Cilt Bakımı ve Güzellik

Hormonal Dengeyi ve Cildi Bozan Beş GıdaGenellikle, ilk gençlik yılları geçtiğinde akne ve sivilceler de geçmişte kalır. Yalnız ilerleyen yıllarda bazı hormonal dengesizlikler baş gösterdiğinde akneler yeniden oluşabilir.

Endokrin dengesizliği, hormonal akne oluşumundan sorumludur. Kadınlarda, adet döneminin ortasında veya hemen öncesi bu dengenin bozulmaya meyilli olduğu bir dönemdir. Bu dönemde strojen ve testosteron hormonları tavan yapar. Eğer detoks yapılmazsa bu hormonlar birikebilir. Östrojen fazla olduğunda cilt akne ve iltihaplanmaya açık olur.

Neyse ki bu sorunun doğal çözümleri mevcuttur. İlk adım yediklerimize dikkat etmekten geçer. Tükettiğimiz gıdalar hormonal dengeyi bozabilir ve iltihaplanma yapabilir. Diğer yandan doğru gıdalar yendiğinde hormonlar düzene girer ve cilt iyileşir.

İsterseniz hormonal dengenizi bozan gıdalara ve ardından iyi gelen gıdalara hep birlikte göz atalım.

Kaçınılması gereken gıdalar

1. Glisemik endeksi yüksek gıdalar

Beyaz ekmek, kek, pasta, kurabiye ve cipsler bedende çok hızlı ayrıştırılan gıdalardır. Bu nedenle insülin ve kan şekerinizi bir anda arttırarak vücutta iltihaplanma oluşturabilirler.

2.Soya

Soya hormonal dengeyi bozma ihtimali olan fitoöstrojen içerir. Bu nedenle akne oluşmasını teşvik edebilir. Eğer soyaya karşı duyarlılığınız varsa bir müddet diyetinizden çıkararak cildinizde değişimi gözlemleyebilirsiniz.

3. Süt ürünleri

Süt ürünlerini fazla tüketmek hormonları arttırarak akneye yol açabilir. Süt ürünleri aynı zamanda sızıntılı bağırsak sendromunun başlıca nedenidir.4. Gluten

Süt ürünleri gibi gluten de hormonal dengeyi bozabilir. Bağırsakta iltihaplanma oluşturabilir ve birbirini tetikleyen bir dizi sağlık sorununa neden olabilir.

5. Kafein

Kafein sabah güne başlayan milyonlarca insanı harekete geçiriyor. Ama bu anlık zindeliğin bir bedeli var. Kafein cildin bağışıklık tepkilerini bozabilir. Çay ve kahvenin sürekli alınması bazı temel vitaminlerin emilimini engelleyebilir. Böylelikle cildin canlı ve sağlıklı kalması güçleşebilir.

Tüketilmesi tavsiye edilen gıdalar

1- Avokado

Avokado hormonları düzenleyen maddeler içerir. Rejiminize avokado eklediğinizde iltihap oluşumunu önleyen doğal bir savunma sistemine sahip olursunuz.

2. Zerdeçal

Muhtemelen artık yakından tanıdığınız bir başka mucize baharat ise zerdeçal. İltihap, şişlikler ve ağrı giderici özelliklerinin yanı sıra zerdeçal ile cildinize sağlık kazandırabilirsiniz.

3. Chia tohumu

Doğada en çok omega 3 barındıran gıdalardan biri chia tohumudur. Gluten içermeyen bu tohumlar kan şekerini dengeler, insülin hassasiyetini arttırır ve tansiyonu dengede tutar.

4. Tarçın

Tarçın, sağlıklı yaşam için vazgeçilmez baharatlardan biri. Bu aromatik baharatın iltihap giderici ve antibakteriyel özellikleri hormonları düzene sokar.

5. Nar

Nar, duygusal çalkantılara iyi gelen bir meyvedir. Yumurtalıklarda bulunan östrojenin aynısı narda bulunmaktadır. Nar ayrıca çok güçlü iltihap giderici ve antioksidan özelliklere sahiptir.Kaynakça:

(https://www.annmariegianni.com/5-foods-that-reduce-breakouts/)
(http://www.kidspot.com.au/kitchen/galleries/nutrition-galleries/4-foods-to-avoid-if-want-to-get-rid-of-hormonal-acne?image=2)
(https://www.acneeinstein.com/soy-and-acne/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.