Cilt Bakımı ve Güzellik

Genç ve Pürüzsüz CİLDİN SIRRI-KOLAJEN
Cildin sağlıklı kalması için en önemli protein hiç kuşkusuz kolajendir. Kolajen, kas, kemik, damar ve sindirim sistemi dokularında bolca bulunur.

Cildimiz kolajen içeren en büyük organımızdır. Kolajen seviyemiz yüksekse cilt yumuşak, pürüzsüz ve sıkıdır. Kolajen cilt hücrelerinin kendini tamir etmesine yardımcı olur ve cildin nemli kalmasını sağlar. Beden hayat boyu kolajen üretimine devam etse de yaş ilerledikçe kolajen azalır.  Azalan kolajen nedeniyle deride kırışıklar, gevşeklik ve sarkma meydana gelir.

Cilt bakımı, doğru hayat alışkanlıkları, gıda takviyeleri ve dengeli beslenme ile vücudun kolajen birikimini koruyabiliriz. İsterseniz vücudun kolajen rezervini arttıran maddelere hep birlikte göz atalım.1. Hyaluronik asit

Hyaluronik asit ciltteki kolajeni oluşturan en önemli bileşenlerden biridir. Cildin kendini hızla tamir etmesini sağlar ve eklem ağrılarına iyi gelir. Fasulye, kök sebzeler ve soya gibi yüksek amino asitli gıdalarda bulunur. Hyaluronik asidi yediklerinizden alabilir veya gıda takviyesi kullanabilirsiniz.

2. C vitamini

C vitamini vücudun en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerin başında gelir. Vücudumuz C vitaminini üretemez. Bu nedenle C vitamini içeren gıdalar yemek özel önem taşır.

Araştırmalara göre C vitamini cildi korur ve kolajen üretimini arttırır. Pek çok cilt bakım ürününde C vitamini bulunmaktadır.

C vitamini gıda yoluyla, cilde uygulanarak veya takviye olarak alınabilir. Narenciye meyveler, yeşil yapraklı sebzeler, çilek ve brokoli gibi bitkilerde bol miktarda C vitamini bulunur.3. Aloe vera jeli

Aloe vera genelde güneş yanığını ve tahrişi tedavi etmek için kullanılır. Ancak araştırmalar aloe veranın başka faydaları olduğunu da gösteriyor. Bir araştırmada bilim insanları deneklere ağız yoluyla aloe sterol tabletleri vermişler. Deney sonucunda deneklerin hyaluronik asit ve kolajen seviyesi iki katına çıkmış ve kırışıklıklarında ciddi miktarda azalma görülmüş.

Bu nedenle aloe vera’nın cilde çok faydalı olduğu söylenebilir. Aloe vera bir cilt ürünü olarak veya oral yolla takviye olarak alınabilir.4. Ginseng

Ginseng geleneksel tıpta yüzyıllardır ilaç olarak kullanılmıştır. Bir araştırmada ginsengin kandaki kolajen miktarını arttırdığı ortaya çıkmıştır.

Ginseng ayrıca iltihap giderici ve antioksidan özelliklere sahiptir. Araştırmalar ginsengin cilt hücrelerinin yaşlanmasını azalttığını göstermektedir. Ginseng çay veya gıda takviyesi olarak alınabilir.

5. Antioksidanlar

Antioksidanlar bedeni serbest radikallerden koruyan maddelerdir. Serbest radikaller bedene zararlı moleküllerdir. Kanser, Alzheimer, Parkinson ve daha pek çok hastalığa serbest radikallerin sebep olduğu düşünülmektedir. Serbest radikaller ayrıca cildin hızla yaşlanmasının en büyük sebebidir.

Antioksidanlar kolajen üretimini arttırmaz. Ancak vücuttaki kolajenin görevini daha iyi yapabilmesi için zemin hazırlar. Cildi koruyan ve gençleştiren pek çok farklı antioksidan türü bulunmaktadır. Yaban mersini, yeşil çay, çilek, enginar, ahududu, kırmızılahana ve pancar antioksidan gıdalardan bazılarıdır.Kaynakça:

(https://www.medicalnewstoday.com/articles/317151.php#Ways-to-boost-collagen)

(https://www.getthegloss.com/article/the-treatments-skincare-and-diet-tweaks-that-work-to-build-collagen)

(https://health.clevelandclinic.org/the-best-way-you-can-get-more-collagen/)

(https://www.healthline.com/nutrition/foods-high-in-antioxidants)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.