Genel Sağlık

GÖZ KURULUĞUNU Giderme Yöntemleri
Göz kuruluğu, gözyaşlarının gözü yeterince nemlendiremediği veya kayganlaştıramadığı zaman meydana gelir. Göz kuruluğu yaşıyorsanız gözlerinizde yanma, batma veya her ikisini birden hissedebilirsiniz.

Göz kuruluğunun pek çok farklı nedeni vardır. Gözyaşı su, yağ ve mukustan oluşan bir karışımdır. Bu karışım göz yüzeyinin temiz kalmasını sağlar ve gözleri enfeksiyonlara karşı korur.

Kimi insan için göz kuruluğunun nedeni gözyaşının az olmasıdır. Bazı kişiler ise gözyaşı bileşenlerinin dengesizliği veya gözyaşının sürekli kuruması nedeniyle göz kuruluğu yaşayabilir.

Göz kuruluğunun başlıca sebepleri şunlardır.

  • Yaşlanma

  • Menopoz

  • Bazı ilaçların yan etkileri

  • Gözyaşı bezlerinin iltihapla tıkanması

  • Kuru hava, rüzgâr veya dumana maruz kalmak

  • Az göz kırpma alışkanlığı

  • Fazla bilgisayar ekranına bakmak

  • A vitamini eksikliği

  • Alerjiler

  • Lens kullanımı

Göz kuruluğu başka problemlerle de ilişkili olarak ortaya çıkabilir. Örneğin göz kuruluğu ile birlikte ağız kuruluğu ve eklem ağrıları mevcut ise Sjögren sendromundan şüphelenilebilir. Ayrıca bazı romatizmal hastalıkların gözyaşı salgısında azalmaya yol açtığı bilinmektedir.

İsterseniz göz kuruluğa karşı alabileceğimiz önlemlere hep birlikte göz atalım.1. Suni gözyaşı kullanmak

Göz kuruluğunu gidermek için eksilen gözyaşını yerine koymak gerekir. Özellikle uzun süre bilgisayar kullanımı veya kitap okuma sonucu oluşan hafif kuruluklar için suni gözyaşı damlası önerilir. Bu damlalar gözü sulandırır ve nemli kalmasını sağlar.

Farklı yoğunluklarda göz damlaları mevcuttur. Sıvı olanlar gün içinde rahatça kullanılabilir. Bu ürünler görüşü bozmaksızın hemen rahatlama sağlar.  Jel yapıda olanlar gözü daha uzun süre nemlendirir. Ama kısa süreliğine görüşte bulanıklık yaptığı için çoğunlukla gece yatmadan önce kullanılması tavsiye edilir.

2. Punktum tıkacı

Punktum tıkaçları gözyaşının göz yüzeyinde daha uzun süre kalması için gözyaşı kanallarına küçük tıkaçlar uygulanması yöntemidir. Bu yöntemde üst ve alt göz kapağının içindeki gözyaşı kanallarına küçük tıkaçlar yerleştirilir. Bu kanallar tıkandığında gözyaşı buradan akıp gitmez ve göz daha uzun süre nemli kalır.

3. Doğru beslenmek

Göz kuruluğuna bütünsel bir bakış açısından bakıldığında doğru beslenmenin önemi büyüktür. Araştırmalar omega 3 yağ asitleri içeren gıdaların göz kuruluğuna iyi geldiğini gösteriyor. Omega 3 yönünden en zengin balıklar ton balığı, somon, uskumru, ringa, alabalık ve sardalyedir. Göz kuruluğuna karşı vejetaryenlerin kullanabileceği omega 3 kaynağı keten yağıdır.

Ayrıca gün içinde susuz kalmamak da göz kuruluğunu engelleyebilir. Susuz kaldığımızda vücudumuz birçok organ gibi gözlerdeki sıvıyı da idareli harcamaya çalışır.4. Daha çok göz kırpın

Araştırmalara göre insanlar televizyon, bilgisayar ve cep telefonu kullanırken daha az göz kırpıyor. Göz kırpma sayısı azaldıkça göz kuruluğu baş gösteriyor.

Bu nedenle bu saydığımız cihazları kullanırken kendimize göz kırpmayı hatırlatmamız gerekiyor. Arada bir gözleri tamamen kapatıp açarak gözlerin üstüne taze bir gözyaşı katmanı çekebilirsiniz. Ayrıca her 20 dakikada bir gözlerinizi bilgisayar veya telefondan ayırıp uzaktaki bir nesneye 20 saniye bakmak göz kuruluğu ve yorgunluğuna iyi gelebilir.

5. Göz kapaklarını temizleyin

Gece yatmadan önce göz kapaklarını yıkamak blefarit ve meybomiyan bezi rahatsızlığına neden olan bakterileri öldürür. Gözkapaklarınızın üzerine 20 saniye ılık, nemli bir bez kapatın. Ardından göz kapaklarını seyreltilmiş bebek şampuanı veya nemli makyaj temizleme petleri ile silin.6. Kaliteli güneş gözlüğü kullanın

Gündüz dışarıda gezerken güneşin UV ışınlarını tamamen süzen güneş gözlüğü kullanmaya dikkat edin. Ayrıca en iyi koruma için göz etrafını yandan rüzgâr, toz ve diğer yabancı maddeler girmeyecek şekilde saran bir güneş gözlüğü tercih edebilirsiniz.

7. Lens kullanımını azaltın veya bırakın

Eğer kontakt lens kullanıyorsanız bunun göz kuruluğuna neden olup olmadığını anlamak güçtür. Eğer lens kullanıyorsanız bunu test etmek için göz kuruluğu tedaviniz boyunca bir süreliğine eski gözlüğünüze geri dönüş yapabilir veya günlük kullan-at tipi lensler kullanabilirsiniz.Kaynakça:

(https://www.allaboutvision.com/conditions/dryeye.htm)

(https://www.batigoz.com/kuru-goz-ve-tedavisi)

(https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dry-eyes/symptoms-causes/syc-20371863)

(https://www.webmd.com/eye-health/eye-health-dry-eyes#2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.