Ev Reçeteleri

Her Türlü TİROİD HASTALIĞI ve GUATRIN Bir Numaralı İlacı DEREOTUDere otu çok eski çağlardan bu yana hem lezzeti hem de tıbbi faydaları için kullanılan, maydanoz grubundan bir bitkidir. Mısırlı doktorların 5000 yıl önce dereotunu tıbbi reçetelerde kullandıkları bilinmektedir. Dere otu tohumu, yağı ve taze haliyle kullanılmaktadır. Türk mutfağında en çok cacık, dolma içi ve baklanın üstünde kendine yer bulur.

Dereotu kalsiyum, manganez, demir A, C ve E vitamini deposudur. Antioksidan özellikleri olan dereotu güçlü bir  iltihap gidericidir ve virüslere karşı koruma sağlar.

Dereotunun pek çok sağlığa faydası bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi tiroid fonksiyonlarını düzenlemektir. Dereotu ile hem hipotiroid hem de hipertiroid hastalarının kullanabileceği bir kür yapılmaktadır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’na göre dereotu hızlı çalışan tiroidi yavaşlatır, yavaş çalışıyorsa hızlandırır. Bu iki özelliğe aynı anda sahip olduğu için dereotu tiroid hormonlarını dengeleme özelliği olan eşsiz bir bitkidir.

Dereotunda bulunan aktif madde anetol’dür. Anetol tiroidin çalışmasına doğrudan etki eder. Bu madde dereotunun saplarında, yapraklarında ve köklerinde bulunmaktadır.

Anethole’ün etkili olabilmesi için dereotunun yapraklarındaki beta-karyofilen ve dilanosid maddelerine de ihtiyaç vardır. Bu nedenle anetol maddesinin tablet olarak alınması fayda sağlamaz. Kür için dereotunun sap ve yaprakları birlikte kullanılmalıdır. Anethol dereotunun köklerinde de bulunur. Yalnız şimdi vereceğimiz kür için dereotunun köklerini kullanmamanız önerilir.GUATR İÇİN DEREOTU KÜRÜ NASIL YAPILIR?

Öğünlerden 15 dakika önce 1 yemek kaşığı dolusu taze dereotu çiğnendikten sonra 2-3 yudum su ile yutulur. Kür üç ay boyunca devam ettirilir. Bu kür tiroit hormonlarını dengeler, sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca küçük nodülleri yok eder. Dereotu kürünü kullanan birçok tiroid hastası kürü uygulamaya başladıktan kısa bir zaman sonra boğazlarında yutkunurken hissettikleri daralmanın yok olduğunu bildirmişlerdir.

UYARI:

Dereotu kürünü uygularken doktorunuzun verdiği tiroid ilaçlarını kullanmaya devam edin. Kendi kendinize ilaçlarınızı kesmeyin. Üç aylık hekim kontrollerini ve tahlillerinizi mutlaka yaptırın. Tahlil sonuçlarına göre hekiminiz tiroid ilacınızı azaltabilir veya kestirebilir. Altı-yedi aylık dereotu kürünü uygulayıp nodüllerinden ve tiroid ilaçlarından kurtulmuş hastaların sayısı giderek artmaktadır.GUATR İÇİN BOYUN EGZERSİZLERİ

Dereotu kürü uzun süre uygulanan bir kürdür. İsterseniz bu kürü guatra iyi gelen bazı boyun egzersizleri ile destekleyebilirsiniz. Boyun kaslarını gevşeten egzersizlerin guatra iyi geldiği bilinmektedir. Boyun kasları hareket ettirmek tiroid bezini uyarır ve şişkinliği azalmasına yardımcı olur.

1. Hareket:

Oturun ve başınızı yukarı kaldırarak tavana bakın. Başınızı mümkün olduğunca kaldırmaya çalışın. Bir kaç saniye bu pozisyonda durun ve başınızı öne eğin. Birkaç saniye boyunca bu pozisyonda kalın. Ardından ilk pozisyonunuza geri dönün. Hareketi her gün 10 kere tekrar edin.

2. Hareket:

Başınızı yana yatırın. Kulağınız omzunuza iyice yaklaşsın. Mümkün olduğunca başınızı yana eğin.   Birkaç saniye bekledikten sonra hareketi diğer yöne yapın ve başlangıç pozisyonuna geri dönün. Hareketi günde 10 kere tekrar edin.

Hareketleri yaparken kendinizi zorlamayın. Boynunuzu incitmemeye dikkat edin.Eğer boynunuzda acı hissederseniz egzersizi sonlandırın.Kaynakça:

(http://www.planetayurveda.com/library/shatapushpa-anethum-graveolens)

(https://www.profsaracoglu.com/dereotu-profsaracoglu)

(https://www.stylecraze.com/articles/effective-home-remedies-for-goiter/#gref)

(https://draxe.com/dill-weed/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.