Cilt Bakımı ve Güzellik

Göğüs ve Boyundaki Kırışıklıklardan Kurtulma YöntemleriYaşlandıkça karşılaşılan sorunlardan biri de göğüs ve boyun çevresinde oluşan kırışıklıklardır. Çünkü yaşla aldıkça cilt kolajen kaybeder ve elastikliğini kaybeder. Piyasada bu kırışıklıkları gidermeyi vaad eden bir çok krem ve serum satılsa da bunlar pahalı ve her zaman işe yaramıyor.

Öncelikle bu kırışıklıkların çoğaltan faktörleri inceleyelim.

Uyuma biçiminiz boyun ve göğüş kırışıklıklarını etkileyebilir. Yan tarafınıza doğru yatıyorsanız göğüs ve boyun bölgesine ağırlık binecek ve her gece o bölgedeki derinin sıkışmasına neden olacaktır. Bu şekilde zaman içinde cilt elastikliğini kaybeder. O yüzden kırışıklıkları önlemek için en uygun yatış pozisyonu sırt üstü yatmaktır.

Çoğu kişi bakım yaparken göğüs ve boyun bölgesi yerine yüze öncelik tanır, hatta bu bölgeler uzun bir süre ilgisiz kalabilir. Böylece cilt yeterli nemlendiriciyi alamaz ve canlılığı gider.

Güneşlenmek de bedene zararlı UV ışınlarının gelmesinden dolayı cildi yaşlandıran bir unsurdur. Güneş kremi olmaksızın uzun süre güneşte kalmak cilde zarar verir ve yaşlanma etkilerini hızlandırır. Böylece ciltteki kolajen yapısı bozulur ve kırışıklar oluşur.

Cildi bozan bir başka faktör de nikotindir. Sigara içmek kanın bedende düzgün akmasına engel olur. Böylece yeterli derecede beslenemeyen ciltte sarkmalar oluşur.Ayrıca üzerinize tam oturmayan kıyafetler de kırışıklıklara neden olabilir. Gereğinden fazla sıkı giysiler hiç farkettirmeden cildi saatler boyunca kırıştırır ve kalıcı izlere neden olur.

Kırışıkları azaltmanızı sağlayacak en faydalı doğal ürünler zeytinyağı ve aloe veradır. Aloe vera bitkisinde cildin elastikliğini arttıran ve kırışıkları gideren malik asit bulunur. Uygulama için bir kaşıkla aloe vera bitkisinin yaprağından jelini kazıyın. İstediğiniz bölgeye sürün ve yirmi dakika bekleyin. Sonra ılık su ile yıkayın.

Buna alternatif olarak bir çay kaşığı aloe vera jelini E vitamini kapsülünde bulunan jel ile karıştırarak doğrudan yüze uygulayabilirsiniz. Bu şekilde yarım saat bekleyin. Ardından ılık suyla yıkayın.

Kırışıklık önlemek için zeytinyağı kullanmak da aloe vera kadar etkilidir. Zeytinyağı içerdiği A ve E vitaminleriyle cildi zararlı toksinlerden arındırır. Zeytinyağı cilde masaj yaparak yedirildiğinde cilde canlılık verir ve yeni deri hücrelerinin oluşmasını sağlar. Zeytinyağı cildi nemlendirir ve rahatlatır.

Ayrıca zeytinyağı, bal ve gliserini karıştırarak kırışıklık azaltan çok etkili bir krem yapabilirsiniz. Birkaç damla zeytinyağı bal ve gliserini aynı oranda karıştırın. Beş on dakika boyunca istediğiniz bölgeye masaj yaparak yedirin. İstediğiniz sonucu alana kadar, sabah ve akşam günde iki kere bu karışımı uygulayın. Bu karışım ölü hücreleri giderirken yeni deriyi sıkılaştıracaktır.

Tüm bunların yanı sıra, beslenmenizde cildi güçlendiren A ve C vitaminli gıdalara öncelik tanırsanız cildiniz çok daha güzel bir hale gelecektir.Kaynakça:

(http://www.livestrong.com/article/295527-neck-chest-wrinkles/)
(http://homeremediesforlife.com/olive-oil-for-wrinkles/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.