Genel Sağlık

Gaz Çıkarmanın Sağlığa FaydalarıHemen hepimizin en az bir kere başına gelmiştir. Hafif bir mide bozukluğu veya ani hareket sonrası kontrolsüzce gaz çıkarma ve beraberinde gelen utanma duygusu.

Aslına bakılırsa sağlığı yerinde bir kişi günde 14 ila 18 kere gaz çıkarır. Bunların çoğu sessiz ve kokusuz olduğu için farkına bile varmayız. Gaz çıkarmak son derece doğal ve sağlıklı bir şeydir.

İsterseniz gaz çıkarmanın sağlığa faydalarına hep birlikte göz atalım.

1. Erken uyarı sistemidir

Ne yaparsanız yapın gazdan tamamen kurtulmanın bir yolu yok. Zaten buna gerek de yok çünkü çıkan gaz sağlığımız hakkında önemli bilgiler veren bir tür erken uyarı sistemidir. Bazı sağlık problemlerini bu sayede anlayabiliriz.

Kuvvetli kokular, ağrılı gaz çıkarma ve gaz çıkarmanın sıklaşması bir hastalığın belirtisi olabilir. Eğer bu belirtiler varsa bir doktora görünmenizi öneririz. Bu belirtiler en hafif haliyle laktoz hassasiyetinin, en kötü haliyle ise kolon kanserinin habericisidir.

2. Şişkinliği giderir

Eğer ağır bir yemek sonrası şişkin hissediyorsanız bunun bir kısmı gaz şişkinliği olabilir.
Çoğu kişi için şişkinlik bedenin şişmesi ve kısa süreli kilo almadır. Bu süre boyunca dar kotunuza girmeniz zor olacaktır.

Bazıları için şişkinlik vücudun su tutmasıdır. Bu durumda hücrelerde ekstra su birikir.

Ama eğer karın bölgesinde şişme ve rahatsızlık hissettiren bir şişkinlik yaşıyorsanız bu gazdır. Ne kadar çıkarırsanız o kadar rahat hissedersiniz.

3. Kokunun kendisi sağlıklıdır

Evet doğru duydunuz. Kendi çıkardığınız gazı koklamak sağlıklıdır.

Kulağa tuhaf gelse de bilimsel çalışmalar gazda bulunan hidrojen sülfit’in bizi gelecekteki hastalıklara karşı koruduğunu gösteriyor.

Gazdaki çürük yumurta kokusu büyük dozlarda toksik olsa da küçük dozlarda koklanınca hücre hasarları, felç ve kalp krizine karşı koruma sağlar.4. İhtiyacınız olan gıdayı tespit etmenizi sağlar

Çıkardığınız gazın türüne göre diyetinizde neyin eksik olduğunu bulabilirsiniz. Farklı gıda tipleri farklı gazların çıkmasına sebep olur. Böylece neyi az veya fazla tükettiğinizi gösterir.

Örneğin az miktarda gaz çıkarıyorsanız daha çok lifli gıda, mercimek, bezelye ve lahana tüketebilirsiniz.
Eğer fazla kırmızı et tüketiyorsanız gazınız çok yoğun ve kötü bir kokuya sahip olacaktır. Böylece kırmızı et ve hamburgeri azaltmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

5. Gaz iyi bakterinin habercisidir

Zayıf insanlar, şişmanlara göre daha fazla gaz çıkarırlar ve daha iyi hissederler. Sağlıklı bir diyet takip eden kişiler bol miktarda lif, sebze ve meyve tüketirler. Bu gıdalar bedendeki iyi bakterilerin beslenmesini sağlar. Böylece sindirim sistemi daha etkili çalışır. Bu da daha çok gaz çıkarmak anlamına gelir.

6. Bağırsak sağlığına iyi gelir.

Gazı uzun süre tutmak sağlıklı bir davranış değildir. Bu genelde ağrıya sebep olur. Ayrıca düzenli olarak gaz çıkarmazsanız sindirim ve bağırsak problemleri yaşayabilirsiniz.

Karnınızda gitgide artan bir hareketlilik var ve gaz çıkarmanın uygun olmadığı bir ortamda mısınız? O zaman kalkın ve rahatça işinizi görebileceğiniz bir yere geçin. Sağlığınız için gaz çıkarmayı ertelemeyin. Çok daha iyi hissedeceksiniz.Kaynakça:

(https://www.littlethings.com/farting-health-benefits/)
(https://draxe.com/flatulence/)
(http://remedydaily.com/2017/04/15/8-surprising-reasons-farting-is-good-for-you/)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir