Ev Reçeteleri

Kahve İle Doğal Saç Boyama YöntemiKahve çok uzun zamandan beri doğal saç boyası olarak kullanılan bir bitki. Öğütülmüş organik kahve ile saçınızın rengini doğal yollarla koyulaştırabilirsiniz.

Diğer boyalarla karşılaştırıldığında kavhenin pek çok avantajı vardır. Kahve ile saçınızı boyarken aynı zamanda saçın daha çok çıkmasını sağlarsınız. Uluslar arası Dermatoloji Dergisinde yayınlanan bir çalışmada kahvenin saç büyümesini hızlandırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Saç diplerine yedirerek uygulanan kahve, içerdiği kafein ile saç köklerini güçlendirir. Kahve boyası aynı zamanda saçınızı yumuşatacak ve kepeği giderecektir.

Ayrıca kahve kullanarak diğer boyalarda bulunan kimyasallardan da korunmuş olursunuz. Ulusal Kanser Enstitüsüne göre doğal olmayan boyalarda 5000’den fazla kimyasal bulunmaktadır. Bunlardan bazılarının kanserojen olduğu bilinmektedir. Öte yandan kahve doğal bir ürün olarak son derece sağlıklıdır.

Saçınızı kahveyle boyamak için gerekenler:

Sert bir kahve türü (çok kavrulmuş Türk kahvesi, espresso veya filtre kahve)
Saç kremi (ekstra nemlendirici olması önerilir)
Duş bonesi
Koyu renk bir havluUygulanışı:

1. Yaklaşık bir buçuk su bardağı kadar organik kahve hazırlayın. Bu kahve normalde içtiğiniz kahve ölçülerine göre çok daha sert olmalıdır. Bir ölçek suya iki ölçek kahve koyarak oldukça sert bir kahve hazırlayabilirsiniz. Sonra bu kahveyi soğumaya bırakın.

2. Bu karışımda kahve telvesini değil sadece kahveyi kullanacağız. Bir buçuk su bardağı kahveye üç yemek kaşığı saç kremi ve iki yemek kaşığı öğütülmüş taze organik kahve ekleyin. Bir kaşıkla tüm malzemeleri iyice karıştırın.
Saçınızın uzunluğuna göre malzeme miktarını arttırabilirsiniz. Buradaki oranlar yaklaşık verilmiştir. Dilerseniz miktarlarda küçük oynamalar yapabilirsiniz.

3. Karışımı elinizle saça uygulayın. Masaj yaparak iyice yedirin. Ardından geniş dişli bir tarakla karışımı saçınıza eşit oranda dağıtın. Saçınızı toplayıp boneyle kapatarak en az bir saat bekleyin.

4. Ardından saçınızı durulayın. Bu sırada şampuan kullanmayın. Sadece suyun altında durarak karışımın saçınızdan akmasını sağlayın.

Öneriler ve uyarılar:

– Uygulama sırasında koyu renkli veya gözden çıkardığınız bir havluyu omuzlarınızda tutarak kahvenin giysilerinizi boyamasına engel olabilirsiniz.

– Bu işlem kimyasal boyalar kadar kalıcı değildir. Saç tipinize göre yaklaşık 3-4 hafta kadar saçınızda kalır.

– Kahveyle boyama işlemi sarıdan ziyade kumral saçlarda daha etkilidir.

– Beyaz saçlar için birden fazla uygulama gerekebilir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.