Ev Reçeteleri

İSHALİ KESEN Etkili Yöntemler
Günde 3 veya daha fazla sayıda tuvalete gidiyorsanız ve dışkınız aşırı sulu ise ishal olmuşsunuz demektir. İshale bazen karın şişliği, karında baskı ve gaz sancısı eşlik eder.

İshalin başlıca nedenleri bakteri enfeksiyonu, parazitler, huzursuz bağırsak sendromu, gıda zehirlenmesi veya antibiyotik kullanımıdır.

İshal çoğunlukla evde kolayca tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Yalnız ishale karın ağrısı, ateş, kanama, uykusuzluk veya kusma eşlik ediyorsa tıbbi yardım almanız gerekir.

İshal olunduğunda yapılması gereken ilk şey kaybedilen sıvıyı yerine koymaktır. İshal bedenin bol miktarda su, potasyum, kalsiyum ve magnezyum kaybetmesine sebep olur. Eğer tedavi edilmezse susuzluk ve mineral eksikliği çocuklar ve yaşlılar için tehlikeli olabilir.

Rahatsızlık sırasınca bol bol su, çorba, kemik suyu ve meyve suyu içmeye çalışın. Gün içinde toplamda en az 2 litre sıvı alın. Vücudun kaybettiği potasyum ve tuzu geri kazanmak için doktora danışarak sporcu içeceklerinden içebilirsiniz.

İshali önleyen gıdalar şunlardır:

  • Muz

  • Pirinç pilavı

  • Elma püresi

  • Tahıllı tost ekmeği

  • Patates

  • Derisiz tavuk

  • Yoğurt
Ayrıca rahatsızlık sürdüğü müddetçe alkol, kafeinli içecekler, gazlı içecekler ve süt ürünlerinden uzak durun. Aşırı yağlı, baharatlı, yapay tatlandırıcılı ve yüksek miktarda früktoz içeren gıdalar tüketmeyin.

Rahatsızlık boyunca vücudumuz su ve besin maddelerinin yanı sıra sağlıklı bakterileri de kaybeder. Yoğurt ve diğer fermente gıdalarda bulunan bu canlı bakteri ve mayalara probiyotik denilmektedir. İshali hızla atlatmak için probiyotik ürünlerin tüketilmesi önemlidir. Probiyotikler bağırsak sağlığını korur ve vücuttan enfeksiyonu atmanızı sağlar. Probiyotik gıdalar yemenin tedavi sürecini önemli ölçüde hızlandırdığı bilimsel olarak ispatlanmıştır.Bu sağlık tavsiyelerinin yanı sıra şimdi vereceğimiz ev reçetelerini kullanabilirsiniz.

1) Limon ve Kahve Kürü: Bir kahve fincanı içerisine 1 çay kaşığı dolu dolu Türk kahvesini koyun. Üstüne yarım limonu sıkın ve bir kaşık yardımı ile karıştırın. Bu karışımı bir kerede yutun.

2) Karanfil Kürü: Kahvaltıdan 1 saat sonra, 8-9 adet karanfili, 2-3 parçaya bölüp, az bir su ile yutun. Akşam yemeğinden 2 saat sonra, yine 8-9 adet karanfili, 2-3 parçaya bölüp az bir su ile yutun.3) Haşlanmış Patates Yöntemi: Patatesin haşlanmış olarak tüketilmesi içerisindeki nişasta miktarından dolayı ishali kesmeye yardımcı olur.

4) Bal Zencefil Karışımı: Bir yemek kaşığı bala bir tatlı kaşığı toz zencefil ekleyip yemek ishali anında kesecek olan yöntemlerdendir.

Ayrıca ballı zencefil çayı içmek de işe yarayacaktır. Zencefil çayı demlemek için bir bardak su kaynatın. Kaynayan suyun altını kapatın ve bir tatlı kaşığı dolusu rendelenmiş taze zencefili suya atın. 10 dakika demlenmeye bırakın. İçmeden önce çaya istediğiniz kadar bal karıştırabilirsiniz.Kaynakça:

(https://www.verywellhealth.com/how-to-make-diarrhea-go-away-1324506)

(https://www.medicalnewstoday.com/articles/324424.php#when-to-see-a-doctor)

(https://www.healthline.com/health/ginger-for-treatment#uses)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.