Genel Sağlık

Karaciğerinizin toksinle dolu olduğunu gösteren altı işaretKaraciğer bedendeki en önemli organlardan biri. Karaciğerin görevi bedeni toksinlerden arındırmak. Karaciğer yeterli çalışmazsa bedenimiz zararlı toksinlerle dolar ve bunlar da pek çok sağlık problemine yol açar.

Karaciğer toksinleri daha sonra dışkı ve ve idrar olarak atılabilecek biçimde atık maddelere dönüştürür. Bu son derece zor ve pis bir iştir. Bu nedenle karaciğerimizi düzenli aralıklarla temizlemeli ve sağlıklı tutmalıyız.

Karaciğerde toksin biriktiğini anlamanızı sağlayacak bazı erken uyarı işaretleri mevcuttur.

İsterseniz bu işaretlere hep birlikte göz atalım.

1. Nedensiz kilo alma

Karaciğer aşırı çalıştığında veya hasar gördüğünde kendisine saldıran binlerce zehirli maddeyle baş edemez. Filtre edilemeyen toksinler yağ hücrelerinde birikerek vücudu hasta eder.

Aynı anda çok iş yapmaya çalışan karaciğer yorulur ve tembelleşir. Bu da toksin birikmesine ve kilo almaya yol açar.

2. Alerjiler

Bedende sorun çıktığı zaman karaciğer alerjenlerle mücadele edecek antikorları üretir. Yalnız karaciğer tembelleştiğinde yeterli antikor üretilemez. Karaciğer görevini yerine getiremediğinde vücutta çeşitli alerjiler baş gösterir.

Beyin karaciğere bedenin alerjenler tarafından zarar gördüğü sinyalini verir. Karaciğer alerjenlerden kurtulmak için öncelikle alerjinin görüldüğü bölgeleri işaretler. Ama yapması gereken başka işler olduğundan alerjiyle mücadele edemez.

Bedende histamin seviyesi yükselince baş dönmesi, kaşıntılar, baş ağrıları ve zihin bulanıklığı görülür.3. Kronik yorgunluk

Kronik yorgunluk karaciğer zehirlenmesinin en önemli belirtisidir. Toksinler kas yapısını bozarak ağrılara ve yorgunluğa neden olur. Eğer bu toksinler bağışıklık sistemini etkilemeye başlamışsa yorgunluk daha da artar.

4. Aşırı terleme ve ter kokusu

Karaciğer çok uzun süre çalıştığında ısınır ve bedenin sıcaklığı artar. Bu durumda vücut kendini soğutmak için fazladan ter üretir ve ter kokusu ortaya çıkar.

5. Akne

Bedende toksin birikmesi hormonal dengeyi bozarak yüzde akne çıkmasına sebep olur.

6. Ağız kokusu

Ağız kokusunun nedeni karaciğer bozukluğu olabilir. Bedende toksin biriktiğinde ağızda küflü bir koku belirir.
Eğer bu belirtilerden biri veya birkaçına sahipseniz derhal bir doktora görünmeli ve karaciğerinizi kontrol ettirmelisiniz.Eğer sorun gerçekten karaciğerden kaynaklanıyorsa karaciğer detoksuna başlamanızı öneririz.Kaynakça:

(https://www.davidwolfe.com/6-signs-liver-full-toxins-making-fat/)
(http://theheartysoul.com/signs-of-liver-toxicity/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.