Ev Reçeteleri

Kemik Erimesini Önleyen Tavsiyeler ve Bir Mucize FormülKemik erimesi, bir başka deyişle osteoporoz, kemiklerin zaman içinde zayıflaması ve kırılmasına neden olan bir hastalıktır. Osteoporoz, 60 yaşına gelene kadar kadınların yarısında görülmektedir. Beş kadından biri osteoporoz nedeniyle kalça kırığı yaşamaktadır. Kadınlar kadar olmasa da erkekler de görülen bu hastalık yaş ilerledikçe sağlığı daha fazla tehdit etmektedir.

Günümüzde sıkça görülen osteoporoz yüzyıl önce neredeyse hiç bilinmiyordu. İçinde bulunduğumuz döneme ait çevresel koşullar ve beslenme alışkanlıkları yüz yıl öncekinden çok farklı olduğu için bugün osteoporozun bu kadar yaygın olduğu düşünülüyor. Peki bu konuda ne yapabiliriz? Bu süreci tersine çevirebilir miyiz?

Dilerseniz osteoporozu önleyecek sağlık tavsiyelerine hep beraber göz atalım

1. Gazlı içeceklerden uzak durun

Her türlü şekerli ve gazlı içecek kemiklerdeki kalsiyumu çeker. Bu tür içeceklerde bulunan fosforik asit kemiklerdeki mineral yoğunluğunu düşürür. Özellikle genç yaşlardan itibaren bu içecekleri tüketme alışkanlığı ileriki yıllarda kemik sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir.

Harvard Üniversitesinde yaşları 16 ila 20 yaş arası genç kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada, gazlı içecek tüketimi nedeniyle bu kadınların yarısında kemik erimesinin başlamış olduğu ortaya çıkmıştır.

Bu nedenle susuzluğunuzu gidermek için kemiklerinizdeki kalsiyumu almayan, tam aksine onlara kalsiyum katan içecekler tercih edin. İçebileceğiniz en sağlıklı içecek sudur ve az miktarda kalsiyum içerir. Süt ve ayran da susuzluğu giderirken kalsiyum ihtiyacınızı karşılayabilir. Şekersiz siyah çay ve bitki çayları da makul miktarda içildiği müddetçe faydalıdır.2. Mide asidinizi baskılamayın

Pek çok kişi reflü ve mide ekşimesi sorunları için asit giderici ilaçlar kullanmakta. Ancak mide asidi kalsiyum, magnezyum ve çinko gibi minerallerin emilimi açısından çok gereklidir. Bu nedenle mide asidini baskılamak osteoporoz riskini arttırmaktadır.

Reflü ilaçları mide asidi baskılayan sentetik ilaçlardır ve kısa vadeli çözüm sağlar. Bu ilaçların uzun süreler boyunca kullanılmaları sadece kemik değil ayrıca sindirim ve kalp sorunlarına da neden olur.

Bu nedenle taze, organik ve mevsimine göre sebze ve meyveler tüketin. Yemeklerden önce bir bardak suya bir çay kaşığı organik elma sirkesi karıştırıp için. Ayrıca bir çay kaşığı kuru çiya tohumu yemek de mide asidini doğal yollarla bastırma yöntemidir.

3. Kafeini azaltın

Kafein doğal bir idrar söktürücüdür ve siz tuvalete gittikçe bedeninizin ihtiyaç duyduğu mineraller de idrar yoluyla atılır. Günde iki üç bardak kahvenin zararı olmasa da daha fazlası zararlı olabilir. Her bir kupa kahve ile yaklaşık 10 mg kalsiyum kaybedersiniz. Bu nedenle kahve ve diğer kafeinli içecekleri tüketecekseniz günlük diyetinizde bu kaybı telafi edecek biçimde kalsiyum almaya özen gösterin

4. Güneşlenin

Kemik erimesinden korunmak için D vitamini seviyenizin yüksek olması gerekir. D vitamini bedenin kalsiyum alarak kemikleri güçlendirmesini sağlar. D vitamini almanın en doğal yollarından biri hiç şüphesiz güneşe çıkmak. Güneşin yakıcı olmadığı bahar aylarında 15-20 dakikalık yürüyüşler yapmak D vitamini almanızı sağlayacaktır.
Güneş ışınlarının güçsüz olduğu yerlerde D vitamini yönünden zengin gıdalar tüketmek veya D vitamini desteği almak da işe yarayacaktır.

Tüm bu önlemlerin yanı sıra Dr. Ümit Aktaş’ın verdiği şu kalsiyum kürünü uygulayarak kemik erimesinden korunabilirsiniz.

  • 5 adet organik yumurta kabuğunu yıkayın ve döverek parçalayın.

  • Cam bir kavanoza aldığınız yumurta kabuklarının üzerine 6 adet limonun suyu ve 2 adet limon kabuğu rendeleyin.

  • Kavanozun ağzını tülbentle kapatılarak serin ve loş bir yerde kabuklar eriyene dek yani yaklaşık bir hafta bekleyin.

  • Daha sonra içine organik bal ekleyin ve karışımı koyu cam bir şişeye alın.

  • Bu karışımı her yemekten sonra 1 çay kaşığı tüketin.Kaynakça:

(http://www.livestrong.com/article/508711-how-can-soda-damage-your-bones/)
(http://www.onegreenplanet.org/natural-health/daily-habits-that-can-cause-calcium-loss/)
(http://www.everydayhealth.com/digestive-health/experts-are-heartburn-medications-safe.aspx)
(http://www.wallerwellness.com/health-aging/10-ways-to-prevent-or-reverse-osteoporosis)
(http://www.webmd.com/osteoporosis/features/diet-dangers#3)
(http://ciltbakimklavuzunuz.com/kemik-erimesine-yumurta-kabugu-kuru/)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir