Faydalar ve Zararlar

Hindistan Cevizi Yağı ile TİROİD SORUNLARINA SON VERİN!Sürekli yorgun ve depresif mi hissediyorsunuz? Uyku problemleri, kabızlık, kilo alma ve saç tellerinde seyrelme mi var? Eğer bu belirtileri kendinizde görüyorsanız tiroid beziniz yeterli çalışmıyor olabilir. Hipotiroid kısaca tiroid bezinin az çalışması durumudur. Tiroid bezimiz bedenin düzgün çalışmasına yetecek kadar hormon üretmediğinde hipotiroid sorunu ortaya çıkar. Tiroid rahatsızlığı olan kişilerin yaklaşık %60’ına bu belirtileri görmezden geldikleri ve doktora gitmedikleri için teşhis konamamaktadır.

Hindistan cevizi yağının sağlığa pek çok faydası bulunuyor. Son yıllarda hindistan cevizi yağının hipotiroid belirtilerine iyi geldiği keşfedildi.

Hindistancevizi yağı lorik asit olarak bilinen bir yağ asidi üretir. Anne sütünde de bulunan lorik asit çok güçlü iltihap giderici özelliğe sahiptir. Ayrıca hindistan cevizi yağında bulunan kaptik asit de mikrop ve virüslerle savaşan bir yağ asididir.

Hipotiroid sorunları için her gün bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağı yemeniz önerilir. Yağı çay ve kahve gibi sıcak içeceklerle, pişirme yağı olarak veya salatalara dökerek kullanabilirsiniz.

Hindistancevizi yağı hipotiroidin neden olduğu şu belirtilere karşı vücudunuza destek olacaktır.

1. Metabolizma

Tiroid beziniz az çalıştığında yorgun ve enerjisiz hissedebilirsiniz. Hindistan cevizinde bulunan yağ asitleri size enerji verecek ve bu şekilde bedenin metabolizma hızı artacaktır.

2. Kilo verme

Tiroid bezi yeterli çalışmadığında kilo alımına sebep olur. Tiroid hormonları az olduğu için metabolizma yavaş çalışır. Dolayısıyla bu kiloların verilmesi oldukça zordur. Bir araştırmada hindistancevizi yağındaki yağ asitlerinin bedeni uzun süre tok tuttuğu bulunmuştur. Hindistan cevizi yağı bu sayede kilo vermeye yardımcı olur.3. Kabızlık

Tiroid hormonu azaldığında bedendeki tüm organlar normalden yavaş çalışmaya başlar. Sindirim sistemi de bu yavaşlıktan nasibini alır. Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri bedene enerji verir ve organların daha hızlı çalışmasını sağlar. Bu yağ ayrıca doğal bir müshil olduğundan kabızlığın giderilmesinde bedene yardımcı olur.

4. İltihaplanma

Tiroid bezi az çalıştığında vücutta oluşan hormon dengesizliği kas ve eklem ağrılarına neden olur. Hindistan cevizi yağı kullanmak iltihaplanmayı ve ağrıları azaltır.

5. Saç dökülmesi

Hipotiroid saçların cansızlaşmasına ve dökülmesine neden olabilir. Beslenmenize hindistan cevizi yağı eklediğinizde saç dökülmeler azalacak ve saç kökleri yeniden canlanacaktır.

6. Cilt kuruluğu

Tiroid hormonunun dengesizliği cildin kurumasına ve pul pul olmasına neden olur. Cildinize hindistan cevizi yağı sürerek nemlendirebilir ve esneklik kazandırabilirsiniz.

Ayrıca şu hayat değişikliklerini yaparak tiroid bezinizin daha etkin çalışmasını sağlayabilirsiniz.

* İyotlu sofra tuzu yerine deniz tuzu kullanın. Deniz tuzunda tiroid bezinin çalışmasına yardımcı mineraller daha fazla bulunur.

* Glütensiz bir beslenme rejimine geçin. Glütensiz beslenme tiroid bezinin daha iyi çalışmasını sağlamaktadır. Son araştırmalar tahıl alerjisi ile tiroid fonksiyonları arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir.

* Meditasyon ve derin nefes teknikleri gibi stres azaltma yöntemleri öğrenin. Kronik stresin hipotiroidi tetiklediği bilinmektedir.

* Probiyotik ürünler yiyin. Tiroidin iyi çalışması için bol miktarda sağlıklı bağırsak bakterisine ihtiyaç vardır.

* Beslenmenize dikkat edin. Yeterli miktarda iyot, demir, D, A ve B vitaminleri, omega 3 yağ asitleri, selenyum ve çinko aldığınızdan emin olun.

* Egzersiz yapın. Tiroidin düzgün çalışması için günde 30 dakika tempolu yürüyüş şarttır.Kaynakça:

(https://www.doctorshospitalcayman.com/coconut-oil-hypothyroidism)

(https://wellnessmama.com/36/thyroid-problems-coconut-oil/)

(https://www.thealternativedaily.com/coconut-oil-thyroid/)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir