Faydalar ve Zararlar

KEKİK ÇAYI ve YAĞININ Faydaları
Mis kokulu kekiği kim sevmez? Baharat rafımızın olmazsa olmazı kekiğin çayı ve yağı da son derece faydalı.

İsterseniz kekik çayı ve yağının sağlığa faydalarına hep birlikte göz atalım.

1. Mantar Enfeksiyonunu giderir

Candida Albicans adlı bakteri mantara yol açabilir. Bu mantar türü çoğunlukla ağızda, ayakta, tırnaklarda, cinsel organda görülür ve pişik oluşumuna neden olur. Kekik yağının bu mantar türünün yayılmasını önlediği bilimsel olarak ispatlanmıştır.

2 yemek kaşığı zeytinyağına 3-5 damla kekik yağı damlatın ve iyice karıştırın. Bu karışımla her gün cildinize masaj yapın.2. Cilt problemlerine iyi gelir

Kekik yağı ve çayını her türlü cilt problemi için kullanabilirsiniz.  Cilde masajla uygulanan kekik yağı  akne ve sivilce gibi cilt problemlerine iyi gelir.

Bir fincan kekik çayı demleyin. Ilındıktan sonra kekik çayı ile ıslattığınız pamuğu sorunlu bölgeye sürün.

Ayrıca bir önceki maddedeki zeytinyağı kekik karışımını da ciltteki sorunlu bölgelere sürebilirsiniz.

3. Boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi gelir

Kekik çayı solunum yollarını etkileyen pek çok rahatsızlığa karşı kullanılabilir. Özellikle öksürük ve soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarından kurtulmak için her akşam bir fincan kekik çayı içebilirsiniz.4. Bağışıklık sistemini güçlendirir

İçinde bol miktarda A ve C vitamini bulunan kekik çayı düzenli içildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir.  Kış aylarında soğuk havalara karşı bağışıklığınızı güçlendirmek için kekik çayı içmeniz faydalıdır.

5. Depresyonu önler

Kekik binlerce yıldır ruhsal sağlığı olan iyi etkileri için kullanılmıştır. Orta çağda Avrupa’da insanlar rahat bir uyku için yastıklarının altına kekik koymuşlardır.

Kekikte bulunan B6 vitamini stres ve depresyona iyi gelir. Bu nedenle ruh halini iyileştirmek, sakinleşmek ve stresten arınmak için kekik çayı içebilirsiniz.

6. Yemek sonrası hazımsızlığını önler

Kekik çayı mide ve sindirim sistemini rahatlatır.  Aynı zamanda şişkinliğe ve gaz sancılarına iyi gelir. Bu nedenle akşam yemeklerinden yarım saat sonra bir fincan kekik çayı içebilirsiniz.7. Kalp hastalığı riskini azaltır

K vitamini yönünden güçlü bir diyet koroner damarlardaki tortuları temizleyerek kalp rahatsızlığı riskini azaltır.

Sadece bir çay kaşığı kekikte 24 mikrogram K vitamini bundurur. Bu rakam günlük ihtiyacımızın %25’ine denk gelir. Bu nedenle yemeklerinizde bol bol kekik kullandığınızda ve bol kekik çayı içerek kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz.

8. Ağız kokusunu önler

Ağız kokusunun en büyük sorumlusu diş ve diş eti rahatsızlıklarıdır. Antiseptik özellikleri olan kekik çayı ile gargara yaptığınızda ağız kokunuz gidecek ve diş etleriniz daha sağlıklı olacaktır.

9. Kepeğe karşı etkilidir

Son çalışmalar kekiğin çok güçlü antiseptik özellikleri olduğunu gösteriyor. Bu nedenle saç bakımında kekik yağı kullanılabilir. Kekik yağı kafa derisinde biriken bakteri ve kirleri giderdiği için kepeği önler.

Günlük kullandığınız şampuan veya saç kremine 2-3 damla kekik yağı damlatıp karıştırın. Birkaç kullanım sonrası kepeğin hızla azaldığını göreceksiniz.Kekik çayı nasıl hazırlanır?

Bir bardak suyu kaynatın. Su kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın. Suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş ve kıyılmış kekiği ekleyin. 15 dakika demlenmesini bekleyin.  Süzdükten sonra içebilirsiniz.

Kekik çayını günde 2 fincandan fazla içmemeye dikkat edin. Ayrıca içindeki uçucu yağın kaybolmaması için her seferinde tek içimlik hazırlayın ve eski çayı yeniden kaynatmaktan kaçının.Kaynakça:

(https://www.onegreenplanet.org/natural-health/8-incredible-health-benefits-thyme/)

(http://denisesplanet.com/5-unexpected-health-benefits-of-a-plant-based-diet/)

(https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-823/thyme)

(https://www.plantshospital.com/benefits-thyme-tea/)

(https://www.healthline.com/health/health-benefits-of-thyme#1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.