Faydalar ve Zararlar

Hurmanın Sağlığa FaydalarıHurma, palmiye ağacında yetişen tatlı, koyu kahve renkli bir meyvedir.

Hurma pek çok yönden sağlığa faydalıdır. Kalsiyum, fosfor, potasyum, demir, sodyum, çinko ve magnezyum gibi zengin mineral içeriğine sahiptir. Hurma ayrıca riboflavin, niyasin, tiamin, A, B ve K vitaminleri içerir.

İşte size hurmanın sağlığa faydalı on özelliği:

1. Kabızlık giderir

Kabızlık sorunu olan herkes mutlaka hurma tüketmelidir. Hurmada bulunan lifler bağırsakları harekete geçirir. Ayrıca hurmadaki nikotin bağırsak sorunlarına iyi gelir. Hurmada bulunan vitaminler ise faydalı bakterilerin büyümesine yardımcı olur.

2. Kemikleri güçlendirir

Hurma içerdiği bakır, magnezyum ve selenyum mineralleriyle kemiklere iyi gelir. Bu mineraller aynı zamanda osteoporoz gibi kemik hastalıklarına karşı bedeni güçlendirir. Bu nedenle kemiklerin zayıfladığı ileri yaşlarda hurma tüketilmesi özellikle tavsiye edilmektedir.

3. Anemi tedavisinde kullanılır

Hurma yüksek miktarda demir ihtiva ettiği için anemi hastalarına önerilmektedir. Hurma anemiden muzdarip kişilerde bedendeki eksik demiri tamamlar. Böylece gece körlüğünü giderir ve bedenin enerji seviyesini yükseltir. Hurma ayrıca aneminin neden olduğu halsizliğe iyi gelir.

4. Allerji giderir

Türkiye’de 4 milyondan fazla kişi mevsimsel alerjilerden etkilenmektedir. Bu durum organik sülfür içeriğiyle tedavi edilebilir.Gıdalarda çok nadir görülen organik sülfür hurmada bulunmaktadır. Bu nedenle hurma mevsimsel alerjiyle mücadelede çok faydalı bir gıdadır.

5. Kilo almayı sağlar

Hurmanın bir başka faydası ise sağlıklı kilo almayı sağlamasıdır. İçindeki şeker, vitamin ve mineraller sayesinde hurma kilo aldırır. Aşırı zayıflıktan muzdarip kişiler hurma tüketerek sağlıklı biçimde kilo alabilirler.

6. Enerji verir

Hızlı bir şekilde enerji kazanmak istiyorsanız hurma yiyebilirsiniz. Hurmada fruktoz, sakaroz ve glikoz gibi doğal şekerler bulunur. Pekçok profesyonel sporcu güç gerektiren antreman öncesi hurma yer.

7. Sinir sistemine sağlık verir

Hurma sinir sisteminin iyi çalışmasını sağlayan içeriğe sahiptir. Hurmada bulunan potasyum sinir sistemini canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Potasyum ayrıca zihnin berrak ve hızlı çalışmasını sağlar.8. Kalp sağlığına faydalıdır

Hurma, içerdiği yüksek potasyum sayesinde kalp sağlığına faydalıdır. Potasyumun kalp krizi riskini azalttığı klinik olarak kanıtlanmıştır. Hurma ayrıca bedendeki LDL kollestrolü azaltarak kalp sağlığını korur. Bu nedenle haftada iki kez yenen hurma kalp sağlığını destekler.

9. Cinsel sağlığı arttırır

Hurmanın cinsel gücü arttırdığı bilimsel çalışmalarla ortaya konmuştur. Hurma palmiyesi ve yağı üzerine yapılan bir araştırmada, hurmada bulunan yüksek estradiyol ve flavonoid bileşenlerinin sperm sayısını ve hareketliliğini arttırdığı bulunmuştur. Bu nedenle hurma cinsel gücünü arttırmak isteyen erkekler için doğal bir afrodizyaktır.

10. Bağırsak kanseri riskini azaltır

Yüksek miktarda çözülebilen lif içeren hurma bağırsakların rahat çalışmasını sağlayan önemli bir meyvedir. Düzenli olarak besin lifi tüketmek bağırsak fonksiyonlarının düzenlemesinde etkin rol oynar. Bilimsel olarak kanıtlanmamış olmakla birlikte bu liflerin kolon kanseri riskini düşürdüğü düşünülmektedir.

11. Sarhoşluk etkilerini hafifletir

Hurma, alkole bağlı sarhoşluğun etkilerini azaltmada kullanılan bir gıdadır. Rahatsız edici miktarda içki içildikten sonra yenen hurma hızlı bir şekilde ayılma ve rahatlama sağlar. Hurma ertesi gün yendiğinde akşamdan kalma etkilerini azaltır.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir