Ev Reçeteleri

Karbonattan faydalanmanın 7 yoluSaç, cilt ve beden sağlıgı yönünden karbonatın çok önemli faydaları mevcut. Aslına bakılırsa karbonat sizin baştan aşağı iyi görünmenizi ve saglıklı hissetmenizi sağlayan mucizevi bir madde. İşin en güzel kısmı ise karbonatın her yerde bulunabilmesi.
Karbonat veya sodyum bikarbonatın doğal hali kristaller biçimindedir ama genelde ince bir toz halinde bulunur. Karbonat bakteri ve mantarı yok eder, mikropları temizler ve şişkinliği giderir. Karbonat ayrıca soğuk algınlığından ağız sağlığına ve cilt problemlerine kadar pek çok şeye iyi gelir.
Karbonat kısa bir süre kullanıldığında faydalıdır. Eğer fazla kullanırsanız cildinize ve saçınıza zarar verebilir. Ayrıca kullanmadan önce cildinizin küçük bir alanında test ederek cildinizin hassasiyetini belirlemeniz iyi olacaktır.
İşte size saç, cilt ve beden sağlığı için karbonatı hangi durumlarda kullanabileceğinize dair birkaç öneri:

1. Akne ve sivilce tedavisinde kullanılır
Akne ve sivilceden kurtulmak için kimyasal maddeler kullanmanız gerekmiyor. Karbonatla bu sorununuzu kolayca çözebilirsiniz. Karbonat bakterileri öldürür ve şişmeleri önler. Akne ve diğer izleri giderirken aynı zamanda onları oluşturan koşulları da ortadan kaldırır. Karbonat ayrıca cildin asit seviyesini dengeler ve cilt çatlamalarını önler.

2. Sararmış dişleri beyazlatır
Karbonat dişleri beyazlatma konusunda harikalar yaratır. Hafif pütürlü yapısıyla dişinizdeki sarı lekeleri çıkarır. Ayrıca plaklara karşı koruma sağlayarak dişlerinizi bu bakterinin çıkardığı asitlerden korur. Diş macununuza bir miktar karbonat ekleyin. Dişlerinizi iki dakika boyunca fırçalayın. Birkaç gün boyunca günde bir kere dişlerinizi bu şekilde fırçalayın. Çok fazla karbonat kullanmamaya özen gösterin. Fazlası dişlerinizi koruyan diş minelerine zarar verir.3. Güneş yanığı ve su toplanmasına karşı cildi rahatlatır
Yazın yanınızda bir kutu karbonat bulundurmak çok iyi bir fikirdir. Alkalinli doğası nedeniyle karbonat, güneş yanığına uygulandığında cildi rahatlatır, yanma ve kaşınma hislerini giderir. Ayrıca cilt su topladığında şişlerin daha hızlı sönmesini sağlar.

4. Cilt tonunu eşitler
Eş tonlarda olmayan bir cilt pekçok kişinin problemi. Cildinizi parlak ve tek bir tonda tutmak için ucuz ve kolay bir yöntem arıyorsanız karbonat tam size göre.
Karbonat ölü deri hücrelerini temizlemede yardımcı olacaktır. Ayrıca cildin asit seviyesini düzenleyerek ciltteki farklı tonları eşit hale getirecektir.

5. Vücut kokularını önler
Karbonat en kötü beden kokularını bile ortadan kaldırır. Hatta kötü kokuları gidermenin en doğal yöntemlerinin başında karbonatı sayabiliriz. Karbonat ciltteki teri emerek içinde kötü koku oluşturan bakterileri öldürecektir.

6. Kepeği önler
Kepek özellikle kış aylarında kurtulması daha güç olan bir sorundur. Eğer saç bakımına özen gösterirseniz kepekten kurtulabilirsiniz.
Karbonat, kafa derisi ve saçınızdaki bu beyaz döküntülerden kurtulmanın bir yoludur. Karbonat kafa derisini temizler ve kepeği giderir.
Bir çorba kaşığı karbonatı ıslak saça ve kafa derisine sürün. Bir dakika kadar bekledikten sonra suyla iyice durulayın. Bu hafta bir kere yapın.

7. Kokulu ve yağlı saçları temizler
Kokan saçlara sahip olmak utanmanıza neden olabilir ve yağlı saç yapısına sahip insanlar bu sorunla daha çok karşılaşmaya meyillidirler. Yağlı saçlar havada uçuşan şeyleri ve kötü kokuları daha kolay yakalar.
Bunu durumu düzeltmenin en iyi yollarından biri karbonattır. Saçınıza uygulayacağınız karbonat yağlılığı giderir ve saçı kötü kokulardan korur.
Bir ölçek karbonatı üç ölçek suyla karıştırın. Nemli saça yedirdikten sonra beş dakika bekledikten sonra bol suyla iyice durulayın. Bunu ayda bir iki kez yapabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.