Cilt Bakımı ve Güzellik Pratik Egzersizler

JAPON MASAJIYLA AMELİYATSIZ Yüz Germe
Yüzümüzdeki yaşlanma belirtilerinden ve cildimizde oluşan sarkık, cansız ve kırışıklarla dolu görünümden kurtulmak için estetik cerrahlara yüksek paralar ödeyebiliyoruz. Oysa ünlü Japon stilist ve güzellik uzmanı Yukuko Tanaka’nın oluşturduğu ve lenfatik arınma tekniğini uyguladığı yüz germe masajıyla kendi kendinize evinizde gergin ve kırışıksız bir cilde kavuşabilirsiniz. Tanaka yüz masajı hem kolay hem de botoks gibi uygulamalara yüksek paralar ödemeden sizi kurtarıyor. Hazırsanız her sabah yapmanız gereken ve sadece 5 dakika süren Japon yüz masajımıza başlayalım:İLK ÖNCE ŞUNLARA DİKKAT EDELİM:
Eğer lenfatik sistem hastalıkları, cilt yanıkları veya ciltte acı veren yaralar, sinüzit veya gribal enfeksiyonunuz varsa bu masajı yapmamanız tavsiye edilir. Uygulamadan önce elleriniz ve yüzünüzü iyice temizleyin ve yüzünüze nemlendirici bir krem veya yağ sürün. Parmaklarınızla yüzünüze orta şiddette ve cildinizi acıtmayacak şekilde bastırın. Her harekete 3 veya en fazla 5 kere tekrar etmeniz yeterlidir.

1- KULAKTAN BOYUNA MASAJ:
Bu ilk masaj şakaklarda bulunan lenfatik sıvıyı uyararak harekete geçirir. Bu yüzden Tanaka masajının en temel hareketidir. Her yüz masajını bu masajla tamamlayarak lenfatik sistemimizi uyarmaya devam ediyoruz. İlk olarak şakaklardan köprücük kemiğine doğru üç kere masaj yaparak başlıyoruz. Bu masajda parmaklarımızın baskısı orta şiddette veya yumuşağa yakın olmalıdır.2- GÖZ ÇEVRESİNE MASAJ:
Orta ve yüzük parmaklarınızla gözlerinizin dış kenarından içlerine doğru hafifçe bastırarak alttan bir daire çizin. Ardından göz pınarlarınıza bastırarak kaşlarınızın altından üste bir yay çizin. Şimdi tekrar göz pınarlarınıza hafifçe bastırın ve göz altınızdan şakalarınıza doğru parmaklarınızı kaydırın. Şakaklarınızdan boynunuza doğru parmaklarınızla inerek masajı tamamlayın. Bu döngüyü 5 kere tekrar edin.

3. ALIN MASAJI:
Her iki elinizin işaret, orta ve yüzük parmaklarını iki kaşınızın arasında alnınızda birleştirin. Orta şiddette bastırarak şakaklarınıza doğru masaj yapın. Şakaklarınızdan boynunuzun altına doğru ellerinizi kaydırarak alın masajını tamamlayın. Bu masajı 5 kere tekrar edin.

4. YANAK MASAJI:
Her iki elinizin işaret, orta ve yüzük parmaklarını burnunuzun iki yanına yanağınızın üzerine bastırın. Ardından ellerinizi şakaklarınıza doğru orta şiddette bastırarak kaydırın. Şakaklara geldinizde durun ve boynunuzun aşağısına doğru masaj yaparak lenfatik sisteminizi uyarın. Bu masaj döngüsünü 5 kere tekrar edin.

5. AĞIZ KENARI MASAJI:
Her iki elinizin işaret, orta ve yüzük parmaklarını çenenizde birleştirin. Ağız kenarından bastırarak yanaklarınızın üzerinden gözünüzün iç kısmına doğru parmaklarınızı kaydırın. Burada kısa bir süre durduktan sonra şakaklarınıza doğru masaj yapmaya devam edin. Ardından boynunuzun aşağısına doğru parmaklarınızı kaydırarak masajı tamamlayın. Bu masaj döngüsünü 5 kere tekrar edin.6. YÜZÜ ŞEKİLLENDİRME MASAJI:
Sol elinizin iç kısmını sol çene kemiğinize dayayın. Sağ elinizin parmaklarıyla yanağınızın sağ alt köşesinden gözünüzün iç kısmına doğru masaj yapın. Gözünüzün iç kısmından şakaklarınıza doğru elinizi kaydırın ve boynunuza doğru inerek masajı tamamlayın. Sağ yanak için 5, sol yanak için 5 kere tekrar edin.

7. YÜZ İNCELTME MASAJI
Her iki elinizin bileklerini çenenizde birleştirin. El ayalarınızın bileğe yakın kısmıyla bastırarak çenenizden burnunuzun altına doğru kaydırın.Ardından göz altınıza doğru ilerleyin ve yanaklarınızı yukarı doğru çekin. Göz altınızdan şakaklara doğru masajı devam ettirin. Son olarak boynunuza doğru ellerinizi kaydırın. Bu masaj döngüsünü 5 kere tekrar edin.8. ÇENE MASAJI:
Deminki masajda olduğu gibi el bileklerinizi çenenizde birleştirin. Başınızı hafif öne eğin. Bileklerinizle orta şiddette bastırarak ellerinizi çene kemiği boyunca şakaklarınıza doğru kaydırın. Son olarak şakaklarınızdan boynunuza doğru inerek masajı tamamlayın. Bu masaj döngüsünü 5 kere tekrar edin.
Kaynakça:
1. https://fighters.ru/en/yaponskie-massazhi-dlya-lica-tanaka-yukuko-i-ee-chudodeistvennyi-omolazhivayushchii/
2. https://brightside.me/inspiration-girls-stuff/7-exercises-from-the-japanese-korugi-massage-that-can-help-you-look-7-years-younger-744910/
3. https://www.nst.com.my/news/2017/01/201832/face-value-step-step-guide-japanese-facial-massage
4. https://www.kanebo.com/beauty-advice/skincare/massage/
5. http://ireland-en.zdorov-wrinkle.website/article/31_rejuvenating%20Japanese%20facial%20massage
6. https://brightside.me/inspiration-health/a-japanese-facial-massage-that-can-rid-you-of-swelling-and-wrinkles-in-5-minutes-a-day-famous-supermodels-swear-by-it-586910/
7. https://www.dermstore.com/blog/5-minute-face-massages/
8. https://www.wikihow.com/Give-Yourself-a-Facial-Massage
9. https://www.redbookmag.com/beauty/anti-aging/tips/g673/anti-aging-facial-massage/?slide=4
10. https://www.cushyspa.com/how-to-facial-massage/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.