Faydalar ve Zararlar

Günde iki yumurta yiyin! Bakın vücudunuzda ne oluyor.Yumurta en sağlıklı gıdalardan biri. Hem ucuz hem de pek çok farklı biçimde hazırlanabilir.

Yumurtada bol miktarda demir, amino asit ve antioksidan bulunur. Yumurta seçerken organik olanları tüketmenizi öneririz. Organik yumurtanın besin değeri daha fazladır. Ayrıca içinde hormon ve antibiyotik bulunmaz.

Beden düzgün çalışabilmek için 11 temel yağ asidine ihtiyaç duyar. Bu yağ asitlerinden 9’u yumurtada bulunmaktadır.

Bu 9 yağ asidi eksik olduğunda yorgunluk, kas kütlesi kaybı ve bağışıklık sisteminde güçsüzlük görülür. Ayrıca cilt ve saçlar sağlığını kaybeder.

İsterseniz düzenli yumurta tükettiğinizde sağlığınızdaki olumlu değişikliklere hep birlikte göz atalım.

1. Bağışıklık istemini güçlendirir

Günde 1-2 yumurta yediğinizde beden enfeksiyonlara karşı dirençli hale gelir. Yumurta selenyum yönünden zengindir. Selenyum bağışıklık sistemini güçlendirir ve tiroit hormonunu düzenler.

2. Stres ve gerginliği azaltır

Yumurta zihinsel sağlığı arttıran temel amino asitleri içerir. Bu amino asitler, rahatlama, sakinlik ve mutluluk veren serotonin adlı nörotransitter’in salgılanmasını sağlar.

3. Kolesterol seviyesini düzenler

Bir yumurtada 200 mg kolesterol bulunur. Bu kolesterol kötü kolesterolü düşürdüğü ve iyi kolesterolü yükselttiği için sağlıklıdır.

 4. Diş ve kemiklere sağlık kazandırır

Yumurta en iyi D vitamini kaynaklarından biridir. D vitamini kemikler ve dişlerin sağlıklı gelişmesi için gereklidir. Ayrıca bu vitamin kalsiyum emilimini tetikleyerek metabolizmayı, sindirimi ve kalp sağlığını iyi yönde etkiler.

5. Zihin sağlığını güçlendirir

Yumurtada beyne iyi gelen kolin bileşeni bulunur. Araştırmalara göre kolin eksikliği bunama, nörolojik bozukluklar ve Alzheimer hastalığına neden olmaktadır.

6. Cilde iyi gelir

Yumurta içerdiği B grubu vitaminlerle saç ve cilde iyi gelir. Bu vitaminler ayrıca karaciğer ve gözlere de sağlık kazandırır. Yumurtada özellikle B2, B5 ve B12 vitaminleri bulunur. Sinir sisteminin iyi çalışması için bu vitaminler önemlidir.

7. Kilo vermeyi sağlar

Doygunluk endeksi yüksek olan yumurta kilo vermek isteyenler için birebirdir. Kahvaltıda yumurta yediğinizde açlık hissiyle baş etmeniz kolaylaşır. Araştırmalara göre yumurta tüketen insanların daha az kalori aldığı bulunmuştur.

8. Göz sağlığına iyi gelir

Yumurtada göz sağlığına iyi gelen ve görüşü düzelten lutein ve zeaxanthin adlı antioksidanlar bulunmaktadır. Bu antioksidanlar gözleri katarakt ve sarı nokta hastalığından da korur.Kaynakça:

(http://www.healthyfoodhouse.com/what-happens-to-your-body-if-you-eat-eggs-every-day/)
(http://naturalsolutionsradio.com/blog/heart-dove/what-happens-your-body-if-you-eat-eggs-every-day)
(http://www.eatthis.com/what-happens-to-your-body-when-you-eat-eggs)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir