Genel Sağlık

Gece Geç Yemek Yediğinizde Vücudunuzda Ne OlurAkşam yemeği en çok hazırlandığımız ve en büyük porsiyonları yediğimiz öğün olarak bilinir. Bir de üstüne gece atıştırmaları eklediğinizde bu bazı problemlere yol açabilir. İsterseniz akşam ve gece vakti yemek yemenin vücuda verdiği zararlara hep birlikte bakalım.

1. Asit reflüye neden olur

Gece yenilen yemekler kolay sindirilemediği için reflü ve hazımsızlık yapabilir. Yemek sonrası midenin yeniden boş hale gelmesi için bir kaç saat geçmesi gerekir. Sindirim süreci sona ermeden yatağa gidildiğinde mide asidi dolu midenin baskısıyla dışarı sızar ve yemek borusuna akar. Böylece reflü oluşur. Reflüyü oluşturan başlıca neden geç yeme alışkanlığıdır.

Reflü şikayetiniz varsa mide asidi giderici bir ilaç kullanmak yerine akşam yemeği saatini öne çekmeniz daha sağlıklı bir sonuç verir. Asit giderici ilaçlar sadece o an için asidi baskılayarak anlık rahatlama sağlar. Ama problemi kökten çözmez. Akşam yemeğini 8’den önce yemek ve gece abur cuburlarını kesmek reflüyü doğal olarak yok edecektir.2. Sabahları tok hissettirir

Gece geç yemek yemek ertesi sabaha tok uyanmanıza neden olur. Sabah kahvaltılarını atladığınızda öğlen çok yemeye meyilli olursunuz. Bu da sizi gece geç saatte yine çok acıkacağınız zararlı bir beslenme döngüsüne sokar.

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür ve kahvaltı edilmediğinde gün boyu enerji düşük olur. Ayrıca beyin yeterli glikozu alamadığı için konsantrasyon düşer ve hafıza zayıflar.

3. Vücudun yağ tutmasına neden olur

Eskiden hangi saatte yenirse yensin toplamda alınan kalorinin hep aynı etkiye sahip olduğuna inanılırdı. Son araştırmalar bunun doğru olmadığını gösteriyor. Gündüz hareket halindeyken metabolizmamız hızlıdır. Gece olup aktivite azaldığında bu hız düşer. Daha hareketsiz bir zaman diliminde yemek yendiğinde vücut alınan kalorileri gündüz harcamak üzere depolayacaktır. Yani gece alınan bir kalori gündüz alınana göre vücudunuzda daha kalıcı olacaktır.

4. Sağlıksız gıdalara yönlendirir

Gece buzdolabını tek bir salatalık yemek için açan pek fazla kişi bulamazsınız. Öbür yandan şekerli ve tuzlu işlenmiş abur cuburlar gece en çok yenen yemeklerin başında gelir. Gece yemeleri çoğu zaman uykusuzluk, sıkıntı ve oyalanma ihtiyacından çıkan bir kötü alışkanlıktır. Bu durumun önüne geçilmediğinde kolesterol, obezite, diyabet, kalp ve damar hastalıkları gibi pek çok rahatsızlık oluşabilir.

5. Kalp krizi riskini artırır

Dokuz eylül üniversitesinin yaptığı bir araştırmada akşam saat 7’den sonra yemek yemenin kalp krizi riskine neden olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırma yüksek tansiyon rahatsızlığı olan 700’den fazla yetişkin üstünde yapılmış ve çarpıcı sonuçlara ulaşılmıştır. Yatmadan önceki iki saat içinde yemek tansiyonu aşırı tuzlu bir yemeğin neden olduğundan çok daha fazla yükseltmektedir.Kaynakça:

(https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2014/11/15/dangers-late-night-eating.aspx)

(https://www.telegraph.co.uk/news/2016/08/31/eating-dinner-after-7pm-may-increase-risk-of-a-heart-attack-stud/)

(https://www.curejoy.com/content/is-eating-late-at-night-bad-for-you/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.