Genel Sağlık

FİBROMİYALJİ İçin Doğal Tedaviler
Fibromiyalji vücudun hemen hemen her bölgesinde ağrı oluşturmasıyla bilinen kronik bir rahatsızlıktır. Ağrılar en çok boyun, sırt, kalça, bacak ve kollarda görülür. Bu nedenle fibromiyalji yumuşak doku romatizması olarak da bilinir.
Fibromiyalji sendromu ağrının yanı sıra uyku bozukluğu, kaslarda hassasiyet, aşırı yorgunluk, halsizlik ve sabah tutukluğu ile kendini belli eder. Oldukça yaygın bir rahatsızlık olan fibromiyalji toplumun %3’ünde görülmektedir. Ülkemizde yaklaşık 1,3 milyon kişide bu rahatsızlık bulunmaktadır.
Doktorlar fibromiyaljiye henüz tam olarak neyin neden olduğunu bilmiyorlar. Fibromiyalji herkeste görülebilse de orta yaşlı kadınlarda ve eklem iltihabı, lupus veya başka bir otoimmün rahatsızlığı olanlarda daha sık görülüyor. Ayrıca obez ve hareketsiz bir yaşam tarzı olan kadınlar da yüksek risk grubuna giriyor.
Fibromiyalji tek bir rahatsızlıktan çok sağlığa ilişkin bazı belirtilerin bir birleşimidir. Neyse ki bu rahatsızlığın kas ve eklemlere kalıcı zarar verme riski yoktur ve hayatı tehdit edici özelliği bulunmamaktadır.
İsterseniz fibromiyaljiye iyi gelen doğal tedavilere hep birlikte göz atalım.

1. Düzenli uyuyun
Yeterli miktarda uyumak fibromiyalji belirtilerini azaltır. İyi dinlenmiş bir bedende fibromiyaljinin neden olduğu yorgunluk çok daha az olacaktır.
İyi bir uyku uyumak için her gün aynı zamanda yatağa gitmeye ve uyanmaya çalışın. Yatağın yakınında ışık ve ses kaynaklarının olmadığından emin olun. Ağır bir yemekten sonra yatağa gitmek için 2 ila 3 saatin geçmesini bekleyin. Ayrıca uyumadan en az 1 saat önce cep telefonu, bilgisayar ve televizyonla olan tüm işlerinizi bitirin.2. Sıcak duş alın
Kas ağrılarına sıcak su uygulamak kan akışını hızlandırarak ağrıyı ve tutukluğu alır. Fibromiyalji belirtilerini gidermek için sıcak duş alın. Özellikle kış aylarında giysilerinizi giymeden önce ısıtın. Ağrılı bölgelere nemlendirilmiş ısı bantları uygulayabilirsiniz. Kaplıca suları da fibromiyalji ağrılarına iyi gelmektedir.

3. Masaj yaptırın
Masaj terapisi rahatlama sağlar ve kan akışını hızlandırır. Ayrıca stresi atmaya ve kasları gevşetmeye yardımcı olur. Bu özelliklerin tamamı fibromiyalji belirtilerini gidermekte işinize yarayabilir. Her ne kadar masajın etkileri uzun sürmese de düzenli masaj yaptırmak fibromiyalji ağrılarına iyi gelecektir.

4. Egzersiz yapın
Fibromiyalji rahatsızlığı olan kişiler için egzersiz yapmak zor gelebilir. Ancak hafif egzersizle başlamak ve yavaş yavaş arttırmak uzun vadede iyi gelecek ve ağrılar azalacaktır. Özellikle aerobik, pilates, yoga ve yüzme tavsiye edilen sporlar arasındadır.

5. D vitamini alın
Araştırmalar D vitamininin doğrudan fibromiyalji ile bağlantısı olduğunu göstermiyor. Ancak fibromiyalji hastaları D vitamini aldıklarında belirtilerin azaldığını söylüyorlar. Bu nedenle fibromiyaljiye karşı D vitamini takviyesi alabilirsiniz. Ayrıca güneşlenmek ve D vitamini içeren gıdalar yemek de fayda sağlayacaktır.6. Magnezyum alın
Aynı D vitamininde olduğu gibi magnezyum da fibromiyalji rahatsızlığı olan kişilerin alınca iyi geldiğini belirttiği bir mineraldir. Doğrudan fibromiyalji tedavisi olarak düşünülmese de magnezyum rahatlama sağladığı ve stresi azalttığı için iyi gelecektir.

7. Stresi azaltın
Hasta raporlarına göre stres belirtilerin artmasına yol açmakta. Araştırmalar da stres ile fibromiyalji arasında bir ilişki olduğu ortaya koyuyor.
Stresi azaltmak için meditasyon, nefes egzersizleri, yoga veya tai chi pratikleri yapabilirsiniz. Ayrıca hobiler edinmek, aile ve arkadaşlarla vakit geçirmek de stresi azaltan faktörlerdendir.Kaynakça:
(https://www.versusarthritis.org/about-arthritis/conditions/fibromyalgia/)
(https://www.medicalnewstoday.com/articles/315393.php)
(https://www.arthritis.org/about-arthritis/types/fibromyalgia/what-is-fibromyalgia.php)
(https://www.rd.com/health/conditions/fibromyalgia-treatment/)
(https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/fibromiyalji/#quicklink6)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.