Faydalar ve Zararlar

Her gün kara biber yediğinizde vücudunuzda ne olur?Muhteşem tadı ve hemen her kültürün mutfağında yer almasıyla baharatların en bilineni hiç şüphesiz karabiber. Karabiberin faydaları içerdiği piperin maddesinden geliyor. Piperin bedenin bazı faydalı maddeleri kolayca emebilmesini sağlıyor.

Karabiber sadece yemeklerde değil ev reçetelerinde de sıklıkla kullanılıyor.

İsterseniz karabiberin faydalarına hep birlikte göz atalım.

1. Yağ yakmaya yardım eder

Her ne kadar iştahı açsa da karabiber kilo vermek isteyen herkesin sofrasında bulunmalı. Çünkü karabiber metabolizmayı hızlandırır ve bedenin yağ toplamasına engel olur.

Ayrıca karabiberin idrar söktürücü ve terletici etkisi fazla sıvılardan kurtulmanızı ve toksinlerin atılmasını sağlar.

2. Sindirime yardımcıdır

Karabiberde bulunan piperin maddesi dildeki tat alma noktalarını harekete geçirerek daha fazla mide asidi üretilmesini sağlar. Genel kanının aksine çoğu sindirim problemi mide asidinin çokluğundan değil azlığından kaynaklanır.

Sadece sindiriminizi düzenleyerek kolik, hazımsızlık, gaz ve kabızlık gibi pek çok problemden kurtulabilirsiniz. Karabiber ayrıca antibakteriyel özellikleriyle bakterilerin sebep olduğu bağırsak hastalıklarıdan da kurtulmaya yardımcı olur.

3. Burun tıkanıklığını açar

Karabiber sümük yapısını gevşettiği için tıkalı burnu açmakta işe yarar. Ayrıca antimikrobiyel özellikleri nedeniyle karabiber pek çok öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır.

Eğer burnunuz tıkalıysa yarım çay kaşığı karabiberi bir bardak ılık suyla karıştırın. Bunu günde 2 kez yaptığınızda solunum sisteminiz temizlenecektir.

Ayrıca bir tas kaynar suya biraz karabiber ve okaliptüs yağı atıp buharını içinize çekerek de burun tıkanıklığını açabilirsiniz.

4. Doğal antidepresandır

Karabiberdeki piperin serotonin üretimini arttırarak doğal bir anti depresan görevi görür. Serotonin ruh hallerini dengeleyen bir nörotransmiterdir. Bedendeki serotonin seviyesi düştüğünde depresyon görülebilir.

Ayrıca piperin beyindeki beta-endorfinleri arttırarak zihin açıklığı sağlar. Bu endorfinler doğal ağrı kesici ve anti depresan görevi görür. Bu nedenle karabiber yemek stresi azaltır ve iyi hissettirir.5. Eklem iltihabına iyi gelir

Karabiberdeki piperin maddesi iltihap giderici özelliklere sahip olduğundan eklem iltihabına iyi gelir.

Ayrıca karabiber kan dolaşımını hızlandırır. Böylece kan dolaşımı zayıflığının neden olduğu eklem ağrılarını azaltır. Ayrıca bilimsel araştırmalarda karabiberin acı hissini azaltığını bulunmuştur.

6. Mide gazını giderir

Karabiber sindirim sistemindeki gazı hapsetme özelliğine sahiptir. Böylelikle her türlü şişkinlik ve gaz problemine karşı önlem olarak kullanılabilir.

Eğer sürekli gaz şikayetiniz varsa diğer tüm baharatları bırakıp yemeklerinizi sadece karabiberle tatlandırmak faydalı olacaktır.

Ayrıca yarım çay kaşığı karabiber yağını bir çay kaşığı badem yağı veya zeytinyağı ile karıştırıp karnınıza masaj yaparak gaz sancısından kurtulabilirsiniz.

7. Diş ve diş eti problemlerinde yardımcı olur

Karabiberin ağrı ve iltihap giderici özellikleri diş ve dişeti sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. Kötü nefes kokusu ve kanayan diş etleri için karabiber ve tuz karışımı işinize yarayacaktır.

Eşit miktarda tuz ve karabiberi birkaç damla suyla karıştırın. Bu karışımla diş etlerinize masaj yapın.

Ayrıca diş ağrısını geçirmek için bir çimdik kara biberi karanfil yağı ile karıştırıp ağrıyan bölgeye sürebilirsiniz. Ağrı kısa sürede geçecektir.Kaynakça:

(https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/health-benefits-of-black-pepper.html)
(https://www.top10homeremedies.com/kitchen-ingredients/top-10-health-benefits-black-pepper.html)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.