Genel Sağlık

İdrar rengine göre sağlığınızı test edinİdrar rengi yüzyıllar boyu insalar tarafından sağlığa ilişkin teşhiş koymakta kulanılmıştır. İdrarın rengi, yoğunluğu veya kokusunda değişiklik varsa sağlığınızda da bazı değişiklikler olmuş demektir.

Her gün aldığımız gıdalardan çıkan atık maddeleri idrar yoluyla beden dışına atıyoruz. Vücuda giren maddeler değiştikçe idrarın rengi ve kokusu da değişiyor. Bunlardan bazıları sağlığımız ile ilgili önemli ipuçları veriyor.

Eğer sağlıklıysanız idrarınız sarı renkte ve yarı saydam bir görünüme sahiptir. İdrarın normal rengi ürolobin adlı maddeden gelir. Normalde idrar suyla seyrelmiş ürolobin taşır ve sarı saydam bir görünüme kavuşur. Böyle göründüğünde bedende normal seviyede su olduğunu gösterir. Eğer idrar bundan daha koyu renkte ise beden susuz kalmış demektir.

Eğer idrarınız çok berrak ise ve sürekli tuvalete gitme ihtiyacı hissediyorsanız bedeninizde fazla su var demektir. Bu, çok su içildiğinde oldukça sık görülen bir durumdur.

İdrarınız başka renklerde de olabilir. İsterseniz bu farklı renklerin sağlığınıza ilişkin nasıl bilgiler verdiğine hep birlikte göz atalım.

1. Koyu sarı idrar

Koyu sarı idrar çoğunlukla bedenin susuz kaldığını gösterir. Yalnız idrar uzun süreden beri koyu renkliyse karaciğerde bir sorun olduğu anlamına gelebilir.

2. Turuncu idrar

Havuç gibi beta karoten yönünden zengin gıdalar fazla tüketildiğinde idrar turuncu bir renk alabilir. Bazı ilaçlar da bu etkiye sahiptir. Ayrıca karaciğer problemleri idrarın turuncu bir renk almasını sağlar.

3. Kırmızı veya pembe idrar

Eğer idrar kırmızı veya pembe renkte ise idrara kan karışmış olma ihtimali vardır. Bu da idrar yolları iltihabı, safra kesesi taşı veya böbrek rahatsızlığını gösteriyor olabilir.

Ayrıca pancar benzeri bazı gıdalar da idrarın kırmızı veya pembe bir renk almasını sağlar.4. Mavi idrar

Bilgisayarlı tomografi, karaciğer ameliyatı veya buna benzer tıbbi prosedürlerde mavi renkte bir boya kullanılır. Mavi metilen boyama işlemi sonrası idrar maviye dönüşür.

5. Yeşil idrar

Yeşil idrar bazı tanı testlerinde kullanılan kontrast boyalar, ilaçlar ve yediğimiz gıdalar sonucu oluşan bir durumdur.

6. Kahverengi idrar

Kahverengi idrar normalde çok ciddi bir susuzluk çekildiğini gösterir. Aynı zamanda hepatit ve siroz gibi karaciğere ilişkin bir rahatsızlığı da gösteriyor olabilir.

7. Beyaz idrar

Albuminuri olarak bilinen beyazımsı idrar ciddi bir idrar yolları iltihabına işaret edebilir. Bu iltihaba genelde idrar yapılırken oluşan yanma hissi ve yüksek ateş eşlik eder.

İdrar sadece rengiyle değil kokusu ve biçimiyle de sağlığımıza ilişkin bilgiler verebilir. Örneğin:

  • Köpüklü idrar

Bu durumda idrarın rengi neredeyse normaldir. Bazen bir iki ton koyulaşabilir. Eğer idrarınız köpüklüyse vücudunuzda çok fazla protein var demektir.

  • Kötü kokulu idrar

Elbette ki idrarın hiçbir türü hoş kokmaz. Ama normal bir idrar kokusuyla çok kötü kokan idrarı birbirinden ayırt edebiliriz. Fazla kahve içmek veya kuşkonmaz yemek idrarın kötü kokmasına neden olabilir. Eğer sebep her ikisi de değilse bir doktora görünmenizi öneririz. Çünkü idrar yolu enfeksiyonu da idrarın kötü kokmasına neden olan etkenlerden biridir.Kaynakça:

https://www.prevention.com/health/7-things-the-color-of-your-pee-says-about-your-health/slide/2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.