Faydalar ve Zararlar

Her Gün Bir Diş Sarımsak Yiyin; Bakın Vücudunuzda Neler Olacak?Sarımsak insan vücuduna neredeyse mucizevi sağlıklı etkiler veren bir gıda. Sarımsak vitamin , amino asitler ve enzimler içerir. Ayrıca sarımsakta alisin adlı bir sülfür bileşeni bulunur. Sarımsağa yoğun kokusunu veren de bu maddedir. Alisin kalp hastalıkları ve kansere karşı koruma sağlar. Maalesef sarımsak pişirildiğinde alisin üretme özelliğini kaybeder. Sağlığa en faydalı bileşeninin kaybetse bile pişmiş sarımsakta da son derece faydalı başka maddeler bulunmaktadır.

Çiğ sarımsak yemeden önce doğrayıp on dakika kadar bekletilmelidir. Bu şekilde sarımsağın içindeki bileşenler tam anlamıyla aktif hale gelir.

İsterseniz her gün çiğ sarımsak yemenin sağlığa faydalarına hep birlikte göz atalım.

1. Kan dolaşımına iyi gelir

Sarımsak B vitamini yönünden zengindir. B vitamini vücuttaki homosistein seviyesini azaltır. Homosistein kan damarlarını büzüştürerek pıhtı oluşturur. Bu nedenle yüksek homosistein seviyesine sahip kişilerde damar hastalıkları riski artmaktadır.

2. Doğal bir antibiyotiktir

Sarımsağın antibiyotik özellikler uzun bir süredir bilinmektedir. 2. dünya savaşında ilaç sıkıntısı çekildiği zamanlarda bol bol sarımsak kullanılmıştır. Her gün bir diş sarımsak yemek bağışıklık sistemini güçlendirir. Hafif enfeksiyonları tek başına tedavi eder. Yaraların hızlı kapanmasını sağlar ve soğuk algınlığına iyi gelir.3. Karaciğere iyi gelir

Sarımsak detoks etkisi yaratan en güçlü gıdalardan biridir. Karaciğerin temizlemekte zorlandığı toksin, parazit, civa gibi ağır metaller ve ilaç kalıntılarının atılmasına yardımcı olur. Sarımsak ayrıca iltihaplanmaya karşı vücudu koruduğu için karaciğer yağlanmasının da önüne geçer.

Eğer sabahları göz altlarınız ve yüzünüzde şişkinlik, ağzınızda acı bir tat varsa karaciğeriniz aşırı yüklenmiş olabilir. Bu durumda sarımsak yemek size çok faydalı olacaktır.

4. Cilde iyi gelir

Özellikle aç karnına yenen çiğ sarımsak cilde çok faydalıdır. Sarımsak bol miktarda antioksidan içerdiğinden cildi korur ve yeni hücrelerin oluşmasını sağlar. Ayrıca akneleri yok eder. Hafif doğranmış bir diş sarımsağı bir bardak suyla yuttuğunuzda cilde faydasını görebilirsiniz.

5. Kolestrol seviyesini düşürür

Sarımsaktaki alisin maddesi kolesterolü düşürerek kalp sağlığını korur. Bir araştırmada sarımsağın kolesterolü düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Bazı durumlarda sarımsak yemek sakıncalı olabilir. Sarımsak doğal bir kan sulandırıcıdır. Kanınızda pıhtılaşma güçlüğü varsa her gün yemek riskli olabilir. Ayrıca içerdiği iyot nedeniyle hipertiroidi olan kişilerin sarımsağı çok yememeleri tavsiye edilir.Kaynakça:

(https://steptohealth.com/8-benefits-from-eating-a-garlic-clove-a-day/)

(https://www.healthextremist.com/garlic-health-benefits-why-you-should-eat-r/)

(https://theheartysoul.com/garlic-health-benefits/)

(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10975959)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir