Faydalar ve Zararlar

Her Gün ZENCEFİL Yerseniz VÜCUDUNUZDA NE OLUR?
Zencefil dünyanın tüm mutfaklarında yemeklere lezzet katmasıyla bilinen bir gıdadır. Zencefil’in kökeni Çin’dir ve kakule, zerdeçal ve havlıcan ile aynı familyadan gelmektedir. Zencefil çok güçlü antioksidan özellikleri ile bilinir. Her gün zencefil yemek vücuda inanılmaz fayda sağlar. İsterseniz bu faydalara hep birlikte göz atalım.

1. Güçlü bir antioksidandır

Zencefilde bulunan en önemli bileşen gingerol’dür. Gingerol zencefile antioksidan ve iltihap giderici özelliklerini verir. Diğer bitki ve meyvelerle karşılaştırıldığında zencefil en yüksek antioksidan seviyesine sahip bitkilerin başında gelir.2. Mide bulantısına iyi gelir

Zencefilin en önemli faydalarından biri de bulantıya iyi gelmesidir. Zencefil hamilelikteki sabah bulantısı ve deniz tutması da dâhil olmak üzere her türlü mide bulanmasını geçirir. Mide bulantısı hissettiğiniz anda 1,5 gram zencefil alın. Mide bulantınız geçecektir. Zencefil ameliyat sonrası veya kemoterapi nedeniyle oluşan bulantılar için de kullanılabilir.

Dikkat: Hamile iseniz zencefil tüketmeden önce doktorunuza danışmanızı öneririz. Fazla zencefilin hamilelikte düşük yapma riskini arttırdığı bilinmektedir.

3. Sindirime iyi gelir

Araştırmalar zencefilin şişkinlik ve kabızlık gibi her türlü sindirim sorununa iyi geldiğini gösteriyor. Bir araştırmada yemekte 1,2 gram zencefil alan kişilerin almayanlara göre gıdaları %50 daha hızlı sindirdiği görülmüş. Bu nedenle mide veya sindirimden kaynaklanan her türlü problem için doğal zencefil önerilmektedir.

4. Adet sancılarına iyi gelir

Zencefil son derece etkili bir ağrı kesici olarak adet ağrılarını geçirmede birebirdir. 150 kadını kapsayan bir araştırmada kadınlar âdetin ilk 3 gününde, her gün 1’er gram zencefil almışlar. Adet sonunda zencefilin reçetesiz satılan tüm ağrı kesicilerden daha etkili olduğu ortaya çıkmış. Bu nedenle adet sancısı çektiğiniz zaman ilaç yerine öncelikle zencefil almanızı tavsiye ederiz.5. Zihni güçlendirir

Bazı araştırmalarda zencefilin bilişsel yetileri ve hafızayı güçlü tuttuğu ortaya çıkmıştır. Zencefil ayrıca yaşa ilişkin zihinsel gerilemeyi önler. Bunun yanı sıra zencefil iltihap giderici özelliği ile beyindeki iltihaplanma ile savaşarak Alzheimer hastalığı oluşma riskini azaltır.

6. Kolesterolü düşürür

Düzenli zencefil tükettiğinizde kolesterolünüz düşer. Yüksek kolesterol kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini ciddi oranda arttırır. Bir araştırmada 45 gün boyunca günde 3 gram zencefil tüketen kişilerde kolesterolün ciddi oranda düştüğü gözlemlenmiştir.

7. Kan şekerini düşürür

Zencefil kan şekerini düşürür ve diyabet riskini azaltır. Bir araştırmada her gün 2 gram zencefil tüketildiğinde kan şekerinin %12 oranında azaldığı ortaya çıkmıştır. Hatta 12 hafta kullanım sonunda HbA1C kan şekerinin %10, lipoprotein seviyesinin %23 oranında azaldığı gözlenmiştir.

8. Osteoporoza iyi gelir

Osteoporoz eklemlerde ağrı ve tutukluğa yol açan bir rahatsızlıktır. Dizlerinde osteoporoz şikâyeti olan hastalar düzenli zencefil tüketince diz ağrılarının azaldığını ve daha az ağrı kesiciye ihtiyaç duyduklarını söylemişlerdir.9. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Zencefil anti bakteriyel özellikleri sayesinde vücuttaki mikroplarla savaşır. Bu sayede bağışıklık sistemi doğal olarak güçlü kalacaktır. Her türlü hastalıkta diyetinize zencefil katın. Bunun yanı sıra günde 1-2 fincan zencefil çayı için. Hastalıklar daha kısa sürede iyileşecektir.Kaynakça:

(https://trendingposts.net/trending-food/things-that-can-happen-to-your-body-if-you-consume-ginger-every-day/)

(https://selfup.com/What-Happens-If-You-Eat-Ginger-Every-Day/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.