Diyet Genel Sağlık

GÖBEK YAĞLARINI ERİTMEK İÇİN SABAH BUNLARI YAPIN!
Göbek yağları sadece eski giysileri giymenizi zorlaştırmakla kalmaz. Aynı zamanda sağlık için ciddi bir tehdit oluşturur. İç organları çevreleyen yağlar karın yağlarının en tehlikeli türüdür ve bu tip yağlanma tip 2 diyabet, kalp rahatsızlıkları ve başka hastalıklara zemin hazırlar.

Karın yağlanma seviyenizi öğrenmek için mezurayla karın bölgenizi ölçebilirsiniz. Sonucun erkekler için 102 cm, kadınlar için 88 cm ve üzeri çıkması o kişide abdominal obezite olduğu anlamına gelir.

İşte size sabah uygulandığında karın yağlarından kurtulmanızı sağlayacak 9 küçük ipucu.

1. Sabahları yeşil çay için

Bazılarımız için sabah kahvesi güne başlamanın en iyi yolu. Eğer karın yağlarından şikâyetçi iseniz kahveyi yeşil çay ile değiştirebilirsiniz. Yeşil çay kahve kadar olmasa da içinde kafein barındırır. Kafeinin yağ yakmaya katkı sağladığı pek çok çalışmada ortaya konmuştur.

Yeşil çay çok kuvvetli antioksidanlar içermesi ile ön plana çıkan bir içecektir. Kateşin olarak bilinen bu antioksidanlar metabolizmayı hızlandırarak karın yağlarının yakılmasına katkı sağlar.2. Kahvaltıyı atlamayın

Okula veya işe geç kalma riski varsa ilk feda edilen sabah rutini kahvaltıdır. Bazı uzmanlara göre sabah kahvaltısı en önemli öğündür. Çünkü kahvaltıyı atladığınızda sonradan daha çok yeme isteği duyabilirsiniz. Kahvaltı edilmeyince öğlen yemeğine aç bir şekilde oturulur ve istenilenden daha fazla kalori alınır.

3. Kısa bir sabah sporu yapın

Egzersiz yağ yakma ve kilo vermede diyetin en büyük yardımcısı olmuştur.  Kısa bir spor rutini uyguladığınızda hem yağ yakar hem de günün devamında daha enerjik hissedersiniz. Bu sayede gün içinde alıştığınızdan daha çok hareket edersiniz.

Sabah sporunuza yağ yakmada çok etkili olan direnç egzersizleri ekleyebilirsiniz.

4. Stresten uzak durun

Sabah saatleri her şeyi acele yapmaya çalıştığımız bir zaman dilimidir. Kimisi okula kimisi işe yetişmeye çalışır. Dikkat etmezsek bu saatler çok stresli olabilir. Beden stres altında olduğunda kortizol hormonu algılar.  Stres hormonu olarak bilinen kortizol bedenin özellikle karın bölgesinde yağ tutulmasına neden olabilir.

Bu nedenle sabah rutininizi gözden geçirip işleri nasıl daha sakin biçimde yapabileceğinizi bulabilirsiniz.5. Protein ve lif yönünden zengin bir kahvaltı edin

Araştırmalara göre proteini yüksek öğünler yemek kiloyu kontrol altına alır ve yağ yakmayı kolaylaştırır. Sağlıklı yemek göbek yağlarını eritmenin bir numaralı kuralıdır. Yumurta ve çeşitli sebzeler kahvaltının vazgeçilmezi olmalıdır.

Lifli gıdalar da karın yağlarını yakmada olumlu etkiye sahiptir. Lifler doygunluk hissini tetikler ve fazla yeme isteğini bastırır. Brokoli, avokado ve keten tohumu gibi lif zengini gıdaları öğünlerinize ekleyebilirsiniz.

6. Öğle yemeğini evden götürün

Öğle yemeğini kendiniz hazırladığınızda gün boyu aldığınız kalorilerin kontrolü sizde olur.  Dışarıda yediğimizde her zaman tahmin ettiğimizden daha çok kalori alırız. Oysa yemek götürdüğümüzde hem fazla kalori almayız hem de yağ yakmayı kolaylaştıran malzemeleri yemeğimize ekleme şansı buluruz.7. Probiyotik gıdalar yiyin

Sindirim sistemini sağlıklı tutmak kilo vermek isteyen kişiler için idealdir. Bunun için alınabilecek en iyi önlemlerden bir tanesi probiyotik gıdalar yemektir. Yoğurt ve kefir probiyotik içeren gıdalardır. Bir araştırmada probiyotik gıdalar yiyen kilolu kadınların yemeyenlere göre %50 daha fazla kilo verdiği ortaya çıkmıştır.

8. Hareket etmek için her fırsatı değerlendirin

Kardiyo hareketleri karın yağlarını eritmek için yapabileceğiniz en iyi egzersiz türlerinden biridir. Biraz planlamayla yaşam tarzınıza daha fazla kardiyo hareketi ekleyebilirsiniz. İşyeriniz veya okulunuz yakınsa yürüyerek gidebilir veya bisiklet kullanabilirsiniz. Asansör yerine merdiven kullanmak, gün içinde yerinden kalkıp yürümeyi gerektiren küçük görevler edinmek işinize yarayabilir.

9. Yeterli uyuyun

Araştırmalar yeterince uyumamanın kilo alımını arttırdığını gösteriyor. Uykusuz kalmak karar verme ve dürtüleri kontrol etmede önemli role sahip olan beynin ön lobunu atıl hale getirir. Yeterli uyumadığınızda enerji kazanmak için şekerli gıdalara meyil edebilirsiniz. Ayrıca yorgun olunca egzersizi aksatabilir ve rahatlamak için yüksek kalorili yemeklere yönelebilirsiniz.

Ayrıca az uyumak kortizol hormonunu tetikler. Stres hormonu olarak bilinen kortizol bedene enerjiyi saklaması için sinyal göndererek yağ yakılmasını zorlaştırır.

Bu nedenle yetişkinlerin 7 ile 9 saat arası uyuması tavsiye edilir.Kaynakça:

(https://trendingposts.net/trending-health-news/10-effective-morning-hacks-to-reduce-belly-fat)

(https://www.healthline.com/nutrition/20-tips-to-lose-belly-fat)

(https://www.webmd.com/diet/features/the-truth-about-belly-fat#1)

(https://www.sleepfoundation.org/how-sleep-works/how-much-sleep-do-we-really-need)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.