Diyet

İŞTAHI KESEN ve TOK TUTAN GIDALARAşırı yemek ve obezite günümüzün en büyük sağlık problemleri arasında yer alıyor. Detaylı baktığımızda aşırı kilo almanın ardında pek çok farklı neden yatıyor. Rejiminizde liflerin veya bazı besin maddelerinin eksik olması, kan şekerinde dengesizlik, hızlı yemek alışkanlığı, depresyon, can sıkıntısı, duygusal açlığı yemek yiyerek bastırma gibi fizyolojik ve psikolojik pek çok faktör aşırı yemeye neden olabilir.

Neyse ki yedikçe iştahı körüklemeyen ve güçlü bir doygunluk hissi veren gıdalar yiyerek bu soruna dur diyebilirsiniz.

İsterseniz bu gıdalara hep birlikte göz atalım.

1. Baklagiller

Baklagiller lif oranı en yüksek gıdalardandır . Örneğin bir su bardağı nohutta 269 kalori ve 12 gram lif bulunur. Baklagiller uzun sürede sindirilen proteinler içerir. Düşük glisemik endekse sahip baklagiller kan şekerini düzenler. Böylelikle kontrolsüzce yemenin önüne geçilir. Baklagillerdeki lifler ve yavaş yavaş sindirilen proteinler bir araya geldiğinde midenin hızla boşalmasını geciktirir ve daha uzun süreler tok kalmanızı sağlar.

2. Yumurta

Yumurta besin değeri yüksek ama kalorisi düşük bir gıdadır. Protein yönünden yüksek diğer gıdalar gibi yumurta da iştahı azaltır ve doygunluk hissi verir. Ayrıca yumurtada bedenin hızlı bir şekilde hemen kullanabileceği miktarda amino asitler bulunur. Bu nedenle yumurta yendiğinde metabolizma hızı artar. Yumurta kilo verme ve kan şekerini düzenleme açısından eşsiz bir gıdadır.

3. Elma

Kan şekerini düzenleme konusunda en güçlü gıdalardan biri de elmadır. Elmada pektin adı verilen çözülebilir lifler bulunur. Pektin yemek sırasında vücuda giren şeker ve kalorilerin emilim miktarını azaltır. Bu özelliğiyle tip 2 diyabeti önleyen elma tam bir diyet dostudur.  Elma kan şekerinin ani düşmesi ile gelen aşırı açlık hissini önlemede birebirdir.4. Organik yoğurt

Kalsiyum ve protein yönünden zengin gıdalar iştahı düzenler ve kilo vermeye yardımcı olur. Protein ve kalsiyum bir araya geldiğinde metabolizmayı hızlandırır ve sindirimi düzenler.

Diğer süt ürünlerine göre daha az yağ içeren yoğurt bol miktarda protein ve kalsiyum içerir. Bu nedenle kilo verme ve iştahı kontrol altına alma yönünden iyi bir gıdadır. Yoğurtta bulunan sağlıklı bakteriler sindirim sistemine iyi gelir. Yoğurt ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir.

5. Keten tohumu

Keten tohumunda hem suda çözülebilir hem de çözülemeyen lifler bulunur. Keten tohumunda bulunan çözülebilir lifler suyla karıştığında jöle kıvamına gelir. Böylece sindirim sisteminin gıda emilimini azaltarak uzun süreli tokluk sağlar. Çözülmeyen lifler ise bağırsaktaki iyi bakterilere yardımcı olur ve metabolizma hızını arttırır.

Keten tohumu ayrıca zengin protein içeriğiyle kilo vermeye yardımcıdır.

Günde toplam bir yemek kaşığını bulacak şekilde her öğünde bir miktar keten tohumu yediğinizde kilo verme hızınız artacak ve genel sağlığınız daha iyi olacaktır.

6. Zencefil

Hint tıbbı Ayurveda zencefili yüzyıllardır kullanmaktadır. Çay ve gıdalara katılan zencefil iştah kesici özelliğe sahiptir. Zencefildeki aktif madde gingerol zayıflamaya yardımcıdır. Gingerol doygunluk hissi veren leptin hormonunu düzenleyerek açlık krizlerini kontrol altına alır.

7. Yeşil Çay

Kahve içerdiği kafeinle kilo vermeye yardımcı olsa da aşırı sinir yapabilir. Yeşil çayda bulunan kafein sinirlilik yapmadan iştahı keser. Yeşil çay içerdiği kateşinlerle yağ hücrelerinin büyümesini baskılar ve yağ yakımını hızlandırır. Kan şekerini düzenleyen yeşil çay iştahı kesen en etkili gıdalardan biridir.Kaynakça:

(https://www.teamiblends.com/10_organic_appetite_suppressants_to_help_lose_weight)

(https://healthyeating.sfgate.com/list-natural-appetitesuppressing-foods-6098.html)

(https://longevitywellnessworldwide.com/longevity-blog/12-natural-appetite-suppressants/)

(https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/health-fitness/diet/Top-20-natural-foods-to-suppress-hunger/articleshow/22983268.cms)

(https://www.mensjournal.com/food-drink/top-15-natural-appetite-suppressants/whey-protein/)

(https://www.livestrong.com/article/132371-does-green-tea-suppress-your-appetite/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.