Faydalar ve Zararlar

Fesleğenin sağlığa faydalarıFesleğenin hemen tanıyabileceğiniz, kendine özgü bir kokusu vardır.

Bu hoş kokulu bitkiyi genelde yemeklere lezzet katmak için kullanırız.

Peki fesleğenin sağlığa faydalı olduğunu biliyor muydunuz?

Fesleğen en az lezzeti kadar sağlıklı özellikleriyle de göze çarpıyor.

Fesleğende bulunan antioksidanlar vücudu serbest radikallere karşı korur.

Bu antioksidanlar ayrıca erken yaşlanmayı önler ve kansere karşı koruma sağlar.

İsterseniz fesleğenin faydalarına hep birlikte göz atalım.

1. Doğal antibiyotiktir

Bilimsel araştırmalara göre fesleğen bağışıklık sistemini güçlendirir. Antiseptik ve anti-bakteriyel özellikleri ile fesleğen bakteri ve mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

2. Kalp ve damarları korur

Fesleğende B6 vitamini ve magnezyum bulunur. Magnezyum kalp krizlerine karşı korur ve kardiyovasküler sistemi güçlendirir.

B6 vitamini vücuda zarar verme potansiyeline sahip olan homosistein maddesinin toplanmasını önler. Homosistein et ürünlerinden alınan bir aminoasittir. B6, folik asit ve B 12 vitaminleri vücuttaki homosisteini zararsız bir aminoasite dönüştürür. Bu vitaminler eksik olduğunda homosistein değeri yükselir. Yüksek homosistein hücrelerin erken yaşlanmasına ve damar içinde pıhtı oluşmasına sebep olur.

Fesleğen ayrıca kolesterolü düzenler. Aritmi riskini azaltır ve kasların rahatlamasını sağlar.3. Sindirimi kolaylaştırır.

Fesleğen bağırsak parazitlerini gideren özelliğe sahiptir. Fesleğen ayrıca sindirim sisteminin iyi çalışmasını sağlar. Sindirim güçlüğü, mide gazı, mide krampları ve reflü gibi rahatsızlıklara karşı doğal bir tedavi sunar.

4. Kanserden korur

Güçlü bir antioksidan ve anti kanserojen olan fesleğen meme kanseri gibi kanserlerin ilerlemesini durdurmada etkilidir . Her gün tüketilen fesleğen özü kanseri önlemede faydalıdır.

5. Göz sağlığına iyi gelir

Taze fesleğen yapraklarının 100 gramında günlük olarak ihtiyaç duyulan A vitamini miktarı bulunmaktadır. A vitamini antioksidandır ve göz sağlığı için önemlidir. Taze fesleğen suyu göz ağrısı ve vitamin eksikliğinden kaynaklanan gece körlüğü için etkili bir çözümdür.

6. Afrodizyak olarak kullanılır

Fesleğen iltihabı azaltırken kan akımı ve enerji seviyelerini arttırarak libido arttırır. Ayurveda tıbbında fesleğen hayat iksiri olarak bilinir ve yüzyıllardır cinsel sağlığı arttırmak için kullanılmaktadır.

7. Böbrek taşlarını giderir

Fesleğen böbreklerin iyi çalışmasını sağlar. Böbrekleri güçlendirmek için 5-6 adet fesleğen yaprağını aç karnına su ile tüketin. Eğer böbrek taşınız varsa 10 ila 15 adet fesleğen yaprağını ezerek hamur haline getirin. Bu hamura bir çay kaşığı bal ekleyerek tüketin. Bu kürü hergün beş ay boyunca yapın. Bu sayede böbrek taşlarınız küçülecek ve idrar yolundan atılması kolaylaşacaktır.Kaynakça:

(https://draxe.com/benefits-of-basil/)
(http://www.top10homeremedies.com/superfoods/top-10-health-benefits-of-basil.html/2)
(http://www.thehealthsite.com/diseases-conditions/top-10-health-benefits-of-tulsi/)
(http://dogaliksirler.com/bobrek-tasi-nasil-dusurulur-bobrek-tasina-dogal-cozumler.html)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.