici kremler işinize yarayacaktır.

3. Kuruluğa neden olur

Bazen fondöten kullanmak cildin kurumasına ve pullanmasına neden olur. Özellikle ciltte uzun süre makyajı tutmak veya gece makyajla yatmak bu durumu arttırabilir.

Bu durumun önüne geçmek için fondöten sürmeden beş dakika önce cilde nemlendirici uygulayabilirsiniz. Ayrıca kullandığınız kozmetiği değiştirmek veya bir süre cildi dinlendirmek de işe yarayacaktır.

4. Akne oluşumuna zemin hazırlar

Hormonlar, bakteriler ve cilt yağının birbirleriyle etkileşime girmesi sonucu akneler görülür. Bu da kıl diplerinin iltihaplanmasına neden olur. Ergenlikte sık görülen akneler fazla makyaj kullanımıyla da tetiklenir.

Eğer akne sorununuz varsa yağlı kozmetiklerden kaçının. Akneleri çoğaltacak ve gözenekleri tıkayacak makyaj ürünü kullanımına ara verin. Ayrıca cildinizi günde iki defa hafif bir temizleyici ile iyice silin. Makyaj malzemelerinizi başkalarıyla kullanmayın ve haftada bir makyaj fırçalarınızı temizleyin.5. Kırışıklıkları arttırır

Cildinize makyaj uygulayarak veya herhangi başka bir nedenle sürekli müdahale ettiğinizde kırışıklıkları arttırabilirsiniz. Sürekli çekme ve sürtme hareketine maruz kalan göz etrafındaki hassas deri zamanla esnekliğini kaybedebilir. Ayrıca bu bölgedeki kılcal damarlar tahriş olabilir.

Bu nedenle yüzünüzde derinin hassas olduğu bölgelere makyaj uygularken aşırıya kaçmayın. Azıcık uygulamayla çok çarpıcı görünen makyaj teknikleri ve yeni yöntemler öğrenebilirsiniz. Bu şekilde makyajınız hem güzel hem de sağlıklı olacaktır.6. Hormon değişikliğine neden olabilir

Uzun süre makyaj kullanımı endokrin sistemine etki ederek tiroit bezini olumsuz yönde etkileyebilir. Örneğin triklosan içeren ürünler bu kategoriye girer. Triklosan, sabun, diş macunu, deodorant gibi ürünlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu madde düzenli kullanım sonucu beden tarafından emilir ve tiroit bezinin dengesiz çalışmasına neden olur. Bu nedenle kozmetik ürün satın alırken içeriğini incelemek büyük önem taşır.Kaynakça:

(https://www.livestrong.com/article/160667-what-are-the-effects-of-makeup-on-the-skin/)

(https://www.thelist.com/77654/happens-wear-much-makeup/)

(https://m.dailyhunt.in/news/india/english/curejoy-epaper-curejoy/10+harmful+side+effects+of+makeup-newsid-66029881)

(https://www.farmasisatis.com/triclosan-nedir/)

(https://guardian.ng/features/health/cosmetics-side-effects-of-excessive-makeup/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.