Ev Reçeteleri

Karaciğeri Doğal Olarak Temizleyen 6 GıdaGünümüzde işlenmiş gıda tüketmeden geçirdiğimiz bir gün bile yok. Bu yetmezmiş gibi çok ciddi bir çevre kirliliği problemiyle karşı karşıyayız. Her gün bedenimize bir dolu koruyucu katkı maddesi giriyor. Bu nedenle bedenimizin sağlıklı kalabilmesi için arada sırada ona güçlendirici takviyeler yapmak son derece gerekli.

Karaciğerimiz bedendeki toksinleri atmada çok önemli bir role sahip. Karaciğer olmadan beden yiyeceklerdeki besini özümseyemez.

Bedendeki toksinleri atmak ve karaciğeri temizlemek için günlük diyetinize şu karaciğer dostu gıdaları ekleyebilirsiniz:

1. SARIMSAK:

Karaciğer için en faydalı besinlerin başında sarımsak geliyor. Karaciğer temizliği için çok faydalı bir antioksidan olan selenyum sarımsakta bolca bulunmakta. Ayrıca içerdiği B6 vitamini iltihap gideren bir özelliğe sahip. Sarımsaktaki faydalı aminoasitlerden biri olan Arginin damarları rahatlatır; böylelikle karaciğerde kan basıncından dolayı oluşan zorlanmayı haififletir.

2. ÜZÜM:

Üzüm hitiva ettiği yüksek miktardaki C vitamini ve vücudun kendi ürettiği en güçlü antioksaidanlardan biri olan Glutatyon ile karaciğeri korur. Bedenimizde Glutatyon gerektiren pek çok işlem yapılmaktadır. Bu işlemlerden bazıları, bedene gereken protein ve kimyasalların üretimi, doku oluşturma ve tamir etme ve bağışıklık sistemini güçlendirmektir.

3. YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER:

Yeşil yapraklı sebzeler çevreden aldığımız kimyasallar, metaller ve böcek ilaçlarını etkisiz hale getirdiği için faydalıdır. Beslenmenizde ıspanak, kara hindiba ve rokaya daha sık yer vermelisiniz. Çünkü bu sebzeler safra akışını hızlandırır ve bedendeki atıkların giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca, kanın temizlenmesine faydalı olan pancarı da tüketebilirsiniz. Böylece karaciğerin çalışması ve bedendeki yapı maddelerinin üretimi hızlanacaktır. Buna ek olarak, Brüksel lahanası, karnabahar ve brokoli tüketebilirsiniz. Toksinleri atmada faydalı enzimlerin üretimi açısından bu sebzeler gereklidir.4. AVOKADO:

Avokado hiç şüphesiz tam bir süper gıda. Karaciğere olan faydasını öğrendiğinizde onu her pazar alışveriş listesinde ilk sıraya yazacaksınız. Avokado Glutatyon, C ve E vitamini açısından zengindir. Bu organik bileşenler zararlı maddeleri etkisiz hale getirip karaciğeri hasardan koruyan antioksidanlardır. Yine bu meyvede bulunan E ve K vitaminleri iltihap önleyici etkisiyle karaciğeri korur. Ayrıca bu meyvede kolesterol seviyenizi dengede tutan sağlıklı yağlar bulunmaktadır.

5. CEVİZ:

Arginin aminoasidi yönünden zengin ceviz karaciğere faydalı bir başka besindir. Arginin karaciğerin amonyaktan arındırılmasında önemli role sahiptir. Ceviz ayrıca karaciğerin arıtılmasına yardımcı olan Omega 3, yağ asitleri ve Glutatyon içerir. Ceviz antioksidanlarla yüklüdür ve toksik maddelerin atılmasına yardım eder. Bunun yanı sıra sağlıklı doymamış yağlar içeren ceviz karaciğer yağlanmasını önler ve karaciğer hücrelerinin etrafındaki hücre zarını kuvvetlendirir.

6. ZERDEÇAL:

Zerdeçalın içinde bulunan en önemli bileşen Kürkümin’dir. Kürkümin çok güçlü bir antioksidan ve iltihap gidericidir. Bu bileşen aynı zamanda safra kanalının korunmasına faydalıdır. Safra akışını kolaylaştırdığından karaciğerin temiz kalmasını sağlar. Ayrıca, alkol ve toksinlerin karaciğere zarar veren bileşenlere dönüşmesini engelleyerek karaciğer hücrelerini korur. Yemeğinize serpeceğiniz azıcık zerdeçal sadece bir baharat olmanın çok ötesinde muazzam faydalara sahiptir.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir