Genel Sağlık

Hayatınızı kökten değiştirecek yedi sağlıklı alışkanlıkModern hayatın içinde bizi sağlıksız bir yaşam tarzına ve atalete iten pek çok unsur var. Bunların çoğu içinde hapis olduğumuz alışkanlıklardan geliyor. Kanepeye uzanıp saatlerce TV izlemek ve yüksek kalorili atıştırmalıklar modern zamanların kötü alışkanlıklardan sadece bir kaçı. Bunları bırakmak bazen düşündüğünüzden de zor olabiliyor.

Daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam gün be gün uğraşarak elde edebileceğiniz bir şey. En önemli adım ise sizi daha sağlıklı yapacak alışkanlıklar edinmek ve onları büyütürken diğer kötü alışkanlıkların yerine geçmelerini sağlamak. Hergün birşey daha yapmaya çalışmak yeni bir alışkanlık elde etmenin harika bir yoludur. En nihayetinde en büyük başarılar bile küçük bir adımla başlar.

İsterseniz sağlıklı insanların benimsediği alışkanlıklardan bazılarına hep birlikte göz atalım.

1. Günde mutlaka bir bardak limonlu su için

Limon son derece besleyicidir. İçerdiği sitrik asit bedeni hastalıklardan ve iltihaptan korur. Su ise sağlığınızı korumak için sürekli içmeniz gereken en temel içecektir. Su bedeni serinletir ve toksinlerden arındırır. Bu nedenle limonlu su içebileceğiniz en sağlıklı içeceklerden biridir.

2. Gün içinde sadece su için

Sabahları içtiğiniz çayı ve kahveyi saymazsak diğer bütün zamanlarda sadece su içme alışkanlığını benimseyin. Sadece su içmek yavan geliyorsa içine limon, salatalık, nane atabilirsiniz. Bu şekilde gazlı içecek içme alışkanlığını kırabilirsiniz.

3. Her gün bir öğünü çok sağlıklı yiyin

Her zaman en sağlıklı gıdaları bulmanız mümkün olmayabilir. Bu nedenle tüm öğünleri sağlıklı yemeye çalışmak nihayetinde başarısızlıkla sonuçlanabilecek bir alışkanlıktır. Onun yerine kendinize bir öğün seçin ve her gün sadece bu öğünü sağlıklı yemeğe çalışın. Örneğin öğlenleri iş yerinizin çevresinde fast food dışında yiyecek bir şey bulamıyorsanız kahvaltıda veya akşam yemeğinde bunu sağlıklı bir öğünle telafi etmeye çalışın.4. Sosyal bağlantılarınızı kaybetmeyin

Araştırmalara göre sosyal bağların azlığı günde 15 adet sigara içmek kadar zararlı ve en az obezite kadar kötü. Sağlıklı olmak için etrafınıza bir sürü kişi toplamanız gerekmiyor. Az sayıda bir kaç arkadaşla kahve içmek veya aile ile piknik yapmak da son derece sağlıklı birer alışkanlıktır.
5. İş yerinde saat başı masadan kalkıp yürüyün

Saat başı mola vermek enerjinizi tazeler. Ayrıca ofiste bir tur attığınızda kan dolaşımınız düzene girer. Böylece bedeninizdeki önemli organlara kan akışı sağlanır. Beyne daha rahat kan gittiğinde iş performansınız da artacaktır.

6. Her gün en az 10 dakika spor yapın

Okula, işyerine veya markete gidip gelmek ihtiyaç duyduğunuz sporu size sağlayamaz. Her gün en az 10 dakika spor yapma alışkanlığı edinin. Yürüyüş, hafif tempolu koşu veya bisiklet en iyi egzersizlerden birkaçıdır. İmkanlar dahilinde yüzme gayetle sağlıklıdır. Ayrıca yoga yapmayı da düşünebilirsiniz.

7. Yatmadan önce tüm ekranlarla ilişkinizi kesin

Araştırmalar televizyon, bilgisayar ve cep telefonu ışıklarının bedenin melatonin salgılamasına engel olduğunu gösteriyor. Sağlıklı bir uyku için melatonin hormonu büyük önem taşıyor. Bu yüzden yatmadan yarım saat önce tüm elektronik aletlerle ilişkinizi kesin. Bunun yerine bir kitap okumayı ve rahatlatıcı bir bitki çayı içmeyi deneyebilirsiniz.Kaynakça:

(https://www.happier.com/blog/5-healthy-habits-that-will-change-your-life)
(https://www.bookyogaretreats.com/news/healthy-habits-happy-life)
(https://www.inc.com/jeff-haden/4-healthy-daily-habits-that-will-actually-change-your-life.html)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir