Ev Reçeteleri

Her gün BAL VE TARÇIN yiyince vücudunuzda neler olur?Tarçın ve bal hem lezzetli hem de sağlığa faydalarıyla bilinen iki gıdadır. Bir araya geldiğinde bu sağlıklı etkiler daha da artar.

Tarçın Çin’de ve Ayurveda tıbbında 2000 yıldan fazla süredir kullanılan şifalı bir bitkisel malzemedir. Bal da yüzyıllarca tıbbi faydaları için kullanılmıştır. Günümüzde bilim insanları balın tıbbi özelliklerini tanımaktadır. Bal hiçbir yan etkisi olmayan çok sağlıklı bir gıdadır.

İsterseniz tarçın ve bal karışımının faydalarına ve nasıl kullanılabileceğine hep birlikte göz atalım.

1. Akne ve sivilceleri giderir

3 yemek kaşığı bal ile 1 çay kaşığı tarçın tozunu karıştırın. Bu karışımı yatmadan önce sivilcelerin üzerine uygulayın. Sabah kalkınca ılık suyla yıkayın.

2. Cilt enfeksiyonlarını iyileştirir

Bal ve tarçın karışımı egzama, mantar ve diğer cilt enfeksiyonlarını gidermede kullanılır.

Enfeksiyonlu bölgeyi anti-bakteriyel sabunla yıkayın. Temiz bir havluyla bölgeyi kurutun. 3 yemek kaşığı bal ile 2 yemek kaşığı toz tarçını bir kapta karıştırın. Karışım macun kıvamına gelince parmaklarınızla enfeksiyonlu bölgeye yedirin. Macunu kuruyana kadar dairesel hareketlerle bölgeye uygulayın. Karışımı cildinizde 5 dakika tutun. Ardından bölgeyi suyla yıkayın.

3. İdrar yolları enfeksiyonunu iyileştirir

Bir yemek kaşığı tarçın tozunu ve bir çay kaşığı bal ile bir bardak suyun içinde karıştırın. Karışımı günde bir kere olmak üzere üç gün boyunca için. Buna alternatif olarak ballı tarçın çayı içmekte aynı etkiyi yapacaktır.

4. Artirit ağrılarını giderir

Artirit ağrılarını gidermek için bir çay kaşığı toz tarçını bir çay kaşığı bal ve bir yemek kaşığı ılık suyla karıştırıp macun kıvamına getirin. Macunu ağrılı bölgeye sürün. Ağrının geçtiğini göreceksiniz. Ayrıca düzenli tarçın çayı içmek de artirit ağrılarını giderecektir.5. Kolesterol seviyesini düşürür

Kolesterolü düşürmek için yarım litre suya 3 çay kaşığı toz tarçın ve 2 çay kaşığı bal atarak karıştırın. Bu karışımı gün içinde içtiğinizde kolesterolünüz düşecektir.

6. Ağız Kokusunu Giderir: Evde kolayca kendi tarçınlı gargaranızı hazırlayabilir ve bu gargarayı kullanarak ağız kokusundan kurtulabilirsiniz. Bir yemek kaşığı tarçın ve bir yemek kaşığı balı bir bardak sıcak suda karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra, bunu gargara yapmak için kullanabilirsiniz.

7. Kilo Vermeye Yardımcıdır: Tarçın ve bal karışımının ilginizi çekebilecek başka bir özelliği de kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Her sabah, kahvaltıdan yarım saat önce, bir bardak suya bir kaşık bal ve bir kaşık tarçın karıştırıp için. Akşamları yatmadan önce de aynı karışımdan bir bardak için. Bu karışım bedeninizde yağ birikmesini önleyerek kilo vermenize yardımcı olacaktır. Unutmayın, bu tarifi kullanırken bir yandan düzenli beslenmeye özen gösterip bir yandan da her gün en az yarım saat egzersiz yapmalısınız.Kaynakça:

(https://www.davidwolfe.com/1-tsp-honey-cinnamon-day-body/)

(http://www.healthylifetricks.com/heres-what-will-happen-if-you-eat-honey-and-cinnamon-every-day/)

(https://www.curejoy.com/content/cinnamon-honey-magic-mixture/)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir