Faydalar ve Zararlar

Geceleri TARÇINLI YOĞURT Yemenin FAYDALARI
Maalesef ki geceleri yemek yeme alışkanlığından birçoğumuz kurtulamıyoruz. Özellikle de yatmadan önce gelen açlık hissini bastırabilmek için hazır gıdalara başvurabiliyoruz. Sağlığımızı birçok açıdan tehlikeye sokan bu alışkanlığı iyiye çevirmemiz de mümkün! Bizi tok tutacak ve sağlığımıza zarar vermeyecek yiyeceklere yönelebiliriz… İşte bu yiyeceklerin en etkililerinden biri ise TARÇINLI YOĞURT. İhtiyacınız olan sadece 1 kâse yağsız yoğurt ve 2 çay kaşığı toz tarçın! Hazırlaması oldukça pratik olan bu karışımı her gece 1 porsiyon yiyebilirsiniz. Dilerseniz tarçınlı yoğurt kürünün faydalarına hep birlikte bir göz atalım…

1- Tokluk hissi yaratır ve bağırsak problemlerini çözerek kilo vermemize yardımcı olur.

Ödem attıran besinlerin başında gelen yoğurt, tarçın ile birleştiğinde metabolizmayı hızlandırma özelliği kazanmaktadır.  Sindirim sistemini olumlu yönde etkileyen yoğurt, içinde barındırdığı kalsiyum, potasyum gibi mineraller ve zengin amino asitler sayesinde yağ yakımını kolaylaştırırken, tarçın ise kabızlık, hazımsızlık gibi problemlerin önüne geçerek sağlıklı bir şekilde kilo verilmesine yardımcı olur. Tarçınlı yoğurt kürü, bağırsak enfeksiyonlarına yol açan zararlı bakterilerle savaşarak rahat bir şekilde tuvalete çıkılmasına destek olur ve bu sayede dengeli bir vücuda sahip olmayı kolaylaştırır. Kalori değeri düşük olan bu iki besinin karışımı, özellikle de gece yatmadan önce gelen açlık hissini bastırabilmek için kuvvetli bir etkendir. Çünkü tüketilen besinlerin midede daha uzun süre kalmasını sağlar ve bu da tokluk süresini uzatır.

2- Kolesterol ve yüksek kan şekerini dengede tutar.

Metabolizmadaki şeker ve yağ dengesini sağlayan tarçınlı yoğurt kürünün besin değeri oldukça yüksektir. Düzenli olarak tüketildiğinde yüksek kolesterol, diyabet gibi rahatsızlıkların önlenmesine katkıda bulunur. Bununla birlikte sağlıklı bireylerde insülin direncini de kıran bu kür, alternatif bir tedavi yöntemi olarak da tavsiye edilmektedir.3- Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Tarçınlı yoğurt kürü, grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hayatımızı birçok açıdan olumsuz yönde etkileyen hastalıklara yakalanmamızı minimuma indirir. İçerisinde bulunan çinko ve demir sayesinde doğal antioksidan olma niteliği taşırken, dinç ve zinde hissetmemizi sağlayarak hastalıklara karşı direnç oluşturur.4- Kaliteli bir uyku sağlar.

Uyku yetersizliği, stres ve inflamasyon yani iltihap gibi çeşitli sorunlara yol açmaktadır. İltihap giderici özelliğine sahip besinler arasında yer alan yoğurt ve tarçın boğazda oluşan iltihaplanmalara iyi gelmektedir. Bu sayede, rahat nefes alarak derin bir uyku çekmeyi kolaylaştırmaktadır. Ayrıca, tarçınlı yoğurt kürü sinir sistemi açısından da oldukça faydalıdır. Sakinleştirici ve gevşetici olması sebebiyle stres seviyesini azaltır ve bununla birlikte huzurlu bir uykuya hazırlık yapar.5- Hafızayı ve zekâ gelişimini güçlendirir.

Hafıza ve zekâ gelişimi konusunda önemli bir rol oynayan B vitaminleri, beyin sağlığını korumak için vücudumuzun vazgeçilmez ihtiyaçlarından biridir. Yoğurdun içerisinde bol miktarda bulunan B vitaminleri ile birlikte kısa süreli hafıza kaybı, dikkat eksikliği, unutkanlık gibi problemlerin önüne geçilebilir. Beyin için bir diğer önemli besin olan tarçın ise, kısa ve uzun süreli hafıza ile doğrudan ilişkili olan hipokampus yapısındaki CREB proteininin değerini arttırarak hafızanın güçlenmesinde elzem bir rol oynamaktadır.

      

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

Hamilelik döneminde besin değeri açısından oldukça önemli olan yoğurt, zengin kalsiyum içeriği sayesinde bebeğin kemik, kafa ve diş kökü gelişiminde büyük bir rol oynamaktadır. Fakat tarçın ile birlikte tüketildiği zaman hamile kadınlar açısından problem yaratma ihtimali yüksektir. Çünkü fazla tarçın tüketimi bu dönemde rahim kasılmalarına yol açabilir.KAYNAKÇA:

https://www.milliyet.com.tr/pembenar/hamileyken-yogurt-tuketiminin-anne-ve-bebek-sagligi-icin-faydalari-1782346

https://www.milliyet.com.tr/gundem/tarcinin-faydalari-ve-zararlari-nelerdir-2659922#:~:text=Tar%C3%A7%C4%B1n%20t%C3%BCketimini%20dikkatsiz%20bir%20%C5%9Fekilde,y%C3%BCzden%20hamile%20kad%C4%B1nlara%20tar%C3%A7%C4%B1n%20%C3%B6nerilmemektedir.

https://www.cnnturk.com/saglik/tarcin-hafizayi-gelistiriyor

http://www.aylinaydin.com.tr/tarcinin-faydalari/

https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/bu-gidalar-beyninizin-zinde-kalmasini-sagliyor/

https://www.buseterim.com.tr/tr/iyi-hisset/beslenme/uzun-yasamin-sirri-anti-inflamatuar-yiyeceklerde

https://www.haber7.com/alternatif-tip/haber/2390680-yatmadan-once-icilirse-uykusuzluga-iyi-geliyor

https://www.takvim.com.tr/sorucevap/2010/02/02/yogurt_ile_uyku_arasinda_bir_baglanti_var_mi

https://www.medicalpark.com.tr/tarcinin-faydalari/hg-2298

https://yemek.com/yogurt-kuru/

https://www.haberler.com/yogurda-tarcin-dokup-yerseniz-bakin-neler-olacak-10172698-haberi/#:~:text=Yo%C4%9Furt%20ve%20tar%C3%A7%C4%B1n%20zay%C4%B1flatan%20besinler,ba%C4%9F%C4%B1%C5%9F%C4%B1kl%C4%B1k%20sistemini%20g%C3%BC%C3%A7lendirici%20etki%20yapmaktad%C4%B1r

https://www.haberler.com/yogurda-tarcin-dokup-yerseniz-bakin-neler-olacak-10172698-haberi/#:~:text=Yo%C4%9Furt%20ve%20tar%C3%A7%C4%B1n%20zay%C4%B1flatan%20besinler,ba%C4%9F%C4%B1%C5%9F%C4%B1kl%C4%B1k%20sistemini%20g%C3%BC%C3%A7lendirici%20etki%20yapmaktad%C4%B1r

https://turkkadini.com/tarcinli-yogurdun-faydalari/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.